شناسه خبر : 75723
تاریخ انتشار : 1400/07/04 11:07
آغاز انتخابات پارلمانی آلمان و پایانی بر 16 سال صدراعظمی مرکل

آغاز انتخابات پارلمانی آلمان و پایانی بر 16 سال صدراعظمی مرکل

انتخابات پارلمانی آلمان امروز ساعت 8 صبح به وقت محلی در حالی آغاز شد که آنگلا مرکل در این دور دیگر نامزد نشده و کرسی صدراعظمی را بعد از چهار دور پیاپی به شخص دیگری تحویل خواهد داد.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: انتخابات پارلمانی آلمان امروز ساعت 8 صبح به وقت محلی در سراسر آلمان آغاز شده و حدود 60 هزار شعبه اخذ رای باز شده است. امروز شهروندان آلمانی در شعب اخذ رای در این باره تصمیم گیری می کنند که چه کسانی به پارلمان راه یابند.

فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در آلمان از همه شهروندان واجد شرایط خواست در این انتخابات شرکت کنند. وی تاکید کرد: هر رای به حساب می آید؛ از این رو من از شما می خواهم امروز به سوی این انتخابات بروید.

وی روز انتخابات را یک روز مهم و و جشنی برای همه شهروندان دانسته و گفت: آلمان در آستانه یک گذار سیاسی قرار دارد، اما چالش ها همچنان ادامه دارد. حدود 60.4 میلیون شهروند واجد شرایط رای دادن از ساعت 8 صبح تا 6 بعد از ظهر امروز زمان دارند تا در این انتخابات شرکت کرده و درباره ترکیب پارلمان آینده تصمیم گیری کنند.

حدود 2.8 میلیون نفر برای اولین بار در انتخابات پارلمانی شرکت می کنند. بر اساس آخرین نظرسنجی ها حزب سوسیال دموکرات بیشترین آراء شهروندان را کسب کرده و اولاف شولتز، نامزد صدر اعظمی از این حزب شایسته ترین نامزد برای تصاحب این سمت از نظر شهروندان است.

به گفته کارشناسان این احتمال وجود دارد که پارلمان آلمان بزرگتر شود. در حال حاضر پارلمان آلمان حدود 709 نماینده دارد که بزرگترین پارلمان محسوب می شود.

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در این دور انتخابات صدر اعظمی شرکت نکرده و از سیاست کناره گیری می کند.

مرکل از سال 2005 به این سو، چهار دوره پیاپی صدراعظم آلمان و بیش از هر سیاستمدار دیگری در این سمت بوده است.

رهبران و مسئولان اتحادیه احزاب متحد مسیحی رأی به نامزدی آرمین لاشت برای صدراعظمی آینده آلمان از اتحادیه احزاب متحد مسیحی دادند.

مقامات حزب سبز آلمان هم به‌اتفاق آرا، "آنالنا بائربوک" را به‌عنوان نامزد صدراعظمی آینده کشورشان از این حزب انتخاب کردند.

«اولاف شولتز» که در زمان حاضر وزیر دارایی آلمان و معاون مرکل است هم از سوی حزب سوسیال دموکرات با گرایش چپ میانه به‌عنوان نامزد پُست صدراعظمی این کشور معرفی شده است.

حالا این نامزدها و احزاب آن ها در انتخابات امروز رقابتی نفس گیر را خواهند داشت.


اخبار مرتبط


نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی