شناسه خبر : 169186
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 فروردین ساعت 08:24
در نشست شورای امنیت درباره حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق چه گذشت؟/ آمریکا،انگلیس و فرانسه،حمله را محکوم نکردند

در نشست شورای امنیت درباره حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق چه گذشت؟/ آمریکا،انگلیس و فرانسه،حمله را محکوم نکردند

نشست شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی حمله اخیر رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق با محکومیت این اقدام از سوی بیشتر اعضای شورای امنیت به جز امریکا، بریتانیا و فرانسه روبرو شد.

نورنیوز-گروه بین الملل: شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه شنبه به درخواست روسیه برای بررسی تجاوز رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق تشکیل جلسه داد.

«قصی الضحاک» نماینده سوریه در سازمان ملل این حمله را پیشینه خطرناک و نقض گسترده قوانین و مقررات بین‌المللی توصیف و تاکید کرد جنایات رژیم صهیونیستی و امریکا با هماهنگی با گروه‌های تروریستی صورت می‌گیرد.

وی افزود واشنگتن قطعنامه های شورای امنیت و جان باختن 33 هزار شهید غیرنظامی در غزه را کوچک و بی ارزش می‌شورد.

الضحاک تاکید کرد سوریه، جنایات جنگی صهیونیست و شرکای آنها در دولت امریکا را مسئول پیامدهای تجاوزات پیاپی می‌داند.

«واسیلی نیبیزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل هم در این نشست خواستار محکومیت تجاوزات رژیم صهیونیستی در خاورمیانه از جمله در سوریه از سوی شورای امنیت شد و گفت تل آویو قطعنامه شورای امنیت برای آتش بس در غزه را به سبب تشویق آن از سوی ایالات متحده که گفته است قطعنامه الزام آور نیست، نادیده می گیرد.

وی سه کشور ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه را به سبب خودداری از محکومت تجاوز رژیم صهیونیستی به کنسولگری مورد انتقاد قرار داد و گفت این کشورها پیامدهای هر آنچه را که ممکن است، رخ دهد، برعهده دارند.

نماینده چین در سازمان ملل هم تاکید کرد که اوضاع خاورمیانه از هر زمانی خطرناک تر است.

وی کشورهایی را که بر رژیم صهیونیستی نفوذ دارند، به استفاده از نفوذ خود بر این رژیم دعوت کرد.

«عمار بن جامع» نماینده الجزایر در سازمان ملل هم، تجاوز به کنسولگری ایران را اقدامی تحریک آمیز دانست که می‌تواند سبب تشدید تنش در منطقه شود.

وی بر ضرورت محکومیت این حمله تاکید کرد. نمایندگان سوئیس، کره جنوبی و سیرالئون هم با ابراز نگرانی از تشدید تنش حمله به این هیئت دیپلماتیک را محکوم کردند و خواستار آتش بس در غزه شدند.

نماینده اسلوونی هم با محکوم کردن این حمله بر ضرورت کاهش تنش در منطقه از طریق اجرای قطعنامه شورای امنیت مبنی بر برقراری آتش بس در غزه تاکید کرد.

اما نماینده ژاپن گفت اطلاعات درباره این حمله همچنان کامل نیست. نماینده گویان هم با محکوم کردن اقدام جنایتکارانه رژیم صهیونیستی خواستار آرام سازی اوضاع در منطقه شد.

نماینده چین در شورای‌ امنیت: حملۀ اسرائیل به کنسولگری ایران را محکوم می‌کنیم

ما از صمیم قلب با ملت ایران همدردی می‌کنیم. حملات اسرائیل به مدارس، بیمارستان‌ها و غیرنظامیان ناقض قوانین بین‌المللی است. باید تلاش شود قطعنامۀ آتش‌بس در غزه اجرایی شود.

حملات اسرائیل به سوریه و لبنان فوری باید متوقف شود.

نماینده آمریکا در شورای امنیت: در حمله به کنسولگری ایران نقشی نداشتیم و این را به ایران هم اعلام کردیم

از ۷ اکتبر به ایران مرتب هشدار دادیم که در کنار نیروهای نیابتی خود نباشد. ایران مرتب از حزب‌الله، حوثی و گروه‌های عراقی حمایت می‌کند و این گروه‌ها مرتبا به منافع آمریکا حمله می‌کنند.

روشن است که طرفین از ایران و سوریه بخواهند حمایت خود را از گروه‌های نیابتی بردارند.

ما حمله به اماکن دیپلماتیک را موجب نگرانی می‌دانیم و در مورد اقدامات منطقه‌ای ایران هم نگرانیم.

نماینده روسیه در شورای امنیت: آمریکا همیشه به اطلاعات دست اولش افتخار می‌کند 

نماینده روسیه در شورای امنیت خطاب به نماینده فرانسه گفت: شما هیچ کلمه‌ای در محکوم‌کردن نقض قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل نگفتید، اگر کنسولگری خودتان هدف قرار می‌گرفت هم واکنش‌تان همین بود؟

 آمریکا همیشه به اطلاعات دست اولش افتخار می‌کند اما در خصوص حمله به کنسولگری ایران اطلاعاتی به‌دست نیاورده و این باورکردنی نیست. 

غربی‌ها نه‌تنها حملۀ اسراییل را محکوم نکردند بلکه ایران را متهم هم می‌کنند. نمی‌شود به قربانیان بگویید اگر به آن‌ها حمله شد، واکنشی نشان ندهند.

نماینده ایران در شورای امنیت سازمان ملل: جمهوری اسلامی ایران اقدامات رژیم اسرائیل را به شدت محکوم می کند و این اقدام زیر پا گذاشتن مصونیت مقرهای دیپلماتیک است

معاون سخنگوی پنتاگون: ارزیابی ما این است که اسرائیل حملهٔ هوایی دوشنبه در دمشق را انجام داده.

 
 

نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی