آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 76059
تاریخ انتشار :
ابعاد مهم سفر سرلشگر باقری به پاکستان
نورنیوز بررسی کرد؛

ابعاد مهم سفر سرلشگر باقری به پاکستان

سفر سرلشکر باقری به پاکستان اولا برگرفته از اراده دو کشور برای تقویت مناسبات فراگیر در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امینتی و دفاعی است و ثانیا پیامی آشکار مبنی بر تلاش برای تحقق امنیت منطقه با همگرایی همسایگان است.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران به دعوت ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش پاکستان در راستای گسترش دیپلماسی نظامی-دفاعی به این کشور سفر کرده است.

در خصوص این سفر چند نکته حائز اهمیت است:

نخست؛ با توجه به سوابق روابط دفاعی ایران و پاکستان، این سفر را می‌توان نشانه‌ای بر اراده دو کشور برای تقویت مناسبات دفاعی و امنیتی دانست. 

داشتن بیش از 900 کیلومتر مرز مشترک میان دو کشور و تحرکات برخی گروه‌های تروریستی و قاچاقچیان برای برهم زدن امنیت مرزهای دو کشور، مولفه‌ای مهم برای توسعه و تقویت دیپلماسی دفاعی میان طرفین است که همواره نیز مورد تاکید سران نظامی و سیاسی دو کشور بوده است. 

این همگرایی نظامی و امنیتی که در قالب دیپلماسی دفاعی ایران صورت می‌گیرد، می‌تواند زمینه‌ساز تقویت مناسبات اقتصادی دو کشور از جمله اجرای خط لوله صلح و سرمایه‌گذاری دو کشور در پایانه‌های مرزی شود. 

دوم؛ تحولات افغانستان پس از خروج غیر مسئولانه و بحران‌ساز اشغالگران مولفه‌ای مهم بر لزوم تقویت همگرایی‌های امنیتی و نظامی میان همسایگان افغانستان است. تحرکات گروه‌های تروریستی همچون داعش نظیر آنچه در به شهادت رساندن نمازگزاران در قندوز روی داد و بهره‌گیری آمریکا از خلاء سیاسی حاکم بر افغانستان برای گرفتارسازی این کشور در جنگ داخلی همگرایی همسایگان برای کمک به افغانستان را الزام‌آور می‌سازد. 

نکته قابل توجه آنکه «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان بارها به درستی اذعان کرده است که همکاری پاکستان با آمریکا از سال 2001 تاکنون در قبال افغانستان نه تنها دستاوردی برای اسلام آباد نداشته بلکه بر بحرا‌ن‌های امنیتی و سیاسی پاکستان افزوده است. 

سوم؛ خروج آمریکا و ناتو از افغانستان این فرصت را برای کشورهای منطقه ایجاد کرده که بتوانند با هم‌افزایی و تقویت مناسبات، امنیت پایدار را در منطقه برقرار و مانع از بازگشت دوباره بیگانگان به منطقه گردند. گسترش مناسبات دفاعی و امنیتی میان ایران، روسیه، چین، کشورهای آسیا مرکزی و قفقاز و هند با محوریت افغانستان می‌تواند گامی مهم در تحقق این هدف باشد که سفر سرلشکر باقری به اسلام‌آباد بخشی از این راهبرد را تشکیل می‌دهد. 

چهارم؛ ایران همواره این پیام را برای همسایگان داشته است که آماده همکاری با آنها و در اختیار قرار دادن توانایی‌های نظامی و امنیتی‌اش برای کمک به امنیت آنهاست. ایران همواره امنیت همسایگان و منطقه را امنیت خود دانسته که حضور موثر ایران در مبارزه با تروریسم در عراق و سوریه نمودی از این رفتار عملی است. 

سفر سرلشکر باقری به پاکستان که پس از سفرهای پیشین او به سوریه و ترکیه و انعقاد توافقات امنیتی با این کشورها صورت می‌گیرد در چارچوب این سیاست قابل تعریف است. 

این سفر پیامی آشکار برای برخی کشورهای منطقه است که همچنان در تصور باطل برخوردار شدن از حمایت‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در تامین امنیتشان هستند حال آنکه تجربه نشان داده است که تنها همگرایی منطقه‌ای ضامن امنیت است و بیگانگانی همچون رژیم صهیونیستی، آمریکا و ناتو فقط زمینه‌ساز بحران و ناامنی هستند که تحولات افغانستان، قفقاز، سوریه و عراق نشانه‌ای آشکار از این حقیقت است. 

در یک جمع بندی کلی؛ سفر سرلشکر باقری به پاکستان در کنار آنکه برگرفته از اراده دو کشور برای تقویت مناسبات فراگیر در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امینتی و دفاعی است، پیامی آشکار از سوی جمهوری اسلامی مبنی بر تلاش برای تحقق امنیت منطقه با همگرایی همسایگان است. 

از آن سو؛ برگزاری رزمایش‌هایی همچون رزمایش شمال غرب که اخیرا برگزار شد و رزمایش آسمان ولایت 1400 که روز سه‌شنبه آغاز شده و هدف قرار دادن پایگاه ضد انقلاب در اربیل عراق نیز بیانگر عزم و جدیت تهران در تامین امنیت کشور و منطقه و مقابله با هرگونه تهدیدی است.

دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی پیوند دهنده همسایگان است که امروز در قالب همگرایی برای حل بحران تروریسم، قاچاق مواد مخدر و بحران افغانستان می‌تواند تجلی یابد. 

هشدارهای دوستانه‌ای که جمهوری اسلامی در باب لزوم خودداری کشورهای منطقه در تبدیل شدن به پایگاهی برای دشمنان امنیت منطقه نظیر آنچه در قبال جمهوری آذربایجان، برخی کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج فارس و اقلیم کردستان عراق نیز صورت می‌گیرد در همین پازل قابل تعریف است.

 


اخبار مرتبط
آینده برای کدام مشاغل است؟

آینده برای کدام مشاغل است؟

مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه‌ریزی درسی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: با بهره‌مندی از مطالعات آینده پژوهی مشاغلی که در سطح بین‌المللی انجام شده، ...

طنین اقتدار؛  مستندی درباره بمبگذاری نمازجمعه به امامت رهبر معظم انقلاب

طنین اقتدار؛ مستندی درباره بمبگذاری نمازجمعه به امامت رهبر معظم انقلاب

مستند «طنین اقتدار» به مناسبت اقامه مجدد نمازجمعه تهران رونمایی شد.

حزب‌الله؛ تنها راه برقراری امنیت‌ در لبنان
سیدرضا صدرالحسینی

حزب‌الله؛ تنها راه برقراری امنیت‌ در لبنان

اجرای نقشه آمریکا در لبنان از دو سال پیش آغاز شده است. این نقشه بر اساس چهار مرحله طراحی شده که شامل خلأ سیاسی، فروپاشی اقتصادی، فروپاشی پولی و ...

کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: رئیس انقلابی انتخاب کنید

کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی: رئیس انقلابی انتخاب کنید

جمعی از کارشناسان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در نامه‌ای سرگشاده خواستار معرفی گزینه‌ای جوان و خوشنام به عنوان ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات شدند.

ابعاد و اهداف سفر قریب‌الوقوع سردار باقری به مسکو
نورنیوز بررسی کرد؛

ابعاد و اهداف سفر قریب‌الوقوع سردار باقری به مسکو

سفر قریب‌الوقوع سردار باقری به روسیه پس از رایزنی‌های اخیر او در پاکستان، علاوه بر اینکه پیام‌آور همگرایی جمهوری اسلامی با همسایگان جهت تحقق ثبات و ...

ویدئو: ابعاد مهم سفر سردار باقری به پاکستان

ویدئو: ابعاد مهم سفر سردار باقری به پاکستان


رادار بومی «قدس» نیروی هوافضای سپاه عملیاتی شد

رادار بومی «قدس» نیروی هوافضای سپاه عملیاتی شد

رادار بومی «قدس» نیروی هوافضای سپاه برای نخستین بار در رزمایش تخصصی مشترک مدافعان آسمان ولایت 1400 عملیاتی شد.

دیدار سرلشکر باقری با فرمانده ارتش پاکستان

دیدار سرلشکر باقری با فرمانده ارتش پاکستان

سردار باقری به همراه هیات بلندپایه نظامی کشورمان با حضور در مقر فرماندهی ارتش پاکستان در شهر «راولپندی» با ژنرال «قمر جاوید باجوا» فرمانده ارتش کشور ...

کمک آمریکا به افغانستان واقعی یا نمایش تبلیغاتی!؟
نورنیوز بررسی کرد؛

کمک آمریکا به افغانستان واقعی یا نمایش تبلیغاتی!؟

رفتارهای آمریکایی‌ها از گذشته تا به امروز نشان می‌دهد که مذاکرات اخیر آنها با طالبان، نه اقدامی در چارچوب کمک به حل بحران‌های افغانستان بلکه صرفا یک ...

برای تبدیل شدن به افسر جنگ نرم و شرکت در جهاد تبیین ابتدا خود باید آموزش ببینیم

برای تبدیل شدن به افسر جنگ نرم و شرکت در جهاد تبیین ابتدا خود باید آموزش ببینیم

نشست تخصصی کارشناسی جبهۀ انقلاب اسلامی در فضای مجازی و اندیشکدۀ فضای مجازی مرکز مطالعات راهبردی ژرفا با مشارکت جمعی از نهاد‌های علمی و رسانه‌ها و ...

کارشناس حوزه قفقاز: رزمایش فاتحان خیبر پیام چند وجهی داشت

کارشناس حوزه قفقاز: رزمایش فاتحان خیبر پیام چند وجهی داشت

یک کارشناس حوزه قفقاز گفت: واقعیت این است که نمی‌توان همه موضوعات دو طرف آذری و ارمنی در نظر گرفت. حتمی گروه‌های دیگر و دولت‌های دیگر نیز در این ...

نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.