شناسه خبر : 74951
تاریخ انتشار :
قیمت یک کیلو برنج معادل یارانه هر ایرانی شد

قیمت یک کیلو برنج معادل یارانه هر ایرانی شد

در روزهای اخیر افزایش رکورد بی‌سابقه قیمت برنج داخلی و خارجی اقشار آسیب‌پذیر جامعه را در تامین این کالای اساسی با دغدغه‌های بسیاری مواجه کرده است.

نونیوز-گروه اقتصادی: زمزمه گرانی کاذب کالاهای اساسی در سال‌های اخیر انگار که با گوشت و پوست جامعه عجین شده و مردم و اقشار ضعیف با این گرانی‌ها خوی گرفته‌اند که هر بار با سیر صعودی تامل‌برانگیز قیمت‌ها یا به نظاره بنشینند یا در صف‌های طولانی با خریداری بیش از نیاز خودشان، جیب‌های دلالان را از پول سرریز کنند.

طی سال‌های اخیر در حالی که کالا‌های اساسی سبد خانوار یکی پس از دیگری تحت تاثیر عوامل مختلف نوسانات نرخ ارز، حذف ارز دولتی، افزایش هزینه‌های حمل و نقل، دستمزد و شیوع کرونا ویروس، جهش چند برابری داشته‌اند تا از قافله گرانی‌ها عقب نمانند، برنج هم به عنوان یکی از محصولات مهم استراتژیک از چندین سال گذشته با افزایش‌های افسارگسیخته در ردیف خوردنی‌های گران قیمتی قرار گرفته که از سفره اقشار کم درآمد جامعه کنار گذاشته شده است.

این روزها بازار برخی شهرها با کمبود و گرانی بی‌سابقه برنج ایرانی روبه‌رو است و شهروندان در حالی شاهد گرانی 35 تا 40 درصدی این ماده غذایی به عنوان کالای اساسی سفرهای هر شهروندی هستند که نرخ هر کیلوگرم برنج ایرانی در پایان فصل برداشت به 45 هزار تومان معادل یارانه هر فرد رسیده و برنج هندی با بیش از 30 هزار تومان افزایش در هر تناژ به فروش می‌رسد.

قیمت برنج ایرانی این روزها مشخص نیست و هر فروشگاهی با توجه به میل خود و وجود تورم انتظاری و نوسانات دلار قیمتی را برای آن در نظر می‌گیرد. البته گرانی برنج مختص این روزها نیست و طی سال‌ گذشته شاهد افزایش 20 تا 30 درصدی این کالای اساسی طی نوسانات شدید قیمت ارزی بودیم.

در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که به غیر از سوءاستفاده واسطه‌ها، کم فروشی فروشندگان برای کسب سود کلان و نبود نظارت بر بازار دلیل دیگری برای افزایش نرخ برنج ایرانی در مقطع فعلی وجود ندارد زیرا این محصول در فصل برداشت در مناطق برنج خیز شمال کشور دچار نوسانات شدیدی نخواهد شد.

در همین راستا فروشندگان این محصول استراتژیک در سطح خرده‌فروشی و عمده‌فروشی مدعی هستند که واسطه‌هایی که برای آنها کالا تأمین می‌کنند نه تنها به اندازه کافی برنج به آنان نمی‌فروشند، بلکه قیمت آن را بی‌رویه بالا برده‌اند و پاسخ مناسبی در این زمینه به فروشندگان نمی‌دهند.

البته در این میان برخی از سودجویان و دلالان دلیل گرانی بی‌سابقه برنج ایرانی را در روزهای اخیر بر گردن سیل و سیلاب در شالیزارهای شمال کشور می‌اندازند، اما آیا سیل اخیر می‌تواند روی نرخ تمام‌شده برنج ایرانی تا این میزان تاثیر بگذارد؟


نظرات

نظر شما

: : :
بانک گردشگری

مدیران خودرو

آگهی تبلیغاتی

آگهی تبلیغاتی

هواشناسی
نرخ طلا
پیشخوان روزنامه
اینفوگراف
کلیه حقوق این سایت برای نورنیوز محفوظ است.
نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.

nournews
Copyright © 2021 www.‎nournews.ir‎, All rights reserved.