شناسه خبر : 75942
تاریخ انتشار : 1400/07/17 19:18
انواع کلاهبرداری در فضای مجازی

نورنیوز بررسی کرد؛

انواع کلاهبرداری در فضای مجازی

رایج‌ترین شیوه کلاهبرداری در فضای مجازی مربوط به زمانی است که افراد برای خرید یک جنس خاص، بدون این که کالا را دیده یا سالم بودنش را آزموده باشند،تصمیم می‌گیرند بیعانه پرداخت کنند.

نورنیوز ـ گروه جامعه: شاید امکان جلوگیری از کلاهبرداری وجود نداشته باشد اما به طور قطع می‌شود جامعه را در برابر آن واکسینه کرد. 

آموزش جامعه و آشنایی شهروندان با شگردهای کلاهبرداری و افزایش هوشیاری افراد برای قرار نگرفتن در دام کلاهبرداران مهمترین اقدامی است که می تواند آمار قربانیان کلاهبرداری را به حداقل برساند.  

با توسعه کاربران فضای سایبر ،کلاهبرداران نیز توجه خود را معطوف به طراحی و اجرای شیوه های جدید کلاهبرداری در فضای مجازی کرده اند.

رایج‌ترین شیوه کلاهبرداری در فضای مجازی مربوط به زمانی است که افراد برای خرید یک جنس خاص،  بدون این که کالا را دیده یا سالم بودنش را آزموده باشند،تصمیم می‌گیرند بیعانه پرداخت کنند.

در این موارد ممکن است فروشنده از افراد مختلف بیعانه بگیرد و بعد از دریافت پولی که مدنظرش است، گوشی تلفنش را خاموش کند.

یکی دیگر از شیوه های کلاهبرداری آن است که کلاهبردار با زیرکی خودش را به جای فروشنده اصلی معرفی کند. به این شکل که مثلا پس از خرید یک گوشی تلفن همراه از فروشنده می‌خواهد که آن را با پیک به دستش برساند و پول را هم به پیک تحویل می‌دهد.

فروشنده با خیال راحت این کار را انجام می‌دهد و به پیک نیز اعلام می کند که حتما بعد از دریافت وجه نقد، گوشی را تحویل دهد.

تا این جای کار مشکلی نیست و همه‌چیز روی اصول پیش می‌رود. تا این که فرد کلاهبردار شماره پیک را جهت هماهنگی از فروشنده دریافت می‌کند و پس از تماس با او می‌گوید خریدار پول را برایش کارت به کارت کرده و او فقط گوشی را تحویل دهد.

پیک موتوری از همه‌جا بی‌خبر این کار را می‌کند و به همین سادگی گوشی از دست می‌رود. فردی با این شیوه نزدیک ۲۰۰میلیون تومان کلاهبرداری کرده بود.

حتما در شبکه‌های اجتماعی جمله «چیزی که سفارش می‌دهید؛ چیزی که تحویل می‌گیرید» را زیاد خوانده‌اید. این جمله حکایت از غش در معامله دارد و از دیگر روش های کلاهبرداری مجازی است.

این که فردی عکس کالایی را در سایت می‌گذارد، خریدار به استناد عکس آن را می‌خرد اما در نهایت زمانی که کالای مورد نظرش را دریافت می‌کند، متوجه می‌شود کالایی که سفارش داده با چیزی که دریافت کرده زمین تا آسمان فرق دارد.

مورد دیگری که بهتر است در معاملات واقعی هم خیلی از آن استفاده نکنید و به اعتمادش قدم برندارید چک است.به طورکلی بهتر است در معاملات  از پول نقد یا کارت به کارت حضوری استفاده کنید. در کلاهبرداری با چک شاید فرد متخلف شناسایی و حتی دستگیر هم بشود، اما در اکثر مواقع باعث نمی‌شود قربانی به حق و حقوقش برسد.

امهم‌ترین اصل برای مصون ماندن از تله کلاهبرداران این است که  در خریدهای آنلاین به افراد اعتماد بی‌جا نکنید. اجناس را حضوری، پس از بازدید و چک کردن بخرید و پولش را ترجیحا نقد بپردازید یا همان لحظه کارت به کارت کنید.

 


اخبار مرتبط

نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی