شناسه خبر : 75412
تاریخ انتشار :
دانشجویان از سیستم دانشگاهی چه توقعاتی دارند؟

دانشجویان از سیستم دانشگاهی چه توقعاتی دارند؟

دانشجویان، امیدهای آینده هر مملکتی هستند که بایستی با هدایت صحیح سیستم دانشگاهی، بتوانند پتانسیل‌های خود را به منصه ظهور رسانده و نقش خود را در پیشرفت کشور ایفا کنند. محققان در پژوهشی جدید، نقش توجه ویژه به انتظارات اخلاقی این جوانان آینده‌ساز را از سیستم دانشگاهی بررسی کرده‌اند.

نورنیوز-گروه اجتماعی: مأموریت مدنی که توسط آموزش عالی انجام می‌شود، برای بقای کشور حیاتی است و از مهم‌ترین منابع توسعه جوامع و شهروندان محسوب می‌شود. بدون سرمایه‌گذاری قابل توجه در منابع انسانی، هیچ کشوری نمی‌تواند به توسعه پایدار دست یابد. این امر همچنین کیفیت زندگی را بهبود می‌بخشد و منجر به منافع اجتماعی گسترده‌ای برای افراد جامعه می‌شود که طبعا نشان‌دهنده نقش آموزش عالی در تمامی ابعاد توسعه است.

از آنجاکه دانشگاه‌ها به اعتقاد متخصصان از پرارزش‌ترین نهادهایی هستند که جامعه برای پیشرفت و توسعه در اختیار دارد و به‌عنوان یکی از زیرنظام‌های عمده آموزش عالی به تربیت و آماده ساختن نیروی انسانی کارآمد و شایسته و دارای مهارت به‌منظور پاسخگویی به نیازهای واقعی جامعه در زمینه‌های مختلف می‌پردازند، باید انتظارات اخلاقی دانشجویان از این نهاد مورد بررسی و دقت نظر قرار گیرد، زیرا بدون رعایت موازین اخلاقی که از اساسی‌ترین نیازهای بشر هستند، آموزش عالی نمی‌تواند نقش خود را به‌درستی ایفا کند.

برای بررسی این موضوع، یک تیم پژوهشی چهارنفره از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و دانشگاه علامه طباطبایی اقدام به انجام مطالعه‌ای کرده‌اند که در آن به شناسایی مؤلفه‌های انتظارات اخلاقی دانشجویان از آموزش عالی پرداخته شده است.

آن‌ها در این مطالعه پژوهشی که با استفاده از نظریه داده بنیان انجام پذیرفته است، از مشارکت تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی بهره برده و برای جمع‌آوری داده‌ها از مصاحبه عمیق استفاده کرده‌اند.

نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که دانشجویان، انتظارات اخلاقی متنوعی از آموزش عالی دارند که برای برآورده سازی آن‌ها نیاز به برنامه‌ریزی‌های دقیقی وجود دارد.

به گفته مجری اصلی این پژوهش، محمد نوریان، از گروه مدیریت و برنامه‌ریزی دانشکده روان‌شناسی و علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب و همکارانش، «ما پس از تحلیل داده‌ها با استخراج جملات کلیدی مصاحبه‌ها، 128 مؤلفه اولیه را شناسایی و در 11 بعد و سه درون‌مایه طبقه‌بندی کردیم».

آن‌ها می‌افزایند: «این ابعاد شامل بهبود کیفیت زندگی، رعایت شأن و حال دانشجویان، جایگاه خاص دانشجویان، توجه به تفاوت سطح علمی دانشجویان، حمایت‌های علمی از دانشجویان، ارجحیت خدمات به دانشجویان نخبه، شخصیت مطلوب و عملکرد مناسب اساتید، همدلی و همکاری بین دانشجویان و دانشگاه، تعهد سازمانی و مدیریت کارآمد هستند. همچنین درون‌مایه‌های تمرکز بر رشد و خود کارآمدی، تأکید بر اهمیت جایگاه و نقش دانشجو و تمرکز بر خدمات علمی و آموزشی از موارد مورد نظر دانشجویان ازلحاظ اخلاقی هستند».

این نتایج، حکایت از تنوع انتظارات اخلاقی دانشجویان از آموزش عالی دارند. بر این اساس باید در اولویت‌بندی برنامه‌ها و اهداف دانشگاه‌ها با توجه به انتظارات دانشجویان تغییراتی صورت پذیرد.

نوریان و همکارانش در این خصوص می‌گویند: «تدوین و اجرای برنامه‌های مناسب در راستای فعال‌سازی محیط دانشگاه امری است که در این رابطه باید انجام پذیرد».

طبق یافته‌های این تحقیق، اهمیت برآورده سازی انتظارات در بهبود انگیزه دانشجویان بسیار مؤثر است. بر این اساس مجریان این پژوهش پیشنهاد داده‌اند که با افزایش ارتباط دانشجویان در محیط‌های آموزشی با کادر اداری و ریاست دانشگاه‌ها، زمینه برای شناسایی نیازها و انتظارات فراهم شود تا از فاصله موجود میان دانشجویان و دانشگاه کاسته شود.

این نتایج را فصل‌نامه «اخلاق در علوم و فناوری» وابسته به انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری منتشر کرده است.

 ایسنا


اخبار مرتبط
نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد اعلام شد

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد اعلام شد

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال 1400 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

برگزاری  نماز جمعه پس از بیست ماه در تهران

برگزاری نماز جمعه پس از بیست ماه در تهران

ستاد نمازجمعه تهران، اعلام کرد که با آرایش جدید نیروی انسانی و با تدابیر و برنامه‌­هایی متناسب با شأن و منزلت نمازگزاران ، از آمادگی مناسب برای ...

دانشگاه با چه شروطی باز می‌شود؟

دانشگاه با چه شروطی باز می‌شود؟

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای به دانشگاه‌ها با ابلاغ شرایط حضوری شدن آموزش در نیم سال جدید تحصیلی تاکید کرد: آموزش‌های حضوری به‌گونه‌ای ...

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

آستانه مصرف منصفانه اینترنت چیست؟

میزان ترافیک تعریف‌شده یا حجم، برای سرویس‌ها از سوی اپراتور اختیاری است و تحت عنوان آستانه مصرف منصفانه (FUP) تعیین می‌شود و سقف تعرفه هر گیگابایت ...

توسعه دانشگاهی علم داروسازی در کشور آغاز می‌شود

توسعه دانشگاهی علم داروسازی در کشور آغاز می‌شود

برای نخستین‌بار در کشور آیین نامه پذیرش دانشجو برای دوره دکتری عمومی/ دکتری تخصصی داروسازی (Pharm.D/Ph.D) تصویب شد. دانشجویان داروسازی می توانند از ...

تخریب و فروش جهیزیه توسط مرد و مجازات آن
نورنیوز بررسی کرد؛

تخریب و فروش جهیزیه توسط مرد و مجازات آن

تخریب یا فروش جهیزیه زن از سوی مرد در قانون جرم‌انگاری شده و قابل پیگرد است.

کلاس‌های دانشگاه مجازی است/ پایان‌نامه‌ها حضوری می‌شود؟ + فیلم

کلاس‌های دانشگاه مجازی است/ پایان‌نامه‌ها حضوری می‌شود؟ + فیلم

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با توجه به اینکه واکسیناسیون دانشجویان تا اول مهرماه تکمیل نمی‌شود، برگزاری ...

پذیرش 80 نخبه افغانستانی در دانشگاه‌های ایران

پذیرش 80 نخبه افغانستانی در دانشگاه‌های ایران

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نوشت: هشتاد نفر از 100 نفر اول کنکور کشور افغانستان، با حمایت بنیاد ملی نخبگان در چهار دانشگاه کشورمان پذیرش شدند.

شست‌وشوی مغزی جامعه، از حربه‌های کارآمد امویان
اسفندیاری دلایل جنگ امویان با سیدالشهدا (ع) را برشمرد

شست‌وشوی مغزی جامعه، از حربه‌های کارآمد امویان

سه توجیه؛ عدم اطاعت سیدالشهدا (ع) از حاکم، خروج ایشان از اجتماع مسلمین و بیعت نکردن با حاکم و یا خلیفه مسلمین، دلایلی بود که امویان با استناد به آنها ...

ویژگی‌های یک «ابوالمشاغل» چیست؟

ویژگی‌های یک «ابوالمشاغل» چیست؟

«ابوالمشاغل» به کسی می‌گویند که همیشه به دنبال کسب موقعیت جدید و به دست آوردن پست های مدیریتی یکی پس از دیگری است چنین فردی در یک بستری توان رشد و ...

نظرات

نظر شما

: : :
هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.