شناسه خبر : 75015
تاریخ انتشار :
جنگ‌های امروز و آینده شباهت اندکی با گذشته دارد

جنگ‌های امروز و آینده شباهت اندکی با گذشته دارد

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: آخرین جنایت آمریکا اتفاقات افغانستان است که با ۲ هزار میلیارد هزینه هنگفت، ارتش افغانستان را به ارتشی بی‌خاصیت تبدیل کرد.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح در آئین تکریم امیر سرتیپ امیر حاتمی و مراسم معارفه امیر محمدرضا قرائی آشتیانی وزیر جدید دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح که صبح امروز در مرکز همایش‌های امام علی (ع) شهرک امام خمینی (ره) برگزار شد، طی سخنانی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، اظهار داشت: توسعه قدرت دفاعی برای نظام اسلامی به دلایل گوناگون یک وظیفه قطعی و اجتناب ناپذیر است.

وی با اشاره به آیات قرآن درباره تقویت قوای دفاعی، تاکید کرد: بنا بر آیات قرآن، مسئولان جامعه اسلامی موظف هستند که توان دفاعی را برای بازدارندگی افزایش دهند. همچنین همواره تقویت این توان مورد تاکید فرمانده کل قوا قرار دارد. نظام اسلامی ما در حساس‌ترین نقطه جغرافیای جهان قرار دارد که در سال‌های اخیر همواره اتفاقات و ناآرامی‌های متعددی رخ داده و آینده نیز دستخوش این تهدیدات است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به جنایات آمریکا و لشکرکشی‌های متعدد به منطقه غرب آسیا، افزود: آخرین جنایت آمریکا اتفاقات افغانستان است که با دو هزار میلیارد هزینه هنگفت، ارتش افغانستان را به ارتشی بی خاصیت تبدیل کرد که تنها یازده روز مقاومت کرد. سایر توطئه‌ها در جای-جای منطقه مشهود است و ادامه دارد در چنین شرایطی حفظ توان دفاعی و پیشرفت، امری ضروری است که بدون توان دفاعی بومی و کارآمد محقق نخواهد شد.

سرلشکر باقری با اشاره به تغیر شکل جنگ‌ها، گفت: جنگ‌های امروز و آینده شباهت اندکی با گذشته دارد و جنگی که سال گذشته در قره باغ اتفاق افتاد با جنگ‌های گذشته هیچ شباهتی نداشت و در آن جنگ از فناوری‌های نوین استفاده شد. پس وزارت دفاع وظیفه تولید قدرت متناسب با تغییرات جدید و جنگ‌های آینده را برعهده دارد تا تجهیزات و تسلیحاتی متناسب با جنگ‌های آینده را تولید کند.

وی با بیان اینکه وظیفه وزارت دفاع، تحقیقات پیشرفته در لبه فناوری جهانی است، اظهار داشت: همچنین توسعه کمی و کیفی تجهیزات متناسب با صنایع جهانی و تولید تجهیزات و تسلیحات وظیفه وزارت دفاع است؛ توسعه قدرت دفاعی برای نظام اسلامی یک وظیفه قطعی و اجتناب‌ناپذیر است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: در کنار این مسئولیت، اداره بازنشستگان نیروهای مسلح نیز از وظایف اساسی وزارت دفاع است. سایر پشتیبانی‌ها از نیروهای مسلح و نمایندگی نیروهای مسلح در دولت نیز از وظایف سنگین این وزارتخانه است.

سرلشکر باقری با بیان اینکه بودجه بسیار اندکی را در مقایسه با سایر کشورها در اختیار نیروهای مسلح قرار دادیم، تاکید کرد: اما خروجی و نتیجه کار نیروهای مسلح ما هم قابل قیاس با سایر کشورها نیست. اتفاقاتی در این وزارتخانه افتاده است که ما خودمان هم باور نمی‌کردیم. مثلاً نقطه زنی موشکی «بالستیک» کار آسانی نیست. موشک «اسکندر» که 300 کیلومتر بُرد دارد و نقطه زن است، روس‌ها حاضر نشدند شکل و شمایل آن را در اختیار ما بگذارند، اما با این حال ما به فناوری نقطه زنی دست پیدا کردیم.

وی با بیان اینکه امیر حاتمی عملکرد خوبی در وزارت دفاع داشت، تصریح کرد: با توجه به میزان ارتقا برنامه‌ها در مقایسه با بودجه در اختیار باید اذعان داشت که عملکرد او بسیار خوب بوده است و در حوزه بازنشستگان هم وی تلاش چشمگیری انجام داد. امروز در وزارت دفاع در همه حوزه‌ها شاهد رشد هستیم و برای وی آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اظهار داشت: کسب بیشترین رای اعتماد به امیر آشتیانی نشانه اعتماد نمایندگان ملت به او است و در این مسئولیت هم خواهند درخشید و مسیر رشد و ارتقا صنعت دفاعی و سایر ماموریت‌ها را بخوبی پیش خواهند برد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه امروز به برکت راهنمایی مقام معظم رهبری هیچ تنش و مشکلی بین فرماندهان نیروهای مسلح وجود ندارد، افزود: من تاکید می‌کنم که باید بتوانیم از منابع، حداکثر کار آمدی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه وزیر دفاع از دو بازوی توانمند، عقیدتی سیاسی و حفاظت اطلاعات بهره لازم را بگیرد تا بتواند وظیفه سنگین خود را به پیش ببرد، گفت: ما هم در ستاد کل و سازمان‌های نیروهای مسلح وظیفه خود می‌دانیم که به امیر آشتیانی کمک کنیم.

 

منبع: مهر


اخبار مرتبط
بازتاب گسترده سفر سرلشکر باقری در رسانه های روسیه

بازتاب گسترده سفر سرلشکر باقری در رسانه های روسیه

سفر سردار سرلشکر محمدباقری رییس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به مسکو و اهداف دیدارها و مذاکرات وی با طرف های روس در رسانه های روسیه ...

ابعاد و اهداف سفر قریب‌الوقوع سردار باقری به مسکو
نورنیوز بررسی کرد؛

ابعاد و اهداف سفر قریب‌الوقوع سردار باقری به مسکو

سفر قریب‌الوقوع سردار باقری به روسیه پس از رایزنی‌های اخیر او در پاکستان، علاوه بر اینکه پیام‌آور همگرایی جمهوری اسلامی با همسایگان جهت تحقق ثبات و ...

سناتور روس: عملیات نظامی ۲۰ساله آمریکا در افغانستان کاملاً بی‌نتیجه بود

سناتور روس: عملیات نظامی ۲۰ساله آمریکا در افغانستان کاملاً بی‌نتیجه بود

یک سناتور بلندپایه روس پایان عملیات نظامی آمریکا در افغانستان را با خارج‌شدن نظامیان آمریکایی از ویتنام مقایسه کرده گفت: عملیات نظامی 20 ساله آنها در ...

دو تریلیون و 300 میلیارد دلار، هزینه جنگ آمریکا در افغانستان

دو تریلیون و 300 میلیارد دلار، هزینه جنگ آمریکا در افغانستان

دانشگاه براون هزینه‌های آمریکا در جنگ افغانستان را دو تریلیون و 300 میلیارد دلار در فاصله سال مالی 2001 تا 2022 برآورد کرد.

طالبان حمله آمریکا در شرق افغانستان را محکوم کرد

طالبان حمله آمریکا در شرق افغانستان را محکوم کرد

طالبان حمله روز گذشته آمریکا به شرق افغانستان را محکوم کرد.

حمله هوایی آمریکا به مواضع داعش در افغانستان

حمله هوایی آمریکا به مواضع داعش در افغانستان

حمله هوایی با استفاده از پهپاد در استان ننگرهار افغانستان صورت پذیرفته است.

طالبان و مطالبه مردمی برای همگرایی داخلی و منطقه‌ای
نورنیوز بررسی کرد؛

طالبان و مطالبه مردمی برای همگرایی داخلی و منطقه‌ای

ایده حل بحران‌های منطقه با همگرایی منطقه‌ای بدون دخالت‌های فرامنطقه‌ای در حالی به نقطه مشترک کشورهای منطقه مبدل شده است که ملت افغانستان نیز با آگاهی ...

راهبردهای مقابله با سناریوی آینده آمریکا در افغانستان

راهبردهای مقابله با سناریوی آینده آمریکا در افغانستان


رسوایی جدید ارتش آمریکا با اخاذی از مردم افغانستان!
اختصاصی نورنیوز؛

رسوایی جدید ارتش آمریکا با اخاذی از مردم افغانستان!

ارتش آمریکا که طی توافق با طالبان حلقه سوم حفاظتی فرودگاه کابل را در اختیار گرفته تا با سهولت بیشتری فرآیند خروج را طی کند، در یک رسوایی ضدانسانی ...

طالبان وارد کابل شد

طالبان وارد کابل شد

وزارت کشور افغانستان امروز (یکشنبه) اعلام کرد که نیروهای مسلح طالبان از همه طرف شروع به ورود به کابل پایتخت کشور کرده اند.

نظرات

نظر شما

: : :


هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.