شناسه خبر : 73078
تاریخ انتشار : 1400/04/07 16:26
بایدها و نبایدهای انتخاب سیاست گذاران امور زنان و خانواده

*توران ولی مراد

بایدها و نبایدهای انتخاب سیاست گذاران امور زنان و خانواده

افرادی که در دولت ها، مجلس ها، نهادها و سازمان ها از سهم زنان به نام رسیدگی به امور زنان و خانواده در همه این سال ها و دهه ها پست های مختلف را گرفته اند ولی کارنامه آن ها بیانگر عدم موفقیت و مردودی آن ها در عمل است مناسب گرفتن پست های حوزه زنان و خانواده نمی باشند.

نورنیوز-گروه جامعه: مردم خداجوی که همواره با هدف اعتلای نظام برآمده از انقلاب اسلامی در صحنه بوده اند، با امید به رفع مشکلات دولت مبتنی بر گفتمان انقلاب اسلامی را برگزیدند. از این رو تنها گزینه پیش پای دولت اقدام اساسی و عملی در جهت رفع مشکلات و دردها و آلام همین مردم است.

گفتنی است حوزه زنان و خانواده با مشکلات خاص خود روبروست که تنها، تلاش و عملکرد در جهت رفع آن ها می تواند امید به این دولت را حفظ کرده و همراهی ها را به صحنه آورد.

با توجه به اینکه دولت گفتمان انقلاب اسلامی اهداف مشخصی را به عنوان ماموریت خود تعیین کرده است، به طور خاص ماموریت هایی جهت رفع مشکلات زنان و خانواده مطرح است که لازم است، دولت رفع آن مشکلات را عملیاتی کند.

شاخصه ها و بایدها و نبایدهای افرادی را که برای حوزه زنان و خانواده در دولت سیزدهم باید انتخاب شوند را می توان با توجه به ضروریات و ملزومات این عرصه به صورت زیر تبیین کرد:

لازم و ضروری است، فرد مذکور دردها، رنج ها و مشکلات زنان و خانواده ها را باور داشته باشد و این امر در کلیه فعالیت ها و گفته ها و عملکرد او صفت بارز و مشهود او باشد. دولت محل خدمت است. صاحب نامی فرد و مردان مرتبطش، صاحب قلم و پژوهش های فراوان، سخندان و سخنور بودنش گره از مشکلات مردم باز نمی کند.

این کار، اهل میدان می طلبد. اگر فردی که برمی گزینید به مردان قدرت متصل نیست و یا در دوره های قبل پست نداشته تا نام آشنا باشد چه بسا بهتر، همین که دغدغه مندی رفع مشکلات زنان و خانواده را در کارنامه داشته باشد نشان از شایستگی او در داشتن پست است.

کسی می تواند پست بگیرد که از قبل، مشکلات و دردها را شناخته، باور داشته و مطرح کرده باشد و گرفتن پست برایش فرصت خدمت و عملیاتی کردن آن راه حل هایی است که از قبل مطرح کرده است. کسی که چنین دیدگاه، نقش و باوری نداشته پست را برای انجام چه کاری باید بخواهد؟

دولت محل خدمت است، پس داشتن برنامه عمل و دقیقا پی گیری مسئله هایی که در مدت محدود یک دولت قرار است عملیاتی شوند را بداند و اهل میدان باشد. طرح آرمان ها و اهداف و کلی گویی ها را بگذارد برای اهلش.

افرادی که در دولت ها، مجلس ها، نهادها و سازمان ها از سهم زنان به نام رسیدگی به امور زنان و خانواده در همه این سال ها و دهه ها پست های مختلف را گرفته اند ولی کارنامه آن ها بیانگر عدم موفقیت و مردودی آن ها در عمل است.

کلیه این افراد مناسب گرفتن پست های حوزه زنان و خانواده نمی باشند. عدم موفقیت آن ها به هر دلیل که باشد نشان از ناتوانی آن ها در رفع مشکلات زنان و خانواده است. کلیه افرادی که به دلیل گرفتن امکانات و پست ها که آن هم بیت المال است، نامشان مطرح است کارنامه مردود در رفع مشکلات زنان و خانواده دارند.

مراکز آموزشی، مطالعاتی و تحقیقاتی اعم از حوزه و دانشگاه با انفکاک و انقطاع از میدان عمل در جهت رفع مشکلات زنان و خانواده در ایفای نقش عملیاتی نظام غایبان صحنه بوده اند. دولت ها و مجلس ها آمده اند و رفته اند اما مطالعات و تحقیقات آن ها نه در جهت آن چه باید عمل شود به کار آمده و نه در جهت پیشگیری از آن چه آسیب زا بوده است.

لوایح و طرح هایی که با اشکالاتی مواجه بوده و آسیب زا بوده اند این دانش اموختگان برای پیشبرد اهداف نظام که در اسناد بالادستی تعیین شده است از حضور موثر امتناع داشته اند. با عدم حضور به موقع در صحنه یجامعه و صحنه عمل، این مراکز و نهادها در خدمت نظام اسلامی نبوده اند، از این رو این دانش آموختگان و افراد این مراکز مناسب قرار گرفتن در پست های مربوط به زنان و خانواده نیستند چرا که همان امکاناتی را هم که در اختیار داشته اند با هدف رفع مشکلات زنان و خانواده ها به صحنه نیاورده اند.

افرادی که یک قشر خاص و محدود را نمایندگی می کنند و توانایی تعامل با سایر گروه ها و نگاه ها را با هدف رفع مشکلات جامعه ندارند مناسب در اختیار گرفتن پست نیستند.

همچنین باید در این زمینه به بعضی از اولویت های کاری در حوزه زنان و خانواده توجه داشته و اهم آن ها را بیان کنیم:

ازدواج جوانان و رفع مشکلات بر سر راه ازدواج

رفع مشکلات بر سر راه فرزندآوری و کمک به زوج های نابارور در جهت رفع مشکل

زمینه سازی برای کارآفرینی و اشتغال زنان در کنار ایفای نقش مادری

عملیاتی کردن بیمه زنان خانه دار، روستایی، عشایری، و زنان کارگر

تقویت و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست

تقویت سلامت و امنیت خانواده، هویت انسانی و امنیت اجتماعی زنان

اصلاح نگرش ها در راستای کرامت انسانی زنان

تقابل با هجمه نرم افزاری فرهنگی که خودباوری انسانی زن و تحکیم خانواده را هدف گرفته است

اصلاح قوانین و رفع خلآهای قانونی از جمله تعیین سهم مالی زن در زندگی مشترک به اندازه آورد اقتصادی او

ایجاد امکانات و تسهیلات در سطح ملی به منظور شادابی و سلامت زنان و دختران

ایفای نقش ایران در جهت انسجام و همگرایی و با هدف حضور پررنگ و فعال در حوزه زن و خانواده در جهان اسلام، منطقه و بین الملل

تقویت و فعال کردن ستادملی زن و خانواده در جهت عملیاتی کردن موضوعات برشمرده شده.

 

*مدیر شبکه ایران زنان و شورای همکاری های زنان


ایران زنان
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی