شناسه خبر : 74999
تاریخ انتشار : 1400/06/06 12:42
رهبر انقلاب: حل مشکل اقتصاد را موکول به تحریم‌ها نکنید

رهبر انقلاب: حل مشکل اقتصاد را موکول به تحریم‌ها نکنید

اعضای هیئت دولت سیزدهم با حضرت ایت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

نورنیوز-گروه سیاسی: رئیس‌جمهور و اعضاء هیئت دولت در نخستین روزهای فعالیت دولت سیزدهم و در آستانه هفته دولت، صبح امروز (شنبه) با حضور در حسینیه‌ی امام خمینی(ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

برخی محورهای سخنان رهبر انقلاب در این دیدار به شرح زیر است:

ایشان در این دیدار خطاب به مسئولین دولتی گفتند:  من یک توصیه‌ای به همه‌ی مسئولین در دوره‌های مختلف داشتم، به شما هم عرض میکنم این توصیه را، زمان شتابان میگذرد. این چهار سال زود تمام میشود و لذا از هر ساعتی، از هر فرصتی استفاده کنید. نگذارید این وقتی که متعلق به مردم و متعلق به اسلام هست، وقت تضییع بشود و از همه‌ی امکانات، از همه‌ی امکانات زمانی و وقتی استفاده کنید. 

ایشان فرمودند: یک جلوه‌ی مردمی بودن همین رفتن میان مردم و شنیدن بی‌واسطه از مردم است. این حرکت بسیار خوب و مستحسنی که دیروز جناب آقای رئیسی انجام دادند که رفتند خوزستان در میان مردم با مردم، از آنها شنیدند، با آنها حرف زدند، این یک جلوه‌ای از مردمی بودن است که بسیار کار خوبی است.

 رهبر انقلاب با اشاره به مسئله اشرافیگری و عدالت خاطرنشان کردند: اساس حکومت اسلامی و جمهوری اسلامی بر اقامه‌ی عدل است. کما اینکه اساس همه‌ی ادیان بر اقامه‌ی عدل است. خدای متعال میفرماید که ما پیغمبران را فرستادیم، کتابهای آسمانی را فرستادیم «لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْطِ»  اصلاً برای اینکه مردم قیام به قسط کنند، جامعه، جامعه‌ی عدالت‌آمیز باشد. خب در این زمینه‌ها ما خیلی باید کار کنیم. عقبیم. خیلی باید تلاش کنیم. به نظر من هر مصوبه‌ای که شما تصویب میکنید، هر لایحه‌ای که در دولت تنظیم میکنید، هر بخشنامه‌ای که خود شما در دستگاه خودتان صادر میکنید، یک پیوست عدالت باید داشته باشد. باید مراقب باشید این روش، این کار، این دستور ضربه‌ِی به عدالت نزند. طبقات مظلوم را پایمال نکند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار فرموند: یک جلوه‌ی دیگر مردمی بودن مسئله‌ی اتخاذ سبک زندگی مردمی است. بی‌تکلف بودن در مسائل، در ممشا و منش، دوری کردن از منش‌های اشرافیگری و از موضع بالا به مردم نگاه کردن و مانند اینها. این هم یک جلوه‌ی دیگری است از مردمی بودن که از این منش‌های اشرافیگری که معمول است در دنیا همه‌ی دولت‌ها و مسئولیت‌ها و مسئولین مبتلا هستند به این جور نگاه به مردم به این جور روش زندگی، باید اجتناب کرد.

ایشان در خصوص اعتماد و امید مردم به دولت گفتند: مسئله احیای اعتماد مردم و امید مردم بسیار مهم است. چون اعتماد مردم بزرگترین سرمایه‌ی دولت است. مردم وقتی به شما اعتماد کردند و امید به شما داشتند با شما راه می‌آیند، کمک‌تان میکنند. این بزرگترین سرمایه است برای یک دولت که بتواند اعتماد مردم را جلب کند، که خب البته این متأسفانه یک مقداری آسیب دیده، این بایست ترمیم کنید این را و راهکارش هم این است که حرف و عمل مسئولین یکی باشد. برای وعده‌ها روز شمار معین کنید. یک کاری که میگویید این کار را خواهم کرد، تخمین بزنید که این چه مدتی طول خواهد کشید، و روزشمار معین کنید و دانه دانه تعقیب کنید.

رهبر انقلاب در دیدار هیئت دولت سیزدهم تاکید کردند: یکی از کارهای مهم در دولت جوان‌سازی دولت است، شما در بدنه‌ دولت و مدیریت میانی از جوان‌های زبده که الحمدللّه کم نداریم هر چه می‌خواهید استفاده کنید.  این کار هم احساس انسداد را در کشور از بین میبرد، وقتی که جوان‌ها ببینند می‌توانند وارد میدان کار بشوند و حرکت کنند، تصمیم‌گیری کنند، در کشور احساس انسداد به وجود نمی‌آید، هم یک ذخیره‌ ارزشمندی برای آینده برای مدیران ارشد کارکشته و مجرب شما دارید فراهم می‌کنید.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در خصوص تحولات افغانستان فرمود: افغانستان برادر همزبان همدین و هم فرهنگ ماست مصیبتهای افغانستان انسان را به شدت متأثر میکند. اینها کار آمریکاست این سختی‌هایی هم که میکشند، این حوادثی که دارد پیش می‌آید پی‌درپی، پی‌درپی این حادثه‌ی روز پنجشنبه، این کشتارها، همه‌اش کار آمریکاست. 20 سال این کشور را اشغال کردند و انواع و اقسام ظلم‌ها را به اینها کردند. مجلس عروسی و عزا را بمباران کردند. عناصری را زندانی کردند. تولید مواد مخدر را دهها برابر افزایش دادند. یک قدم هم برای پیشرفت مدنی و اقتصادی افغانستان برنداشتند. افغانستان از آن زمان عقب تر نباشد جلوتر نیست. به هرحال ما طرفدار ملت افغانستان هستیم. دولتها می آیند و می‌روند. آنکه باقی می‌ماند، ملت افغانستان هستند. و نوع رابطه ما با دولتها بستگی دارد به نوع رابطه آنها با ما. ان‌شاءالله خداوند وضع ملت افغانستان را به بهترین وجه قرار دهد.

ایشان در خصوص مشکلات اقتصادی خطاب به مسئولین گفتند: حل این مشکلات اقتصادی را موکول به رفع تحریمها نکنید. خب رفع تحریم‌ها که در اختیار ما و شما نیست. در اختیار دیگران است. مشکلات، و برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات را با فرض وجود تحریم انجام بدهید و برنامه‌ریزی کنید که ان‌شاءاللّه بتوان این کار را پیش برد. اینها با همت و تدبیر خود شما، با کار جهادی خود شما بایستی ان‌شاءالله حل بشود و حل هم خواهد شد. 

 


اخبار مرتبط


نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی