شناسه خبر : 76361
تاریخ انتشار : 1400/08/03 10:41
چرا سرقت از مناطق آسیب‌دیده مشمول قوانین خاص است؟

نورنیوز بررسی کرد؛

چرا سرقت از مناطق آسیب‌دیده مشمول قوانین خاص است؟

سرقت از مناطقی که در آن حادثه‌ای مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی و یا تصادف رانندگی رخ داده با مجازات ویژه همراه خواهد بود.

نورنیوز-جامعه: بسیار پیش آمده در شرایط بحرانی، سیل و یا زلزله اشخاصی به قصد فرصت‌طلبی از شرایط بحرانی و نابسامان، اقدام به سرقت اموال دولتی، عمومی و یا خصوصی کرده‌اند.

در همه کشورها در این شرایط اگر اشخاصی مرتکب جرم سرقت شوند قانون‌گذار برای عمل مجرمانه سرقت در یک شرایط خاص، بحرانی و خارج از کنترل، پیش‌بینی تشدید مجازات کرده است. 

سیل و زلزله‌های سال‌های اخیر در کشور آمریکا که طی آن اشخاص مختلفی به فروشگاها حمله‌ور شدند و به بهانه تامین مواد غذایی، اموال خصوصی و عمومی را مورد سرقت قرار دادند از جمله این موارد است که بازتاب زیادی نیز در رسانه‌های گروهی جهان داشت.

به دلیل ایجاد بازدارندگی در برابر افرادی که به دنبال سوء استفاده از شرایط خاص برای سرقت، غارت و... هستند، قانون در شرایط بحرانی برای حفظ نظم و امنیت در جامعه، تشدید مجازات را برای این‌گونه اشخاص در نظر گرفته است.

قانون‌گذار در کشور ما هم در ماده 658 قانون مجازات اسلامی به این مهم پرداخته است.

بر اساس این ماده قانونی «هرگاه سرقت در مناطق سیل زده، زلزله‌زده، جنگی، آتش‌‌سوزی یا در محل تصادف رانندگی صورت پذیرد و حائز شرایط حد نباشد‌ مرتکب به مجازات حبس از یک تا پنج سال و تا (74) ضربه شلاق محکوم خواهد شد.»

بنابراین در صورتی که سرقت از مناطق آسیب‌دیده مشمول شرایط سرقت حدی شود، مجازات اعمال شده به آن نیز مجازات سرقت حدی خواهد بود. در غیر این صورت مجازات تعیین شده در ماده 658 قانون مجازات اسلامی اعمال خواهد شد.

مجازات سرقت در صحنه سقوط هواپیما و انحراف قطار ریلی و... هم مشمول ماده 658 مجازات اسلامی خواهد بود.

 


اخبار مرتبط

نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی