شناسه خبر : 76695
تاریخ انتشار : 1400/08/16 17:08
تحول در خودرو سازی در دو سال آینده

تحول در خودرو سازی در دو سال آینده

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: تا دو سال آینده شاهد صنعتی به‌روز با تولیداتی با مصرف سوخت پایین و باکیفیت خواهیم بود.

نورنیوز-گروه اقتصادی: «سید رضا فاطمی‌امین» امروز (یکشنبه)  در جریان شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو در جمع خبرنگاران افزود: همان‌طور که از ابتدای آغاز به کار در وزرات صنعت، معدن و تجارت وعده کرده بودم 10 پروژه در صنعت خودرو تعریف شده که اجرای آنها از دو ماه پیش آغاز شده و با زمان‌بندی مناسب در حال پیشرفت است.

وی با بیان اینکه منکر بدهی‌های صنعت خودرو به قطعه‌سازان و زیان‌انباشته بالای آنها نیستیم، ادامه‌داد: در چند بخش در حال انجام کار هستیم که از جمله آنها مدیریت جریان نقدینگی خودروسازان، کاهش هزینه‌های سربار آنها و همچنین اصلاح ساختار مالی شرکت‌هاست.

فاطمی‌امین خاطرنشان‌کرد: با این وجود نوید می‌دهیم که برنامه‌های طراحی شده برای اصلاح صنعت خودرو به خوبی در حال انجام است و همه تعهدات ما در این صنعت اجرایی خواهد شد.

وی بیان‌داشت: یکی از 10 پروژه یاد شده، اصلاح ساختار صنعت خودرو است، به این معنی که روابط بین خودروساز و قطعه ساز روابط نادرستی است که آشفتگی زیادی در آن وجود دارد و باید اصلاح شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان‌کرد: امروز به‌جای ارتباط مستقیم خودروساز و قطعه‌ساز و اینکه به‌طور مثال هر خودروساز با 700 تا 800 قطعه ساز کار کند که با خود مشکلاتی همچون پیچیده شدن مدیریت، سخت شدن کنترل کیفیت قطعات و قیمت‌ها و غیره را به دنبال دارد، به دنبال مجموعه‌سازی هستیم.

وی اضافه‌کرد: در این صورت هر خودروساز با 70 تا 100 مجموعه‌ساز کار خواهد کرد و مجموعه‌سازان نیز با قطعه‌سازان در ارتباط خواهند بود؛ شیوه‌ای که توسط خودروسازان خارجی هم اجرایی شده و موفقیت‌آمیز بوده است.

عضو کابینه دولت سیزدهم اظهار داشت: ایجاد یک یا دو واحد موتورساز در کشور که موتور در اختیار همه خودروسازان قرار بدهد، از دیگر برنامه‌هایی اصلاحی این صنعت خواهد بود.

برنامه تولید 3 میلیون خودرو دست‌یافتنی است

فاطمی‌امین با اشاره به برنامه ریزی برای تولید سالیانه سه میلیون دستگاه خودرو تا سال 1404 ، آن را منطبق بر توانایی‌های خودروسازان برشمرد و گفت: در این زمینه ظرفیت‌ها و برنامه‌های همه 10 خودروساز بزرگ کشور اخذ شده است.

وی یادآور شد: اکنون 90 درصد تولید توسط دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا انجام می‌شود و این سهم تا سال 1404 به 70 درصد کاهش خواهد یافت، به عبارتی سهم سایر خودروسازان از 10 به 30 درصد افزایش خواهد یافت.

عرضه خودرو از هفته آینده افزایش می‌یابد

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان‌داشت: در 2 ماه گذشته جلسات متعددی بین وزارت صنعت با خودروسازان در خصوص تامین قطعات، مشکلات خودروهای ناقص و غیره برگزار شده و در هفته‌های آینده خودرهای باقی‌مانده در کف پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و به بازار عرضه خواهد شد.

وی افزود: از هفته آینده ایران‌خودرو روزانه 500 دستگاه و سایپا روزانه 200 دستگاه بیش از ظرفیت کنونی خود تولید خواهند کرد و به این ترتیب عرضه خودروسازان افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو امروز با حضور حدود 500 شرکت بزرگ قطعه سازی داخلی و خارجی از کشورهای چین، ترکیه، هند، آلمان و ایتالیا، همچنین خودروسازان، قطعه‌سازان و شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه در 10 سالن و نزدیک به 25 هزار متر فضای نمایشگاهی افتتاح شده که از امروز به مدت چهار روز (تا 19 آبان ماه) آماده استقبال از صنعتگران و علاقه‌مندان است.  

زمینه فعالیت مشارکت کنندگان، قطعات و مجموعه‌های خودرو، ماشین آلات و تجهیزات قطعه‌سازی، تحقیقات و طراحی مهندسی، مواد اولیه و تجهیزات جانبی خودرو، بازرگانی و خدمات پس از فروش، لوازم تزئیناتی خودرو، تعمیر و نگهداری خودرو است.

 


اخبار مرتبط
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی