آگهی تبلیغاتی

شناسه خبر : 122683
تاریخ انتشار :
یک میلیون نفر در نوبت تشرف حج تمتع قرار دارند
سرپرست حجاج ایرانی:

یک میلیون نفر در نوبت تشرف حج تمتع قرار دارند

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه حدود 15 سال است که ثبت‌نام جدید برای اعزام زائران به حج تمتع درایران انجام نشده است، گفت: درحال حاضر بیش از یک میلیون نفر در نوبت تشرف قرار دارند که بیش از 10 سال برای اعزام آنان نیاز است و بدین ترتیب بین اعزام اولین گروه ثبت‌نامی تا آخرین گروه به حدود 30 سال بالغ خواهد شد.

نورنیوز - گروه فرهنگ و جامعه: حاجی اسماعیل عبدالمناپ، سفیر برونئی در ایران با حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی امروز در محل بعثه مقام معظم رهبری دیدار و درباره همکاری های دو کشور در حوزه حج و زیارت گفتگو کرد.

در این دیدار که چند تن از مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و معاون سفیر برونئی نیز حضور داشتند، دوطرف در راستای گسترش و تعمیق همکاری‌ها در حوزه حج تبادل نظر کرده و خواستار تماس‌های بیشتر میان مسئولان ذی‌ربط دراین حوزه شدند.

حجت الاسلام نواب فرصت‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه حج و زیارت را فراوان توصیف کرد و گفت: ظرفیت حج به حدی گسترده است که می‌تواند برای سال‌های متمادی کشورهای اسلامی را بیمه کرده و همبستگی دینی به وجود آورد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت حضور علمای برجسته برونئی در مجامع و همایش های مختلف در جمهوری اسلامی ایران را نشاندهنده همگرایی و همبستگی علمای دو کشور دانست و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد در راستای توسعه برنامه‌های حج با برونئی همکاری کند.

در ادامه این دیدار دو طرف درباره نحوه اعزام حجاج کشور متبوع خود به سرزمین وحی توضیحاتی بیان کردند و سفیر برونئی به صف انتظار ۱۰ ساله زائران این کشور برای تشرف به حج و هزینه ۱۵ هزار دلاری این سفر اشاره کرد.

وی با بیان اینکه برونئی مشکلات و محدودیت‌های زیادی در حوزه حج دارد، افزود: امور مربوط به حج و عمره برونئی از طریق وزارت امور دینی این کشور انجام می شود و متاسفانه در حج گذشته سهمیه کشورش به شدت کاهش یافت و تنها ۴۵۳ نفر به سرزمین وحی اعزام شدند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب نیز با اشاره به اینکه حدود ۱۵ سال است که ثبت‌نام جدید برای اعزام زائران به حج تمتع درایران انجام نشده است، گفت: درحال حاضر بیش از یک میلیون نفر در نوبت تشرف قرار دارند که بیش از ۱۰ سال برای اعزام آنان نیاز است و بدین ترتیب بین اعزام اولین گروه ثبت‌نامی تا آخرین گروه به حدود ۳۰ سال بالغ خواهد شد. درصورت تعامل، همکاری و زمینه سازی بهترعربستان برای اعزام تعداد بیشتری از زائران اینگونه صف های طولانی در کشورهای اسلامی به وجود نمی آمد.

در پایان این دیدار طرفین به اشتراک نظر دو کشور درباره مسایل مربوط به اعزام حجاج اشاره کردند و نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: پژوهشکده حج و زیارت در قم وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به مباحث مختلف حوزه حج و زیارت نظیر مناسک و احکام، اسرار و معارف حج، تاریخ اسلام، اماکن تاریخی مکه و مدینه و ... می‌پردازد و آمادگی دارد نشریات و ۱۵۰۰ اثر تدوین شده دراین مرکز پژوهشی را در اختیار مجموعه حج برونئی قرار دهد.


نورنیوز
نظرات

نظر شما

: : :
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.
آگهی تبلیغاتی