شناسه خبر : 50631
تاریخ انتشار :
رومینا سال‌ها قبل قربانی خشونت خانگی پدر شده بود!
زاهره سادات میرجعفری*

رومینا سال‌ها قبل قربانی خشونت خانگی پدر شده بود!

تصور صاحب اختیار دختر بودن تا چه حد با تعصب ناموس و... در آمیخته شده است؟ آیا یک پدر به عنوان ولی دختر حق دارد هرگونه ظلمی را در حق دخترش روا بدارد؟ یا استفاده از این حق به معنای داشتن تکلیف بیشتر بر نحوه تربیت صحیح دختر است؟

نورنیوز ـ گروه جامعه: قتل «رومینا» آن هم به آن طرز فجیع تاثر برانگیز بود اما تاثر برانگیزتر این بود که قاتل، پدر دختر یعنی پشتوانه اصلی یک دختر در زندگی بود.

 اما رومینا سال‌ها قبل قربانی خشونت پدر خود شده بود، آن زمان که از لحاظ عاطفی توسط پدر تامین نشد، آن زمان که حق مشورت، انتخاب و اظهارنظر در خانه از او گرفته شد و آن زمان که برای انتخاب اشتباه توجیه نشد.

به راستی چه می‌شود که پدری به جای ارتباط نزدیک با دخترش، به جای گوش کردن به حرف‌ها و درد دل‌هایش به فکر انتقام می‌افتد؟ چرا باید این حق را به خود بدهد؟

تصور صاحب اختیار دختر بودن تا چه حد با تعصب ناموس و... در آمیخته شده است؟ آیا یک پدر به عنوان ولی دختر حق دارد هرگونه ظلمی را در حق دخترش روا بدارد؟ یا استفاده از این حق به معنای داشتن تکلیف بیشتر بر نحوه تربیت صحیح دختر است؟

دخترانی در این مرز و بوم هستند که قربانی خشونت خانگی والدین با همین تصور غلط می‌شوند. دخترانی که حق اظهارنظر و انتخاب ندارند و در صورت اظهار حقشان با نگاه سرد، توهین و تمسخر روبرو می‌شوند.

آیا وقت آن نرسیده است که تعصبات غلط رایج پدر ـ دختری دور ریخته شود و پدران به جای رابطه خشن، استبدادی و تحکم آمیز به رابطه دوستی با دخترانشان روی آورند؟

 تمام روانشناسان معتقدند که رابطه صحیح دختر با پدر جلوی انحرافات اخلاقی دختر را خواهد گرفت.

چگونه است که پدران آموزش ندیده‌ای را شاهدیم که به اسم آبرو و ناموس، اشتباهی را که همه حتی خودشان مرتکب می‌شوند، تحمل می‌کنند اما اگر دخترشان که قطعا از این فضا الگو برداری کرده، همان فعل را مرتکب شود، فاجعه‌ای نابخشودنی است؟

دختران تا چه حد در محیط خانه مورد مشورت قرار می‌گیرند؟ تا چه حد توسط پدر از لحاظ عاطفه، محبت و حتی نیازهای مادی تامین می‌شوند که در مواجهه با جنس مذکر دلشان نلرزد؟

به نظر می‌رسد که الگوهای صحیح صاحب اختیار زن یا دختر بودن باید درست تفسیر و آموزش داده شود و با فرهنگ سازی، مدیریت شایسته و صحیح پدر در مساله ریاست خانواده تبیین گردد تا تربیت دختران بیش از این با مشکل روبرو نشود و جلوی هرگونه سوء استفاده از این حق گرفته شود.

در دوران مدرنیته و با وجود فضای مجازی مخرب، رابطه پدران و دختران این مرز و بوم باید بیشتر جدی گرفته شود.

به راستی وظیفه پدران به عنوان اولین مرد زندگی دختر در آگاه کردن دختران خود در شناخت مردان، انتخاب صحیح و ازدواج چیست؟

اگر دختری در انتخاب خود اشتباه کرد، نقش پدر کجاست؟ آیا با تهدید، تنبیه و تمسخر یا حبس و قتل صورت مساله پاک می‌شود؟ تا دیر نشده باید رومیناهای دیگر را دریابیم.

* دکترای مطالعات زنان


نورنیوز
کلید واژگان
نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.