شناسه خبر : 139315
تاریخ انتشار : 1402/02/11 10:40
شمخانی: فعال‌سازی مکانیسم ریال-روپیه در پیشبرد اهداف مشترک اقتصادی نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت

شمخانی: فعال‌سازی مکانیسم ریال-روپیه در پیشبرد اهداف مشترک اقتصادی نقش تعیین کننده‌ای خواهد داشت

آجیت دوآل مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند که به تهران سفر کرده است؛ صبح امروز با دریابان علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون روابط سیاسی، امنیتی به ویژه مسائل اقتصادی دو و چندجانبه و مهم ترین تحولات منطقه‌ای و بین المللی گفتگو کرد.

نورنیوز - گروه سیاست: «آجیت دوآل»، مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند که به تهران سفر کرده است؛ صبح امروز با دریابان «علی شمخانی»، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون روابط سیاسی، امنیتی به ویژه مسائل اقتصادی دو و چندجانبه و مهم ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این دیدار به اشتراکات تمدنی، تاریخی و فرهنگی ریشه‌دار، اراده رهبران دو کشور و همچنین استقلال راهبردی ایران و هند به عنوان بسترهای اصلی در مسیر توسعه همکاری‌های دو جانبه اشاره کرد.
 
دریابان شمخانی تأکید کرد: روابط ایران و هند بر علیه هیچ کشور دیگری نیست و از اراده طرف‌های ثالث نیز متأثر نمی‌شود. تحولات جهانی و منطقه‌ای شرایط بسیار مناسبی را برای تقویت تعاملات فی‌مابین در حوزه انرژی، حمل و نقل و ترانزیت، فناوری و بانکی میان ایران و هند ایجاد کرده است.

او همچنین خاطر نشان کرد: فعال‌سازی مکانیسم ریال-روپیه اقدام ضروری و مهمی است که در پیشبرد اهداف مشترک در حوزه‌های مختلف اقتصادی نقش تعیین کننده خواهد داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با استقبال از ارتقاء نقش و موقعیت هند در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، عنوان کرد: حضور فعال دهلی در ابتکارات سیاسی، اقتصادی و امنیتی با مشارکت کشورهای آسیای مرکزی و حوزه خلیج فارس را لازم و راهگشا می‌دانیم.

او در ادامه گفت: مشارکت دو کشور برای احصاء و بهره‌گیری از فرصت‌های حاصل از تحولات منطقه‌ای و جهانی و همچنین همکاری فعال در سازمان شانگهای و گروه بریکس تأمین کننده منافع ملی ایران و هند است. 

شمخانی همچنین یادآور شد: تصمیمات اتخاذ شده برای رفع موانع تداوم همکاری در پروژه چابهار می‌تواند در تغییر وضعیت غیر مناسب فعلی بسیار موثری باشد.

چابهار را دروازه ورود هند به همکاری‌های اقتصادی همه‌جانبه با ایران می‌دانیم

مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند در دیدار با دریابان شمخانی، نفوذ جدی فرهنگ ایران در زندگی روزمره مردم هند را نشان دهنده پیوندهای عمیق میان دو ملت دانست و افزود: شاید در سطح منطقه نتوان نمونه دیگری برای این پیوند ارائه کرد. او در ادامه افزود: کشورهای مستقل باید با شناخت ویژگی‌های تحولات جدید جهانی و هم‌زمان با تقویت توانمندی‌های داخلی خود برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و ایفای نقش بین‌المللی موثر آماده شوند.

دوآل همچنین تأکید کرد: توافق ایران و عربستان سعودی برای عادی سازی روابط علاوه بر اثرات عمیق منطقه‌ای در تغییر مناسبات در نظام بین‌الملل نیز تأثیرات جدی خواهد داشت. به سهم خود از نقش محوری و تعیین کننده جنابعالی (دریابان شمخانی) در مدیریت روند عادی سازی روابط تهران و ریاض و توافق حاصل شده میان دو کشور قدردانی می‌کنم.

مشاور امنیت ملی نخست وزیر هند ضمن تأکید بر تداوم همکاری مشترک در خصوص کمک به ثبات در افغانستان و جلوگیری از توسعه حضور و نقش آفرینی تروریسم تکفیری در این کشور افزود: بر ایجاد دولت مسئول و فراگیر در افغانستان تأکید داریم.

آجیت دوآل همچنین خاطر نشان کرد: چابهار را دروازه ورود هند به همکاری‌های اقتصادی همه جانبه با ایران می‌دانیم و آماده افزایش رایزنی‌ها برای رفع مشکلات موجود هستیم.


نورنیوز
اخبار مرتبطنظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی