شناسه خبر : 56146
تاریخ انتشار : 1399/08/07 18:26
تلاش صهیونیست‌ها برای عدول ایران از راهبرد اصولی در قفقاز
نورنیوز بررسی کرد؛

تلاش صهیونیست‌ها برای عدول ایران از راهبرد اصولی در قفقاز


ابعاد توصیه شیفر به پمپئو این‌گونه است که چون ایران رویکردی میانجی‌گرانه دارد و خواهان درگیری در قفقاز نیست و از سویی همزمان مناسبات خوبی با طرفین درگیری دارد، باید شرایط را به یک بازی باخت ـ باخت برای تهران تغییر داد به گونه‌ای که اولا توان میانجی‌گری نداشته باشد و ثانیا با هر اقدام یا اعلام موضعی، دست کم یکی از دو حوزه تحت نفوذ خود را از دست بدهد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: منطقه قفقاز نه تنها منطقه‌ای راهبردی در جغرافیای سیاسی جهان که حوزه‌ای بسیار مهم و راهبردی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود، از این رو راهبرد اصولی تهران در قبال تحولات این منطقه همواره مبتنی بر تحقق صلح و آرامش و دوری از هرگونه جنگ بوده است. سفر منطقه‌ای سیدعباس عراقچی طی روزهای آتی تلاشی در همین راستا است.

در این میان اما؛ برخی بازیگران فرامنطقه‌ای با اهدافی پلید، همواره بر بستر برخی مسائل موجود قومی، تاریخی، مذهبی و جغرافیایی تلاش ویژه‌ای در بر هم زدن ثبات در این منطقه داشته‌اند.

طی یک ماه گذشته و در جریان دور جدید ناآرامی‌ها در مناطق مورد مناقشه میان جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان نیز این مسئله به روشنی هویدا بوده و با اشتباهات برخی بازیگران منطقه بدان دامن زده شده است.

از جمله بازیگرانی که طی سال‌های گذشته با اهداف غیر صلح‌آمیز سعی در ایجاد جای پا در این منطقه داشته و اثرات منفی این حضور در درگیری‌های اخیر بسیار مشهود است، رژیم صهیونیستی است.

از آنجا که مهمترین هدف رژیم صهیونیستی ضربه زدن به جمهوری اسلامی برای تضمین بقای خود در سرزمین‌های اشغالی است، تمام سعی خود را برای حضور موثر در این منطقه راهبردی به کار گرفته و از هیچ تلاشی برای درگیر کردن ایران با همسایگان خود در این ماجرا فروگذار نکرده است.   

از جمله این تلاش‌ها علاوه بر حضور موثر میدانی و دمیدن در آتش جنگ در دو سوی جبهه قره‌باغ، می‌توان به توصیه خانم «برندا شیفر» استاد دانشگاه حیفا و مدیر بخش انرژی «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» (FDD) به «مایک پمپئو» اشاره کرد که به او گفته است: «برای تکمیل فشار حداکثری علیه ایران از جریان‌های سیاسی قومیت‌گرا به ویژه «پان‌ترک‌ها»‌ استفاده ‌کنید.

این توصیه در چارچوب راهبرد پیشنهادی «FDD» (معمار پروژه فشار حداکثری) به کاخ سفید در مواجهه با ایران تحت عنوان «جنگ در منطقه خاکستری» انجام شده که طی آن علاوه بر مجموعه فشارهای سیاسی ـ اقتصادی، باید ایران در چندراهی‌هایی گیر کند که نتواند از آنها خارج شده و در روندی فرسایشی توانش تضعیف شود.

بر این اساس؛ ابعاد توصیه شیفر به پمپئو این‌گونه است که چون ایران رویکردی میانجی‌گرانه دارد و خواهان درگیری در منطقه نیست و از سویی همزمان مناسبات خوبی با طرفین درگیری دارد، باید شرایط را به یک بازی باخت ـ باخت برای تهران تغییر داد به گونه‌ای که اولا توان میانجی‌گری نداشته باشد و ثانیا با هر اقدام یا اعلام موضعی، دست کم یکی از دو حوزه تحت نفوذ خود را از دست بدهد.

دست گذاشتن روی موضوعات قومیتی و تحریک برخی جریان‌های افراطی در این حوزه، همان شاه‌کلیدی است که «FDD» و جریان صهیونیستی حاکم بر آن، برای تخریب نقش مثبت ایران در این منطقه و تحت‌الشعاع قرار دادن اثرگذاری تهران از آن بهره برده‌اند تا از این رهگذر، این اختلافات به داخل خاک کشور نیز کشیده شود.

در یک نگاه کلان‌تر؛ علاوه بر تخریب حوزه نفوذ منطقه‌ای ایران در یکی از راهبردی‌ترین مناطق همسایه، این توصیه را می‌توان ذیل فاز دوم آشوب در ایران با بهره‌گیری از مدل «بوعزیزی ـ فلوید» تحلیل کرد، آنجا که «FDD» محور عبری ـ آمریکایی را به تلاش برای یافتن سوژه‌هایی با ظرفیت ایجاد اغتشاش در ایران و با کمک شبکه‌های اجتماعی دعوت می‌کند.   

«ائلدار محمد اف» در سایت State-craft Responsible در همین زمینه، مقاله‌ای انتقادی با عنوان «چگونه یک اتاق فکر در واشینگتن از شورش‌های قومی در ایران حمایت می‌کند» نوشته و به سوءاستفاده صهیونیست‌ها از مسائل قومی ایران اشاره می‌کند. این مقاله البته به هوشیاری آذری‌های ایران در نیافتادن به دام جریان‌های قومیت‌گرا تاکید کرده و توصیه برندا شیفر را متوهمانه خوانده است.

برندا شیفر از لابیست‌های فعال در آمریکا است که فعالیت در سازمان ضداطلاعات ارتش اسرائیل (آمان) را در کارنامه خود دارد. او در دو کتاب خود در زمینه منطقه قفقاز، «مانیفیست پان ترکیسم در ایران» را تبیین کرده است.

سوء استفاده از احساسات قومی برای درگیر کردن ایران در داخل و خلع سلاح کردن تهران در ایفای نقش موثر در حل و فصل مشکلات منطقه قفقاز، در حالی است که سیاست رسمی جمهوری اسلامی ایران درباره این منطقه سال‌ها است که روشن است و با تاکید بر رویکرد دیپلماتیک و پرهیز از هرگونه دخالت یا ایجاد تنش در منطقه به دنبال بازگشت آرامش و ثبات به این حوزه است.  


نورنیوز
اخبار مرتبط
زیاده%20خواهی%20تفرقه‌افکنانه%20پان%20ترکیست‌ها%20با%20حمایت%20رژیم%20صهیونیستی

زیاده خواهی تفرقه‌افکنانه پان ترکیست‌ها با حمایت رژیم صهیونیستی


برای جمهوری اسلامی ایران کاملا روشن است که این اظهارات تفرقه‌افکنانه از سوی کدام دست‌های پشت پرده هدایت و حمایت می‌شود، اما این رفتارهای تحریک‌کننده، چنانچه در مواضع مقامات ایرانی مشهود است، اراده تهران را از موضع عادلانه خود نسبت به طرفین تغییر نخواهد داد.

خط%20آشوب%20با%20مدل%20«بوعزیزی%20ـ%20فلوید»؛%20آخرین%20تلاش%20غرب%20علیه%20ایران

خط آشوب با مدل «بوعزیزی ـ فلوید»؛ آخرین تلاش غرب علیه ایران


بعد از گذشت چند سال از آغاز راهبرد «فشار حداکثری» و تشدید تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران، فاز دوم عملیات براندازی با اسم رمز آشوب‌های خیابانی در حال شکل‌گیری است، چیزی که در آبان سال گذشته یک بار به طور ناقص اجرا شد اما با هوشیاری مردم شکست خورد.

رونمایی%20از%20نسخه%20جدید%20جنگ‌های%20نیابتی%20در%20معرکه%20قره‌باغ؛%20طراح%20کیست%20و%20هدف%20کجاست؟

رونمایی از نسخه جدید جنگ‌های نیابتی در معرکه قره‌باغ؛ طراح کیست و هدف کجاست؟


چنانچه شواهد میدانی نشان می‌دهد، استقرار تروریست‌های تکفیری در طول نوار مرزی ترکمنستان، آذربایجان، ازبکستان، جنوب شرقی تاجیکستان و شمال شرقی افغانستان در نزدیکی مرزهای چین، به عنوان بخشی از برنامه‌ محاصره استراتژیک چین، روسیه و ایران و دامن زدن به جنگ‌ها و تنش‌های نیابتی در این مناطق انجام می‌شود.

قره‌باغ؛%20از%20شیطنت%20صهیونیست‌ها%20و%20پان‌ترک‌ها%20تا%20نبود%20اراده%20طرفین%20برای%20حل%20منازعه

قره‌باغ؛ از شیطنت صهیونیست‌ها و پان‌ترک‌ها تا نبود اراده طرفین برای حل منازعه


حاکمان دو کشور اساساً تمایلی به حل مناقشه ندارند و از وجود آن بیشتر سود می‌برند ضمن اینکه سایر بازیگران به ویژه طرف‌های غربی تمایلی ندارند که نقش ایران مجدداً در منطقه برجسته شود، لذا با اعمال فشار از میانجیگری ایران جلوگیری می‌کنند.

جمهوری%20اسلامی%20ایران%20در%20کجای%20مناقشه%20قره‌باغ%20ایستاده%20است؟

جمهوری اسلامی ایران در کجای مناقشه قره‌باغ ایستاده است؟


منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی زیر چتر وحدت بخش حوزه تمدن اسلامی ـ ایرانی، محل هم‌زیستی ادیان، مذاهب، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی و دینی گوناگون بود اما از زمانی که برجسته‌سازی استعماری اختلاف‌های هویتی عرصه را بر اشتراکات تمدنی تنگ کرد دچار مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی و تبعیدهای دسته‌جمعی شد.

دم%20خروس%20رژیم%20صهیونیستی%20در%20آتش‌افروزی%20مناقشه%20قره‌باغ

دم خروس رژیم صهیونیستی در آتش‌افروزی مناقشه قره‌باغ


لیبرمن می‌گوید: درباره آذربایجان و مناسبات سیاسی با آن، اتفاق نظر در رهبری سیاسی اسراییل وجود دارد. ما از تمامیت ارضی آذربایجان حمایت می‌کنیم و فکر می‌کنیم اگر تمامیت ارضی آذربایجان احیاء نشود، مشکل منطقه حل نخواهد شد.

ایران%20بر%20لزوم%20حل%20و%20فصل%20مسالمت‌آمیز%20مناقشه%20قره‌باغ%20در%20چارچوب%20قوانین%20بین‌المللی%20تاکید%20کرد

ایران بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه قره‌باغ در چارچوب قوانین بین‌المللی تاکید کرد


سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درخصوص برگزاری انتخابات در منطقه مورد مناقشه قره باغ بر بر لزوم حل و فصل مسالمت‌آمیز مناقشه در این منطقه در چارچوب اصول و قوانین بین‌المللی تاکید کرد

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.