شناسه خبر : 75280
تاریخ انتشار :
بلینکن برای نحوه خروج از افغانستان بازخواست می‌شود

بلینکن برای نحوه خروج از افغانستان بازخواست می‌شود

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در جلسه استماع مجلس سنای این کشور به ارائه توضیحاتی در قبال خروج بحث برانگیز نظامیان و اتباع آمریکایی از افغانستان بپردازد.

نورنیوز-گروه‌ بین‌الملل: «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در کمیته روابط خارجی مجلس سنای این کشور درباره خروج ایالات متحده از افغانستان شهادت خواهد داد.

وی قرار است که روز سه شنبه هفته آینده در کمیته مذکور حاضر شود و درباره پایان ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان و عملیات خروج از این کشور توضیحاتی ارائه دهد.

سناتور «رابرت منندز» رئیس این کمیته تاکید کرده بود که باید جلسات استماعی درباره مسئله خروج بحث برانگیز دولت بایدن از افغانستان که وی از آن با عنوان «طرحی معیوب» یاد کرده بود، برگزار شود.

منندز هفته گذشته، در بیانیه ای در همین رابطه گفته بود: درباره اجرای این طرح معیوب، من از اینکه دولت بایدن به طور دقیق پیامدهای خروج سریع ایالات متحده را ارزیابی نکرده است؛ ناامید شد. ما اکنون شاهد نتایج هولناک شکست سال ها سیاست گذاری و کار اطلاعاتی هستیم.

برگزاری جلسه استماع سنا در حالی مطرح می شود که وزارت امور خارجه آمریکا با اتهاماتی مبنی بر تأخیر در پروازهای تخلیه اتباع این کشور جهت خروج از افغانستان رو به رو است و این مسئله به گفته مقامات کنگره به طور بالقوه جان شهروندان آمریکایی، افغان هایی که به آمریکایی ها کمک کرده اند و دارندگان «گرین کارت» که در این کشور رها شده اند را به مخاطره می اندازد.

پیشتر در همین رابطه آسوشیتدپرس در گزارشی به نقل از یک مقام افغان شاغل در فرودگاه مزار شریف ادعا کرده بود که دست کم چهار فروند هواپیما که برای خروج افراد- اتباع آمریکایی و مترجمان افغان- از افغانستان اجاره شده بود، همچنان روزها است که از باند فرودگاه برنخاسته اند.

از سوی دیگر، یک مقام بلندپایه کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به نام «مایکل مک کاول» از ایالت تگزاس در برنامه «فاکس نیوز ساندی» مدعی شد که شماری از اتباع آمریکا از جمله مسافران این هواپیماها هستند و اینکه طالبان با ممانعت از پرواز این هواپیماها «عملاً این شهروندان [آمریکایی] را گروگان گرفته است».

همچنین اکثر نمایندگان جمهوریخواه کنگره آمریکا در پی خروج غیرمسئولانه و بحث برانگیز این کشور از افغانستان خواستار کناره گیری یا استیضاح «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا و وزیر امور خارجه وی شده بودند.

 

مهر


اخبار مرتبط
هفت کودک در حمله پهپادهای آمریکایی به افغانستان قربانی شدند

هفت کودک در حمله پهپادهای آمریکایی به افغانستان قربانی شدند

ده نفر از اعضای یک خانواده از جمله هفت کودک در حمله‌ی هوایی پهپادهای آمریکایی در کابل، روز یکشنبه کشته شدند.

درخواست 90 ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا برای استعفای وزیر دفاع

درخواست 90 ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا برای استعفای وزیر دفاع

نزدیک به 90 ژنرال بازنشسته آمریکایی با امضای نامه‌ای استعفای فوری«لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا و «مارک میلی»، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را به دلیل ...

سناتور روس: عملیات نظامی ۲۰ساله آمریکا در افغانستان کاملاً بی‌نتیجه بود

سناتور روس: عملیات نظامی ۲۰ساله آمریکا در افغانستان کاملاً بی‌نتیجه بود

یک سناتور بلندپایه روس پایان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان را با خارج‌شدن نظامیان آمریکایی از ویتنام مقایسه کرده گفت: عملیات نظامی 20 ساله آنها در ...

داعش و کارنامه 20 سال ادعای مبارزه غرب با تروریسم در افغانستان
نورنیوز بررسی کرد؛

داعش و کارنامه 20 سال ادعای مبارزه غرب با تروریسم در افغانستان

حملات داعش در فرودگاه کابل بیان‌گر آن است که ائتلاف به اصطلاح ضدداعش به رهبری آمریکا جز گسترش تروریسم کارکردی نداشته و لذا منطقه برای رسیدن به امنیت ...

پیشنهاد مکرون و ایجاد منطقه امن به سبک غربی در کابل
نورنیوز بررسی کرد؛

پیشنهاد مکرون و ایجاد منطقه امن به سبک غربی در کابل

قطعا غربی‌ها که داعش را به افغانستان برده‌اند اقدامی برای نابودی آنها صورت نخواهند داد و ایجاد منطقه امن، محلی برای حمایت از این گروه‌ها برای ادامه ...

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.