شناسه خبر : 76016
تاریخ انتشار : 1400/07/20 10:50
آیا نصب تابلوی «پارک = پنچری» جرم است؟

نورنیوز بررسی می کند؛

آیا نصب تابلوی «پارک = پنچری» جرم است؟

طبق قانون، افراد در خارج از حدود ملکی خود اختیاراتی ندارند و از این رو نصب تابلو پارک ممنوع و پارک مساوی است با پنچری به غیر از روی درب پارکینگ، جرم است و قانون برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است.

نور نیوز -گروه جامعه: یکی از مشکلاتی که مردم در بیشتر شهرها با آن روبرو هستند، پیدا نکردن جای پارک مناسب در خیابان‌های شهر است. شهروندان به علت نبودن پارکینگ‌های عمومی کافی در مراکز شهر، مجبورند خودروهای خود را در کوچه‌های هم‎جوار خیابان‌های شهر پارک کنند که در بعضی از مواقع باعث ایجاد مشکل برای ساکنان منازل واقع در این محله‌ها می شود

طبق ماده 24 قانون مدنی هیچ‌کس نمی‌تواند کوچه و خیابان‌هایی که بن‌بست یا مسدود نیست را تحت تملک قرار دهد. هم‌چنین، مطابق ماده 96 قانون شهرداری، اراضی کوچه‌های عمومی، میدان‌ها، پیاده‌روها، خیابان‌ها و بطور کلی معابر، مورد استفاده عموم است و ملک عمومی محسوب می‌‎شود.طبق اصل 19قانون اساسی ایران نیز، همه مردم از حقوق مساوی برخوردار هستند.

بنابراین طبق قانون، نصب تابلو پارک ممنوع و پارک مساوی با پنچری به غیر از روی در پارکینگ، جرم است و قانون برای آن مجازات حبس در نظر گرفته است.

جلوی در خانه و مغازه، ملک خصوصی کسی نیست. بنابراین، نصب هر‎گونه تابلو پارک ممنوع یا تهدید به پنچر کردن خودروها در کوچه و خیابان‌های شهر، جرم محسوب می‌‎شود و می‌توان در دادسرا طرح شکایت کرد.

هم‌چنین مسدود کردن کوچه و خیابان نیز جرم است و مجازات دارد. در نتیجه، قرار دادن موانع از سوی کسبه، نگهبانان ادارات یا هر شخص دیگری در کنار کوچه، خیابان، مقابل مغازه یا خانه و ممانعت از پارک خودروهای دیگر، نقض آشکار حقوق شهروندی است و طبق قانون، مجازات دارد و همه مردم می‌توانند ماشین خود را در تمام کوچه‌های شهر پارک کنند.  این ممنوعیت دو استثناء دارد.

از نظر قانون، پارک کردن خودرو مقابل پارکینگ هر جایی چه خانه باشد و چه مغازه، ممنوع است.

استثناء دوم درباره کوچه‌های بن‌بست است. اگر فردی در کوچه بن‌بست ساکن باشد، تمام فضای داخل کوچه حق او و همسایه‌ها است به این ترتیب پارک کردن خودروی افرادی که ساکن آن کوچه نیستند از نظر قانون مشکل دارد.

اگر چه در این موارد پارک کردن مجاز نیست اما دلیل نمی شود که فرد خودروی آن شخص را پنچر کند بلکه لازم است که در این موارد و موردی که راننده خودروی خود را در مکان هایی که توقف مجاز نیست پارک کرده است با پلیس تماس بگیرد.


اخبار مرتبط
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی