شناسه خبر : 81435
تاریخ انتشار : 1400/09/06 13:37
حوادث اصفهان، اعتراض مدنی و تکرار یک سناریوی نخ‌نما

نورنیوز بررسی کرد؛

حوادث اصفهان، اعتراض مدنی و تکرار یک سناریوی نخ‌نما

در جریان تجمع کشاورزان اصفهانی، باز هم عده‌ای مزدور در بستر فضای روانی ایجاد شده توسط رسانه‌ها و شبکه‌های معاند، عملا نمایش یک مطالبه مدنی را به درگیری کشاندند.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: بحران کم آبی با توجه به شرایط اقلیمی کشور و کاهش شدید نزولات آسمانی طی سال‌های متمادی از یک سو و مدیریت نامناسب منابع آبی در بخش صنعت و کشاورزی از سوی دیگر، این روزها به یکی از مشکلات اصلی کشور و به ویژه فلات مرکزی ایران تبدیل شده است.

یکی از مهمترین موضوعات در این خصوص، موضوع حقابه مناطقی است که در مسیر حوضه آب‌ریز زاینده‌رود قرار دارند و این مسئله استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان را درگیر خود کرده است.

از سویی؛ علاوه بر کاهش شدید ورودی آب به این حوضه، آنچه بر تشدید معضل افزوده است، وجود صنایع آب‌بر و کشت و زرع سنتی و غیر مکانیزه بدون توجه به اولویت‌های کشاورزی منطقه است.

در این میان آنچه طبیعتا برای دولت اولویت دارد تامین آب شرب شهروندان است و تامین آب مورد نیاز صنایع و بخش کشاورزی در اولویت بعدی قرار دارد.

چنانچه پیش‌بینی می‌شد اما؛ مسئله آب در هفته‌های اخیر موجب شد تا کشاورزان اصفهانی دست به اعتراض زده و با تجمع در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود به بیان مطالبات خود بپردازند.

این تجمعات که با وجود عدم مجوز قانونی طی بیش از دو هفته ادامه داشت و در این مدت با تامین و حمایت کامل نیروهای انتظامی-امنیتی و مقامات استان و نیز پوشش کامل رسانه‌های رسمی به ویژه رسانه ملی مواجه شد، توانست در فضایی نسبتا آرام و مدنی مطالبات کشاورزان را به گوش مسئولین برساند.

این فضا اما به یک‌باره با ورود عناصر اغتشاش‌گر و به آتش کشیدن چادرهای معترضین در بستر زاینده‌رود به ناآرامی کشیده شد تا به مانند تمام موارد مشابه طی سالیان گذشته، باز هم عده‌ای مزدور در بستر فضای روانی ایجاد شده توسط رسانه‌ها و شبکه‌های معاند، عملا نمایش یک مطالبه مدنی را به درگیری بکشانند.

نکته اینجاست که فارغ از محق بودن یا نبودن کشاورزان اصفهانی در مسئله مورد بحث، دستگاه‌های دولتی، امنیتی، انتظامی و رسانه‌ای هر یک به بهترین شکل ممکن سعی در حل مسئله داشتند، چون اساسا قرار بر تقابل با مردم نبوده و نیست.

به بیان دقیق‌تر؛ همین نیروهای انتظامی و امنیتی که بنابر وظیفه، با تامین امنیت و اجازه برگزاری تجمع، بستر لازم برای رسیدن پیام معترضین به مسئولین را فراهم آوردند، حتما موظف به مقابله با هرگونه اغتشاش و ناامنی و برخورد با عناصر آن هستند و اینکه معاندین با پخش تصاویر تقطیع شده سعی در تحریف حقیقت و القاء تقابل این نیروها با مردم دارند، بازی نخ‌نمایی است که بعید است دیگر به کار آید.

تقریبا بر همگان مسجل شده که گروه‌های ضدانقلاب و عناصر مزدور و فریب‌خورده آنان طی چند سال گذشته همواره مترصد بروز چنین فضاهایی هستند تا از آب گل‌آلود ماهی خود را گرفته و به زعم خود میان مردم و حاکمیت تقابل ایجاد کنند.

این سناریوی تکراری دشمنان هر چند باعث آسیب رسیدن به اموال عمومی و خصوصی و بعضا مجروح شدن افراد می‌شود اما با توجه به عزم جدی دولت در حل مشکلات مردم قطعا نمی‌تواند به اهداف اصلی خود برسد، چنانچه تاکنون نیز نتوانسته است.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی