شناسه خبر : 75934
تاریخ انتشار : 1400/07/17 11:57
تعطیلی میز ایران در «سیا» به چه معناست؟

نورنیوز بررسی کرد؛

تعطیلی میز ایران در «سیا» به چه معناست؟

این تصمیم آمریکا در حوزه امنیتی نه تنها به معنی کاهش تقابل با ایران نیست بلکه به دنبال فشار بیشتر و در برگیرنده تغییرات پنهان و آشکار آنها در منطقه است از جمله اینکه بیش از پیش به دنبال تضعیف روابط همسایگان با ایران خواهند بود.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: نیویورک‌تایمز گزارش داده میزهای ایران و کره شمالی در سازمان سیا به فعالیتشان خاتمه داده و مسائل این دو کشور بار دیگر در دفاتر منطقه‌ای مربوط به خاورمیانه و آسیای شرقی مورد تحلیل قرار خواهد گرفت.

در پی این تصمیم واشینگتن، شاید ابتدا این‌گونه به ذهن متبادر شود که که دولت آمریکا چرخشی اساسی در مواجهه‌ با ایران و کره را در دستور کار خود قرار داده اما اتمام فعالیت دفاتر ایران و کره شمالی به معنای کاهش اهمیت این کشورها در سیاست خارجی آمریکا نیست.

در واقع به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها به این جمع‌بندی رسیده‌اند که تحلیل‌ رفتار ایران در بستر دیگر کشورهای غرب آسیا می‌تواند امکانات بیشتری را پیشِ روی آمریکا برای تسلط بیشتر بر اوضاع قرار دهد.

تاکید دشمنان ایران بر راهبردهای ضدایرانی و پیگیری آنها نشان می‌دهد مجموعه دولت‌های غربی قصدی برای عقب‌نشینی از اهداف خود علیه ایران ندارند. 

دیدار اخیر رئیس جمهور آمریکا با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که پس از آن نیویورک تایمز از «هماهنگی امنیتی» این دو در قبال ایران سخن گفته بود یکی از نمونه‌های پافشاری غرب بر تعقیب برنامه‌های ضد ایرانی توسط دولت آمریکا است.

آمریکا در بغداد و پس از آن در بیروت سفارتخانه‌ای را در قالب یک مجتمع عظیم تاسیس کرده که بیشتر شبیه یک پایگاه نظامی امنیتی است. پروژه آنها در لبنان با 174 هزار متر مربع و با هزینه یک میلیارد و 200 میلیون دلار در حال ساخت است که با داشتن باند پرواز، مرکز فرماندهی عملیات در لبنان و سوریه و منطقه خواهد بود. 

ناگفته پیدا است که عملیات علیه نیروهای حاضر در لبنان، سوریه و عراق نمی‌تواند هدفی جز مهار ایران و محور مقاومت داشته باشد.

با توسعه و گسترش قدرت چین، چنانچه در دکترین سیاست خارجی بایدن بدان اشاره شده، اولویت برنامه‌های آمریکا «رویکرد منطقه‌ای» است، همچنان که در یک دهه گذشته تقابل با گروه‌های محور مقاومت نیز بر ابعاد تمرکز آمریکا بر ایران افزوده شده است.

به بیان دقیق‌تر؛ آمریکا دیگر تنها با حکومت ایران مخالف نیست بلکه با هر نوع رفتار ایران در سطح بین‌المللی مخالف است.

گسترش نفوذ منطقه‌ای، عضویت دائم در سازمان شانگهای و همکاری‌های بیشتر ایران با کشورهای منطقه در ماه‌های اخیر نیز الزام نگرش منطقه‌ای به ایران را برای آمریکایی‌ها بیشتر کرده است. این بدان معنی است که آمریکا متوجه شده دیگر فقط با ایران مواجه نیست و پروژه انزوا شکست خورده است.

بنابراین به خوبی مشخص است این تصمیم آمریکا در حوزه امنیتی نه تنها به معنی کاهش تقابل با ایران نیست بلکه به دنبال فشار بیشتر است. شرایط جدید در برگیرنده تغییرات پنهان و آشکار درباره رفتار آمریکایی‌ها در منطقه است از جمله اینکه آمریکایی‌ها بیش از پیش به دنبال تضعیف روابط همسایگان با ایران خواهند بود.

همچنان که در نیویورک تایمز آمده است فصل جدیدی از هماهنگی امنیتی میان آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران در پیش است. شاید بهتر است تغییرات اخیر در وزارت خارجه آمریکا را چنین تعبیر کرد که آمریکا به این نتیجه رسیده‌ است که باید ایران را در تمام نقاط غرب آسیا تعقیب کند و دیگر نمی‌توان تنها با دولت ایران مقابله کرد.


اخبار مرتبطنظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی