شناسه خبر : 160564
تاریخ انتشار : چهارشنبه 15 فروردین ساعت 09:12
دی ماه 1402/ برف نیامد؛ کمربندها را برای عبور از خشکسالی محکم‌تر کنید

نورنیوز از وضعیت کاهش بارندگی‌ها و کم‌آبی در کشور گزارش می دهد؛

دی ماه 1402/ برف نیامد؛ کمربندها را برای عبور از خشکسالی محکم‌تر کنید

پدیده خشکسالی عارضه‌ای جهانی است که البته اثرات آن بر کشور ما بدلیل قرار گرفتن در جغرافیای نسبتا خشک و همچنین عدم توجه کافی به حفظ منابع با ارزش آب به صورت شدیدتری بروز و ظهور یافته است.

نور نیوز-گروه فرهنگ و جامعه- پیش‌ترها مدارس به خاطر بارش برف سنگین تعطیل می‌شدند اما حالا آلودگی هوا به ویژه درکلانشهرها بر برف زمستانی پیشی گرفته و مدارس را به تعطیلی می کشاند. این یعنی یک هشدار!
امروز ۱۶ دی ماه است و بسیاری از استان‌ها مثل تهران هنوز هوای برفی را تجربه نکرده‌اند. نه آبی در سدها مانده و نه برفی در کوهستان‌ها !!
کم‌بارشی در سال آبی جاری در کشور، اینک با قهر ابرهای زمستانی که نوید بارش برف می دهند نیز همراه شده و متوسط بارش نسبت به سال گذشته و نسبت به شرایط نرمال (متوسط درازمدت) را با شرایط نگران کننده ای روبرو کرده است.
 آمارها نشان می دهد درحال حاضر تنها ۴ درصد مساحت کشور برفی است، درحالی‌که این رقم در سال‌های نرمال (متوسط درازمدت) باید در این وقت سال حدود ۹ درصد باشد.
این وضعیت مبین این واقعیت است که از نظر آب معادل برف باریده شده، در سال آبی جاری با کاهشی ۳۵ درصدی نسبت به آمار متوسط درازمدت مواجه‌ایم.
 کارشناسان، خشکسالی را یک پدیده طبیعی می دانند که در مقایسه با سایر بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و طوفان‌ها دارای تفاوت‌هایی است. مهمترین تفاوت پدیده خشکسالی با سایر پدیده های طبیعی خزنده بودن آن است چنانکه شروع و پایان آن به طور دقیق مشخص نیست.
 بیشتر کارشناسان و محققان، منشا اصلی بروز خشکسالی را کمبود بارندگی می‌دانند و انواع آن شامل خشکسالی هواشناسی، کشاورزی، هیدرولوژیکی و اجتماعی- اقتصادی متاثر از این کمبود است.
 کاهش بارش در طول یک دوره زمانی به عنوان خشکسالی هواشناسی در نظر گرفته می‌شود که منشا آن بی‌نظمی در الگوی جهانی چرخش جوی در مقیاس بزرگ است.
صرف نظر از دلایل علمی و تغییرات اقلیمی که عوامل پدید آورنده خشکسالی است موضوعی که باید از هم اکنون از سوی عموم مردم بویژه متولیان امور آب کشور به آن توجه جدی شود، اتخاذ تمهیدات مناسب برای مدیریت منابع آب و و اتخاذ راهکارهای حساب شده برای عبور از وضعیت نگران کننده موجود با کمترین هزینه است.
پدیده خشکسالی عارضه ای جهانی است که البته اثرات آن بر کشور ما بدلیل قرار گرفتن در جغرافیای نسبتا خشک و همچنین عدم توجه کافی به حفظ منابع با ارزش آب به صورت شدیدتری بروز و ظهور یافته است.
بی توجهی به ضرورتهای اقدام ملی برای مقابله با پدیده خشکسالی و عوارض آن، می تواند کشور را در شرایط غیر قابل پیش‌بینی در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و اقتصادی قرار داده و موجب شکل گیری حاشیه هایی جدی تر از موضوع اصلی شود.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی