شناسه خبر : 74593
تاریخ انتشار : 1400/05/19 12:45
اقدام هوشمندانه رئیس قوه قضائیه و عصبانیت معنادار واشینگتن

نورنیوز بررسی کرد؛

اقدام هوشمندانه رئیس قوه قضائیه و عصبانیت معنادار واشینگتن

«معضل‌نمایی» موضوع ایرانیان خارج از کشور، پوششی برای سرویس‌های جاسوسی کشورهای بدخواه است که از این طریق عده قلیل وطن‌فروشی را که با انگیزه‌های سیاسی یا مالی با آنها همکاری می‌کنند در صف هم‌وطنان شریف و وطن‌دوستی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند جا بزنند و جاسوسانی را که اسم ایرانی بودن را یدک می‌کشند برای ماموریت‌های خائنانه‌شان حفظ کنند.

نورنیوز ـ گروه سیاسی: روز گذشته رئیس قوه قضائیه در اقدامی هوشمندانه اعلام کرد که هیچ‌ تبعه ایرانی از جمله ایرانیان خارج از کشور ممنوع‌الورود نیستند و می‌توانند بدون هیچ‌گونه محدودیتی به کشورشان بازگردند.

حجةالاسلام محسنی اژه‌ای تاکید کرد که حتی اگر پرونده مفتوحی نیز در مورد این افراد وجود داشته باشد بهتر است به کشور باز گردند تا با رسیدگی قضایی به پرونده‌شان از وضعیت بلاتکلیف خارج شوند.

با فاصله اندکی پس از اظهارات رئیس قوه قضائیه، «رابرت مالی» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به این سخنان واکنش نشان داد و در توئیتی نوشت: «همچنان به همه آمریکایی‌ها (از جمله دو تابعیتی‌های ایرانی-آمریکایی) نسبت به سفر به ایران هشدار می‌دهیم.»

او لینکی از هشدار وزارت خارجه آمریکا درباره سفر به ایران را نیز به این توییت ضمیمه کرد. در این بیانیه که دوم اوت به روز شده، ایران در درجه چهارم هشدار و به رنگ قرمز مشخص شده و پیام آن نیز واضح است: «به ایران سفر نکنید»

در این رابطه چند نکته بسیار مهم وجود دارد:

اول؛ برخی شبکه‌های فاسد در داخل کشور ضمن ارتباط‌گیری با ایرانیانی که به هر دلیل از کشور خارج شده‌اند و دارای اموال و املاک ارزش‌مندی در ایران هستند با ارائه اخبار غلط و ایجاد ترس در آنها بر دارایی شان مسلط شده و تلاش می‌کنند که آنها با واقعیت‌های جاری در ایران آشنا نشوند و به دلیل ترس، قصد سفر به ایران نکنند.

دوم؛ عدم ارتباط ایرانیان با سرزمین مادری‌شان فرصتی را برای گروه‌های معاند و کشورهای بدخواه ایران به وجود آورده تا تلاش کنند این گروه را به ظرفیتی مخالف در برابر جمهوری اسلامی تبدیل کنند و نمایش‌های سیاسی و حقوق بشری خود را با استفاده از بازیگران ایرانی به پیش ببرند.

سوم؛ بسیاری از ایرانیان خارج از کشور دارای سرمایه‌های علمی، اقتصادی و فرهنگی قابل توجهی هستند که در صورت ارتباط آنها با بخش‌های ذیربط در کشور، فرصت‌های مناسبی در ابعاد مختلف در اختیار آنها و هموطنانی که در ایران زندگی می‌کنند قرار خواهد گرفت که طبیعتا به مذاق بدخواهان خوش نمی‌آید.

چهارم؛ «معضل‌نمایی» موضوع ایرانیان خارج از کشور، پوششی برای سرویس‌های جاسوسی کشورهای بدخواه است که از این طریق عده قلیل وطن‌فروشی را که با انگیزه‌های سیاسی یا مالی با آنها همکاری می‌کنند در صف هم‌وطنان شریف و وطن‌دوستی که در خارج از کشور زندگی می‌کنند جا بزنند و جاسوسانی را که اسم ایرانی بودن را یدک می‌کشند برای ماموریت‌های خائنانه‌شان حفظ کنند.

حال آنکه؛ سالانه ده‌ها هزار نفر از ایرانیان از سراسر دنیا به کشور سفر می کنند و بدون هیچ‌گونه مشکل و محدودیتی در زمانی که خود تصمیم می‌گیرند از کشور خارج می‌شوند.

پنجم؛ نگاهی به آمار قابل توجه ایرانیانی که از سوی کشورهای غربی به ویژه آمریکا با بهانه دور زدن تحریم‌ها و... دستگیر شده‌اند و سال‌هاست که مظلومانه عمر خود را در زندان سپری می‌کنند با تعداد اندک جاسوسانی که از سوی ایران بازداشت و محکوم شده‌اند به روشنی نشان می‌دهد که منطقه ناامن برای ایرانیان، کشورهای غربی است نه سرزمین مادری‌شان.

ششم؛ اظهارات منفعلانه، هدف‌مند و به ظاهر دلسوزانه «رابرت مالی» در حالی مطرح می‌شود که آمریکایی‌ها در هیچ یک از ادعاهای حقوق بشری و انسان‌دوستانه خود صادق نبوده‌اند.

از جمله مصادیق این بی‌صداقتی اینکه؛ با وجود نهایی شدن توافق تبادل زندانیان میان و آمریکا بر خلاف ادعای مقامات کاخ سفید در خصوص جدا بودن موضوع زندانیان از مباحث سیاسی فیمابین دو کشور، واشینگتن طبق عادت همیشگی خود به یک‌باره این توافق را به مذاکرات وین گره زده و آن را بر هم زد و عملا ادعاهای خود در خصوص ضرورت آزادسازی زندانیان دو طرف در چارچوب رویکردهای انسان‌دوستانه را زیر پا گذاشت.

به طور قطع با رویکرد قابل تقدیر رئیس قوه قضائیه جهت رفع ابهامات واهی در خصوص امن نبودن سفر هم‌وطنان خارج از کشور به سرزمین مادری‌شان، فضای غیر واقعی ایجاد شده برای ایرانیان خارج از کشور رنگ خواهد باخت و شرایط لازم برای تعامل و بهره‌گیری از ظرفیت‌های این عزیزان در مسیر توسعه همه‌جانبه کشور مهیا خواهد شد.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی