شناسه خبر : 76050
تاریخ انتشار : 1400/07/21 13:04
86 درصد بستری‌ها بالای 60 سال در پیک پنجم واکسن نزده‌ها بودند

86 درصد بستری‌ها بالای 60 سال در پیک پنجم واکسن نزده‌ها بودند

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت، 86 درصد بستری‌های بالای 60 سال در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بوند و این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نورنیوز-گروه جامعه: جعفر صادق تبریزی تصریح 6 راهبرد اساسی در برابر کرونا داشتیم که راهبرد نخست واکسیناسیون کووید 19 مطابق با سند ملی بود، تصریح کرد: هدف اصلی ما در واکسیناسیون کاهش تلفات و هدف نهایی‌مان قطع گردش ویروس و پایان همه گیری است.

خیز پنجم کرونا از ابتدای تیر ماه آغاز شد و وزارت بهداشت هشتم مهر ماه عبور این خبر مرگبار از کشور را اعلام کرد.

 وی با بیان اینکه برای اجرای واکسیناسیون در چهار بخش روستا، عشایر و شهرهای با جمعیت کمتر و بیشتر از 20 هزار نفر برنامه ریزی اختصاصی کردیم، عنوان کرد: برای آنکه مردم در دریافت خدمات روزانه در واحدهای ارائه خدمات بهداشتی با مشکل مواجه نشوند، پایگاه های تجمیعی طراحی شدند؛ پایگاه هایی که حداقل باید 4 ایستگاه داشته باشند.

تبریزی تصریح کرد: اکنون 1376 پایگاه در کشور و 287 پایگاه تجمیعی در استان تهران داریم که در این پایگاه ها، 7149 ایستگاه در کشور و 1151 ایستگاه در تهران وجود دارد. اگر روند راه اندازی پایگاه ها را از فروردین تا مهرماه بررسی کنیم، سیر افزایشی متناسب با میزان تامین واکسن را مشاهده خواهیم کرد؛ در کل به طور متوسط هر پایگاه تجمیعی 5.2 ایستگاه داشته و درحال خدمت رسانی است.

روند واکسیناسیون در کشور

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درخصوص روند واکسیناسیون در کشور توضیح داد: در فروردین ماه 470 هزار دُز و در شهریور ، 24 میلیون و 489 هزار دُز واکسن تزریق شده است؛ براساس اطلاعات ثبت شده، آمار تزریق تا 19 مهر ماه بیش از 18 میلیون دُز است.

وی افزود: اگر میزان تزریق انجام شده را براساس تعداد ایستگاه های اعلام شده بررسی کنیم، در فروردین ماه در هر ایستگاه 616 واکسن تزریق شده که به تدریج افزایش پیدا کرده است؛ به عنوان مثال در شهریور ماه 4583 واکسن تزریق شده است.

تبریزی با بیان اینکه در شهریور ماه 153 تزریق روزانه در هر ایستگاه ثبت شده که متناسب با تعداد ایستگاه، پایگاه و واکسنی که در اختیار داشتیم این آمار افزایش پیدا کرده، گفت: همه سازمان ها از جمله بسیج، نیروهای مسلح، شهرداری، تربیت بدنی، هلال احمر و ... در  راه اندازی این پایگاه ها به ما کمک کردند و امروز به لحاظ زیر ساخت های واکسیناسیون در وضعیت مطلوبی هستیم.

کاهش مراجعه مردم برای دریافت واکسن در روزهای تعطیل و جمعه ها

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت با بیان اینکه تا کنون 46 میلیون و 250 هزار و 501 نفر دُز اول واکسن کرونا و 20 میلیون و 778 هزار و 880 نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند، عنوان کرد: مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به 67 میلیون و 29 هزار و 381 دُز رسید.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم آمار واکسن های تزریق شده را در جمعیت هدف 61 میلیون نفری محاسبه کنیم می توان گفت که اکنون شاهد پوشش 75 درصدی نوبت اول و 33 درصدی واکسیناسیون کامل (دریافت هر دو نوبت) هستیم.

به گفته تبریزی، درحال حاضر بیش از 50 درصد تزریق ها برای نوبت دومی ها بوده زیرا در یک ماه گذشته بیشتر افراد دُز اول را دریافت کرده بودند.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: علی رغم اینکه نوبت دهی انجام و پیامک هم ارسال می شود اما مراجعه مردم در روزهای تعطیل و جمعه ها کاهش پیدا می کند.

وی با بیان اینکه براساس سند ملی واکسیناسیون، پوشش ما در فاز اول که عمدتا گروه های پزشکی، بهداشتی و جانبازان عزیز بودند  به 96 درصد رسید، گفت: در فاز دوم که مربوط به جمعیت سالمندان بالای 60 سال بود و 8 میلیون و 650 هزار نفر را شامل می شد پوشش دُز اول حدود 92 درصد و دو دُز 83 درصد ثبت شده است.

میزان پوشش تزریق دز نوبت دوم به بالای 60 درصد خواهد رسید

تبریزی با بیان اینکه 86 درصد بستری های بالای 60 سال ما در پیک پنجم افرادی بودند که واکسن دریافت نکرده بوند، اظهار کرد: این موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت بیان کرد: در فاز چهارم که به گروه سنی 18 تا 59 سال (51 میلیون و 200 هزار نفر) مربوط می شود، 33 میلیون و 776 هزار نفر دز اول واکسن را دریافت کرده اند.

وی عنوان کرد: اگر به دنبال وقوع یک اتفاق خوب در حوزه واکسن هستیم باید از طریق اصناف، ادارات و کارخانجات اقدام کنیم. این جمعیت؛ جمعیت فعال ما هستند که تسهیلات را برای آنها باید بیشتر کنیم چراکه اگر این جمعیت را پوشش دهیم به عمده هدف خود دست پیدا خواهیم کرد.

تبریزی با بیان اینکه از اول این هفته تا یک ماه به احتمال قوی میزان پوشش تزریق دز نوبت دوم به بالای 60 درصد خواهد رسید که اتفاق بسیار خوبی است، تصریح کرد: همین امر به ما کمک می کند به ایمنی جمعی نزدیک تر شویم.

51 درصد جمعیت 12 تا 17 سال واکسینه شده اند

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت درخصوص واکسیناسیون گروه سنی 12 تا 17 سال که هفت میلیون و 118 هزار نفر را شامل می شود، بیان کرد:  اگر از این تعداد، 7 میلیون را دانش آموز در نظر بگیریم، 3 میلیون و 633 هزار نفر تا دیروز واکسینه شده اند که 51 درصد جمعیت را تشکیل می دهند.

 

ایرنا


اخبار مرتبط
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی