شناسه خبر : 81744
تاریخ انتشار : 1400/09/16 18:38
آغاز دور بعدی مذاکرات وین و چند پیام مهم

نورنیوز بررسی کرد؛

آغاز دور بعدی مذاکرات وین و چند پیام مهم

امروز با اعلام زمان آغاز دور بعدی مذاکرات در پنج‌شنبه جاری، عملیات روانی و فضاسازی رسانه‌های غربی و صهیونیستی برای منفعل‌سازی تیم مذاکره‌کننده ایران در این مرحله به ایستگاه پایانی رسید اما این جدال سخت تا روشن شدن نتیجه نهایی ادامه می‌یابد.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و ۱+۴ روز پنجشنبه در وین مذاکرات خود را از سر می‌گیرند.

این موضوع در تماس تلفنی روز دوشنبه «علی باقری» مذاکره‌کننده ارشد کشورمان با «انریکه مورا» معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک هماهنگ و نهایی شد.

دور دوم مذاکرات وین در حالی پس از پنج روز مذاکره مقدماتی در هفته گذشته از سر گرفته خواهد شد که ارزیابی‌ها نشان از مسیری سخت پیشِ روی هیئت ایرانی برای احقاق حقوق ملت دارد.

پس از اعلام ارائه دو متن پیشنهادی در مورد لغو «تحریم‌ها» و «موضوعات هسته‌ای» از سوی هیئت مذاکره‌کننده ایرانی به طرف‌های حاضر در مذاکرات، فضاسازی رسانه‌ای گسترده‌ای برای مخدوش نشان دادن ابتکار سازنده ایران آغاز شد.

در حالی که هیچ اظهارنظر رسمی از سوی نمایندگان کشورهای حاضر در مذاکرات در خصوص متن ایران انجام نشد، رسانه‌های غربی از غیر قابل پذیرش بودن پیش‌نویس‌های ارائه شده خبر دادند و سعی کردند با توجه به تصمیم مذاکره‌کنندگان برای بازگشت به کشورهایشان برای مشورت، خاتمه این دور از مذاکرات را با کلیدواژه‌هایی چون توقف، ناامیدکننده، بن‌بست، بی‌فرجام و... معرفی کنند.

گرچه در طول هفته جاری روند مشکوک افزایش نرخ ارزهای خارجی که «نورنیوز» قبلا به دلایل و ریشه‌های آن اشاره کرده بود، موجب هم‌افزایی منفی با فضاسازی رسانه‌های غربی شد اما ورود هوشمندانه دولت به کنترل بازار موجب تغییر وضعیت و آغاز سیر نزولی در بازار ارز گردید.

از آن سو؛ جبهه فعال دیگری با هدف جلب افکار عمومی و نخبگان نسبت به تهدیدآمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ایران با تلاش مقامات و رسانه‌های رژیم صهیونیستی شکل گرفت و با جعل و انتشار دروغ بزرگ آغاز غنی‌سازی ۹۰ درصد از سوی ایران واکنش‌هایی را در سطح رسانه‌های غربی ایجاد کرد.

ایران اما با تاکید بر موضع اصولی خود در خصوص محوریت داشتن لغو تحریم‌ها برای شکل‌گیری توافق خوب رسما اعلام کرد که متن‌های ارائه شده کاملا منطبق بر توافقات پذیرفته شده در برجام است و هیچ موضوعی که بتوان از آن به عنوان مطالبه خارج از تعهدات کشورها یاد کرد در پیشنهادات وجود ندارد.

تداوم اظهارات کلی و غیر مستند در رسانه‌های غربی و عدم اشاره به موضوعاتی که از نظر آنها غیر قابل قبول و خارج از توافقات است نیز نشان داد که دفاع ایران از پیش‌نویس‌های ارائه شده کاملا مستند بوده و طرف‌های غربی صرفا به دنبال هیاهو برای افزایش فشار و امتیازگیری هستند و گزاره مستندی برای رد پیش‌نویس‌های ایران ندارند.

جمهوری اسلامی ایران نه تنها از هیاهوهای ایجاد شده که برخی از آنها را باید تاکتیک مذاکراتی قلمداد کرد، منفعل نشد بلکه با تداوم روشنگری و تبیین مواضع خود و همچنین پیگیری دیپلماسی فعال، میدان‌داری کرد و اجازه نداد که فضاسازی سنگین ایجاد شده روند آغاز شده را به بی‌راهه ببرد.

فعالیت معنادار ایران در حوزه دیپلماسی از جمله سفر مشاور امنیت ملی امارات متحده عربی به ایران و ملاقات او با رییس جمهور و دبیر شورای عالی امنیت ملی و تداوم رایزنی‌های سیاسی با شرکای اصلی ایران به ویژه چین و روسیه و سفر مذاکره‌کننده ارشد ایران به مسکو طی این چند روز نشان داد که ایران با اراده جدی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های در اختیار، مصمم به پیشبرد برنامه خود برای رفع تحریم‌ها و دستیابی به توافق خوب است.

امروز و با اعلام زمان آغاز دور بعدی مذاکرات در پنج‌شنبه جاری، عملیات روانی و فضاسازی رسانه‌های غربی و صهیونیستی برای منفعل‌سازی تیم مذاکره‌کننده ایران در این مرحله به ایستگاه پایانی رسید و با ناکامی پایان یافت.

به طور قطع روند افزایش فشار روانی و سیاسی به ایران برای عقب‌نشینی از مواضع اصولی خود و پذیرش تسلیم پایان نخواهد یافت و این جدال سخت تا روشن شدن نتیجه نهایی ادامه می‌یابد اما تحولات این مرحله از مذاکرات به روشنی نشان داد که ایران برای هرگونه وضعیت پیش‌بینی شده یا غیر مترقبه خود را آماده نموده و مصمم به ادامه مسیر برای لغو و بی‌اثر کردن تحریم‌ها است.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی