شناسه خبر : 76556
تاریخ انتشار :
آنچه مردم باید از سند تحول قوه قضائیه بدانند
نورنیوز بررسی کرد؛

آنچه مردم باید از سند تحول قوه قضائیه بدانند

بر اساس مفاد قانون اساسی، منویات امام و رهبری و انتظارات مردم، پیامد نهایی تحول در قوه قضائیه دستیابی به «عدالت» و «رضایتمندی مردم» است.

نورنیوز ـ گروه جامعه: قوه قضائیه به عنوان یکی از ارکان نظام، نقشی اساسی در تحقق اهداف عالیه جمهوری اسلامی ایران دارد و عمل در بستری منسجم و یکپارچه و همچنین نقش‌آفرینی متعامل با سایر ارکان نظام، ضامن موفقیت آن در این مسیر است.

بر این اساس؛ استفاده از تمامی ظرفیت‌های نظام برای تحول در قوه قضائیه و فعال‌سازی ظرفیت‌های قانونی این قوه برای کمک به حل مؤثر چالش‌های کشور، مورد اهتمام این سند بوده است.

همان‌گونه که بر اساس اصل 156 قانون اساسی، قوه قضائیه به‌عنوان «پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی و مسئول تحقق بخشیدن به عدالت» معرفی شده است، در این سند سعی شد که با نگاه به تمام ظرفیت‌های نظام اعم از ظرفیت‌های حاکمیتی و مردمی، راهکارهایی اتخاذ گردد که علاوه بر تحقق مأموریت‌ها، پشتیبانی‌کننده حقوق فردی و اجتماعی و مقوّم و مؤثر بر گسترش حداکثری عدالت در جامعه باشد.

البته وظایف بخش‌های مختلف دستگاه قضایی محدود به تکالیف این سند نیست؛ بلکه در این سند صرفاً راهکارها و اقدامات تحولی آن بر اساس اصل اولویت‌بندی و محدودیت منابع ارائه شده است.

معاونت‌ها، واحدهای قضائی ملی، سازمان‌های تابعه، دادگستری استان‌ها و سایر واحدهای تابعه قوه قضائیه موظف‌اند علاوه بر توجه به انجام دقیق و با کیفیت وظایف و مسئولیت‌های مصرح خود در قوانین و مقررات، در کنار اجرای مسئولیت‌های محول شده در این سند، در انجام سایر راهکارها و اقدامات سند نیز حداکثر همکاری و هماهنگی را با دیگر بخش‌های درون و بیرون قوه قضائیه داشته باشند.

بعلاوه در تنظیم سند، نظر به اهمیت وافر موضوعات مقابله با فساد و تحقق کارآمدی به‌عنوان دو اولویت کشور و با توجه به فرابخشی بودن و درهم تنیدگی دو موضوع یاد شده با مأموریت‌های قوه قضائیه، تلاش شد از تمامی ظرفیت‌های قانونی این قوه بهره گرفته و این دو موضوع در قالب دو محور اساسی در سند تحول پیگیری شود.

بر اساس مفاد قانون اساسی، منویات امامین انقلاب و انتظارات مردم، پیامد نهایی تحول در قوه قضائیه دستیابی به «عدالت» و «رضایتمندی مردم» است. بر این اساس، سند تحول به نحوی تدوین شده است که بر اثر اجرای آن‌، این دو پیامد محقق شود.

فصل اول: کلیات

فصل نخست این سند با عنوان «کلیات» از سه مبحث تشکیل شده است؛ مبحث اول با عنوان «تعاریف و اختصارات» به تبیین مفاهیم اصلی سند می‌پردازد.

در مبحث دوم با عنوان «روش‌شناسی و فرایند تدوین»، مبانی محتوایی و فرایند تدوین سند تبیین می‌شود.

مبحث سوم با عنوان «چرخش‌های تحول‌آفرین»، فهرست مهم‌ترین تغییرات در جهت‌گیری‌های کلان قوه قضائیه با هدف جاری‌ نمودن تحول، ارائه می‌گردد.

*ادامه دارد...


اخبار مرتبط
سند تحول قوه قضائیه چگونه تهیه شده و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟
نورنیوز بررسی کرد؛

سند تحول قوه قضائیه چگونه تهیه شده و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

صدور بیانیه «گام دوم انقلاب»، مطالبه صریح رهبر انقلاب مبنی بر انجام تحول قضائی به‌عنوان آورده دوره جدید و نیز انتظارات روزافزون مردم، موقعیتی ویژه و ...

چه احکامی قابل فرجام خواهی نیستند؟

چه احکامی قابل فرجام خواهی نیستند؟

بر اساس ماده 369 قانون آیین دادرسی مدنی ، احکامی شمارش شده اند که اگر چه از مصادیق آراء قابل فرجام می باشد ، اما بر حسب مورد قابل رسیدگی فرجام نخواهد ...

اژه‌ای: با کمک مردم می‌توانیم زمینه تحقق عدالت را هموارتر کنیم
در جلسه شورای عالی قوه قضاییه:

اژه‌ای: با کمک مردم می‌توانیم زمینه تحقق عدالت را هموارتر کنیم

حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در جلسه شورای عالی قوه قضاییه گفت: یقین دارم با همدلی مجلس و دولت و کمک مردم می‌توانیم زمینه تحقق عدالت را هموارتر ...

تصمیم دولت برای کولبران سیستان و بلوچستان

تصمیم دولت برای کولبران سیستان و بلوچستان

طبق گفته یک مقام مسئول: کولبران مجاز به ورود 800 قلم کالا هستند.

روند تحول در قوه قضاییه شتاب گرفته است

روند تحول در قوه قضاییه شتاب گرفته است

عضو هیئت رئیسه مجلس: قوه قضائیه در بازه 100 روز مدیریت آقای اژه‌ای حمایت مؤثری از تولید داشته است.

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.