شناسه خبر : 81518
تاریخ انتشار : 1400/09/09 12:46
معاون وزیر بهداشت: «حدود 54 هزار نفر در ایران مبتلا به ایدز هستند»

معاون وزیر بهداشت: «حدود 54 هزار نفر در ایران مبتلا به ایدز هستند»

معاون بهداشت وزیر بهداشت با بیان اینکه در ایران باید حدود 54 هزار فرد مبتلا به HIV داشته باشیم، گفت: تعداد افراد شناسایی شده حدودا یک سوم و یا 40 درصد این موارد هستند و در مجموع تا کنون 22 هزار نفر از مبتلایان شناسایی شده‌اند.

نورنیوز-‌ گروه جامعه: دکتر کمال حیدری در همایشی مجازی به مناسبت روز جهانی ایدز، گفت: از 37.7 میلیون نفر جمعیتی که درگیر این بیماری هستند در سال 2020 متاسفانه 700 هزار نفر فوت کردند. وقتی به گذشته نگاه کنیم با توجه به اثر تجمعی، حدود 21درصد افزایش جمعیت افراد درگیر را داریم و این نشان دهنده اهمیت بحث شناسایی و مراقبت و پیشگیری است و البته شناسایی مبتلایان به HIV پیچیده تر از سایر بیماری‌ها است.

وی افزود: کاهش میزان بروز و مرگ در طی این سال‌ها مُبین این است که ما در قسمت درگیری و فوت کاهش داشتیم که این هم تایید زحمت عزیزان در مدیریت برنامه است. به تفکیک مناطق 5گانه جهان در منطقه امرو و مدیترانه شرقی 420هزار مبتلا به این ویروس داریم. در این تعداد ما در تشخیص 44درصد افزایش و در بحث فوت 50درصد افزایش را می‌بینیم که در منطقه مدیترانه شرقی است. البته برخی کشورهایی که در منطقه ما هستند به نظرم اطلاعات را به صورت کامل ارائه نمی‌دهند. هرچند منطقه ما نسبت به سایر مناطق وضعیت بهتری دارد اما بازهم جای کار بیشتری وجود دارد.

او ادامه داد: در کشور ما هم حدود 54هزار فرد مبتلا به HIV باید داشته باشیم و تعداد افراد شناسایی شده حدودا یک سوم و یا 40درصد این موارد هستند و 22هزار نفر شناسایی شدند و افراد تحت مراقبت 15هزار و 799نفر بودند، افراد تحت درمان هم تقریبا در همین حد است. این نشان دهنده این است که افراد در حد تقریبا کامل تحت پوشش هستند و پاسخی که به درمان داده شده است به شکل مناسب بوده و حدود 14هزار نفر پاسخ مناسبی را دریافت کردند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، اظهار کرد: روند شناسایی در سنوات اخیر رو به افزایش است که یک دستاورد ارزشمند است و به 40 درصد رسیده است و افراد تحت پوششی که نسبت به موارد زنده تشخیص داده شده‌اند، هم به همین ترتیب است و به هرحال سیر صعودی افراد تحت پوشش درمان بسیار ارزشمند بوده و نشان دهنده زحماتی است که در سالیان قبل صورت گرفته است.

او تاکید کرد: در کمپین 20 آبان تا 20 آذر بیماری HIV تاکنون توانستیم 60 هزار نفر را آزمایش کنیم که حرکت خوبی در بحث شناسایی است. تمرکز بر پیشگیری از بیماری و تشخیص موارد از اقدامات مهم است و این هدف مشتمل بر 5هدف نهایی، 12هدف زیربنایی، 12استراتژی و ۲۵۹ هدف اختصاصی است که در اهداف اختصاصی سهم هر یک از شرکای برنامه به صورت واضح به گونه‌ای تعیین شده است که برایند کلی تحقق اهداف منجر به دستیابی اهداف بین‌المللی 90-90-90 شود؛ یعنی 90 درصد مبتلایان شناسایی شوند، 90 درصد موارد شناسایی شده تحت درمان مستمر قرار گیرند و 90 درصد موارد تحت درمان بار ویروسی به مقادیر غیرقابل انتقال، کاهش یابد.

حیدری گفت: استراتژی‌های پنجمین برنامه به نحوی مشخص است که با سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها امکانات تشخصیص و درمانی HIV را افزایش دهیم و نظام مراقبت اپیدمیولوژیک را ارتقا دهیم. اکنون با دستاوردهای خوبی که داشتیم به همت عزیزانی که زحمت کشیدند، افتخار می‌کنیم.


ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی