شناسه خبر : 74844
تاریخ انتشار : 1400/05/29 22:04
رابطه سبک زندگی  با عارضه فراموشی و زوال عقل

رابطه سبک زندگی با عارضه فراموشی و زوال عقل

گفته می‌شود که هر فردی زوال عقل خود را به روش منحصربه‌فرد خودش تجربه می‌کند. پیش‌بینی می‌شود، تا سال2040 ، بیش از 25 میلیون نفر در سراسر جهان به انواع مختلف زوال عقل دچار باشند.

نورنیوز-گروه اجتماعی: یافته های علمی به طور مفصل مقوله زوال عقل را بررسی می‌کنند. این پژوهش‌ها در سال‌های اخیر رابطه معناداری را میان فعالیت‌های شغلی و حالات جسمی با پدیده زوال عقل یافته اند.

دانشمندان با بررسی بیش از یکصدهزار نفر در انگلستان، آمریکا و اروپا، ارتباط عوامل مرتبط با کار و بیماری‌های مزمن، ناتوانی و مرگ و میر را بررسی کردند.

تحقیقاتی که به‌تازگی انجام شده نشان می‌دهد افراد دارای مشاغلی که ذهن را تحریک می‌کند و به فعالیت وا می‌دارد، کمتر دچار زوال عقل می‌شوند.

این پژوهش‌گران میزان "تحریک شناختی" را در محل کار این افراد به مدت 17 سال اندازه‌گیری کردند تا دریابند که آیا به این بیماری مبتلا شده‌اند یا خیر.

پروفسور میکا کیویماکی، از موسسه اپیدمیولوژی و مراقبت‌های بهداشتی کالج دانشگاهی لندن می‌گوید: "یافته‌های ما این فرضیه را تایید می‌کند که تحریک ذهنی در بزرگسالی می‌تواند شروع زوال عقل را به تعویق بیندازد.

در افرادی که سطوح بالایی از تحریک ذهنی را تجربه کرده بودند، در 80 سالگی میزانی از زوال عقل مشاهده شد اما افرادی که تحریک ذهنی کمی را تجربه کرده بودند در حدود 78 سالگی نشانه‌های زوال عقل را نشان دادند.

"این نتایج نشان می‌دهد که میانگین تاخیر در شروع بیماری حدود یک سال و نیم است، اما احتمالا افراد تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند."

عواملی مانند سن، جنس، تحصیلات، شیوه زندگی و عوامل خطر زوال عقل در دوران کودکی و بزرگسالی در این پژوهش نظر گرفته شدند.

محققان می‌گویند این امکان وجود دارد که تحریک ذهنی با کمبود برخی پروتئین‌ها که ممکن است در برخی از فرایندهای مغزی نقش داشته باشند، مرتبط باشد

همچنین یک پژوهش دیگر به نتایج قابل توجه‌ای در خصوص فراموشی و زوال عقل دست یافته است . به گفته محققان چینی، احتمال ابتلا به همه اشکال زوال عقل و همینطور سکته مغزی در کسانی که به طور مدام از درد در اندام‌های مختلف بدن رنج می‌برند، 50 درصد بیشتر از سایرین است.

دانشمندان دانشگاه پزشکی چونگ‌کینگ در چین با سنجش میزان درد در 2 هزار و 500 نفر و اندازه‌گیری علائم افت‌شناختی در آنها دریافتند، افرادی که به طور مرتب در مناطق مختلف بدن خود احساس درد می‌کنند، 43 درصد بیشتر از سایرین دچار هر نوع زوال عقل می‌شوند، 47 درصد بیشتر احتمال دارد آلزایمر داشته باشند و 29 درصد بیشتر در معرض سکته مغزی قرار دارند.

درد گسترده ممکن است نشان‌دهنده اختلالات اسکلتی عضلانی باشد که بر مفاصل، استخوان‌ها و ماهیچه‌ها تأثیر می‌گذارد. به گفته محققان، این یافته‌ها شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه می‌دهند که نشان می‌دهد درد گسترده می‌تواند یک عامل خطر برای زوال عقل، بیماری آلزایمر و سکته مغزی باشد.

این افزایش خطر مستقل از سن، جنس و وضعیت سلامتی است. آنها تاکید می‌کنند، پزشکان باید به این گونه دردها برای جلوگیری از زوال عقل، بیش از پیش توجه کنند".

گفته می‌شود که هر فردی زوال عقل خود را به روش منحصربه‌فرد خودش تجربه می‌کند. پیش‌بینی می‌شود، تا سال2040 ، بیش از 25 میلیون نفر در سراسر جهان به انواع مختلف زوال عقل دچار باشند.

زوال عقل اصطلاحی است که برای توصیف طیف وسیعی از اختلالات عصبی پیشرونده (آنهایی که بر مغز تأثیر می‌گذارند) استفاده می‌شود. انواع مختلفی از زوال عقل وجود دارد که بیماری آلزایمر شایع‌ترین آنها است.

 


نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی