شناسه خبر : 91571
تاریخ انتشار : 1401/01/01 17:18
رهبر انقلاب: بهار مظهر امید است و خزان رفتنی است

رهبر انقلاب: بهار مظهر امید است و خزان رفتنی است

رهبر انقلاب اسلامی با بیان اینکه امید منشأ همه حرکت‌ها و پیشرفت‌ها است، گفتند: سخنرانان و نویسندگان در مردم امید ایجاد کنند. زمینه‌های امید کم نیست بگذارید دشمنان از امیدواری مردم ایران به خشم بیایند.

نورنیوز-گروه جامعه: سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب ساعت ۱۶:۳۰ از رسانه KHAMENEI.IR و شبکه‌های صدا و سیما، به صورت زنده در حال پخش است.

چکیده سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی را می‌خوانید:

* این سومین نوروزی است که از حضور در جوار حرم حضرت علی بن موسی الرضا محروم هستم برای همین از اینجا سلامی خدمت ایشان عرض می‌کنم.

* درباره نوروز ایرانی و این عید بهاری نکاتی وجود دارد که گاهی عرض کردیم. یک نکته آمیختگی این عید ملی با ذکر و دعا و معنویت است.

*شاید در بین اعیاد اول سال در بین ملت ها،   کم نظیر است که مردم عید ملی را دعا و نیایش همراه می کنند. دیشب در لحظه تحویل سال همه اقشار مردم سال را با دعای تحویل سال آغاز کردند.

*بهار مظهر امید است. خزان و برگ ریزان حتما رفتنی و طراوت و رویش حتما آمدنی است.

*نکته دیگر درباره ذوق مردم ایران است که بهار را مبدأ سال جدید قرار داده اند. بهار پیام امید، طراوت، رویش دارد. این امید به دلیل همزمانی با نیمه شعبان بیشتر شد.

*امید منشأ همه حرکت‌ها و پیشرفت‌ها است. سخنرانان و نویسندگان در مردم امید ایجاد کنند. خدا برای ملت ایران موجبات امید را فراهم کرده است. زمینه های امید کم نیست بگذارید دشمنان از امیدواری مردم ایران به خشم بیایند.

* علت اینکه بحث اقتصادی را در روز اول سال مطرح می‌کنیم به خاطر اهمیت اقتصاد است و اگر اقتصاد همراه با عدالت باشد، همه زمینه های پیشرفت فعال می شود.

*در ده سال گذشته با انباشت چالش های اقتصادی مواجه بوده ایم که باید از آن خلاص شویم و وسایل آرامش برای مردم ایجاد شود.

*در اقتصاد مسأله عمده، تولید ملی است. دولت ها به قدر توان و همت خود و با توجه به شرایط بین المللی تلاش های کرده اند اما مسأله اصلی مسئولان اجرایی کشور، اقتصاد است.

* رویکردهای مردمی آدم را دلگرم می کند که اگر به نحو مناسب ادامه یابد، نشانه های بیشتری از امید ایجاد می کند.

* مطالباتی که مطرح میکنم خطاب به مسئولان قوا است و به این دلیل در فضای عمومی مطرح میکنم که مردم در فضای سیاست های عمومی قرار بگیرند و مطالبات این حقیر را بدانند و از مسئولانی که در این مسیر حرکت می کنند، حمایت کنند. البته خود مردم هم در تحقق این خواسته ها نقش دارند.

* برای رشد اقتصاد کشور به طور قاطع باید به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کرد یعنی دانش و فناوری پیشرفته نقش آفرینی فراوان و کاملی در همه عرصه های تولید داشته باشد.

* اگر دانش را پایه و زمینه اقتصاد قرار دادیم، هزینه های تولید کاهش می یابد، بهره وری و کیفیت محصول را افزایش می دهد و محصولات رقابت پذیر می شود.

* بخش کشاورزی از تولید دانش بنیان دورتر از بخش های صنعت و خدمات است. با به کارگیری دانش در کشاورزی، می‌توان در زمینه آبیاری نوین، اصلاح بذر و  بهره وری بیشتری از آب و خاک حرکت کرد تا در نتیجه امنیت غذایی کشور حاصل شود و درآمد کشاورزان افزایش یابد. معضل کمبود آب را هم می‌توان حل کرد.

* یکی از مشکلات کشور، کاهش بهره وری است. در این زمینه نسبت به سایر کشورها عقب هستیم اما تولید داشته بنیان می تواند این معضل را برطرف کند. رسیدن به پیشرفت عادلانه اقتصادی و حل مشکل فقر فقط از مسیر تقویت تولید محقق می شود. تقویت تولید با دانش بنیان  بودن تامین می شود. شرکت های دانش بنیان را می توانیم افزایش دهیم. کمتر از هفت هزار شرکت دانش بنیان داریم که ۴ هزار و۵۰۰ شرکت در زمینه تولید هستند.

* این شرکت ها بیش از۳۰۰ هزار شغل مستقیم ایجاد کرده است. به من گفتند که در ۱۴۰۱ می توان این شرکت ها را تا سی درصد افزایش داد که من به این عدد قانع نیستم. توقع من افزایش دو برابری این شرکت هاست. ولی نباید شرکتی درست کرد که فقط اسمش دانش بنیان باشد ولی در عمل دانش بنیان نباشد. در بخش کشاورزی باید این شرکت ها فعال‌تر شوند.

* بخش کشاورزی جز وابسته ترین بخش‌ها است. البته خلاصی از وابستگی سخت است چون منافع عده ای در واردات است ولی باید در این زمینه ایستاد.

* در درجه اول باید مواد غذایی مهم و اساسی در کشور کشت شود تا به امنیت غذایی برسیم. نمی گویم گوجه و هندوانه نکارید. اما باید محصولات اساسی در درجه اول کشت شود.

* اشتغال آفرینی با همین شرکت‌های دانش بنیان بدست می آید. البته نباید اشتباهات گذشته تکرار شود.

*در دولت‌های گذشته طرح‌های گوناگونی  برای اشتغال آفرینی اجرا شد  که تقریبا همه این طرح‌ها ناموفق بود. پول پاشی به جایی نمی رسد.

* اقتصاد کشور را نباید به تحریم ها گره زد. سیاست‌های جدید نشان داد این حرف درست است. با وجود تحریم‌ها می توان تجارت بین المللی را افزایش داد و وارد قراردادهای بین المللی شد که این اتفاق افتاد.

* نمی گویم دنبال رفع تحریم نباشیم اما کشور را جوری اداره کنیم که تحریم‌ها نتواند ضربه مهم‌ و زیان بزرگ به کشور بزند.

* با افزایش درآمد نفتی چه می خواهیم بکنیم؟ یک راه این است که واردات افزایش یابد که ظاهر خوب و باطن بسیار بدی دارد. راه دیگر این است که از درآمدهای نفتی برای زیرساخت های کشور استفاده کرده و بنیان های اقتصاد را محکم کنیم.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی