شناسه خبر : 74548
تاریخ انتشار : 1400/05/18 10:52
طالبان: مانع تولید مواد مخدر نمی‌شویم

طالبان: مانع تولید مواد مخدر نمی‌شویم

دولت افغانستان می‌گوید، مواد مخدر بخشی بزرگ از منابع مالی مورد نیاز طالبان را تامین می‌کند و از همین‌رو در مناطق تحت کنترل این گروه کوکنار کشت می‌شود. گفته می‌شود، طالبان در مناطق ناامن هم از زارعین کوکنار پول می‌گیرند و هم از قاچاقچیان مواد مخدر. نهادهای ناظر امریکایی نیز می‌گویند، طالبان صدها میلیون دلار از قاچاق مواد مخدر درآمد دارد.

نورنیوز-گروه بین‌الملل: چندی پیش اداره بازرسی ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان «سیگار»، طی گزارشی اعلام کرد که گروه طالبان در خلال سال‌های 2018 -2019 از تجارت مواد مخدر 400 میلیون دلار کسب کرده‌است. طالبان اما درآمد از مواد مخدر را تکذیب می‌کنند و در عین حال می‌پذیرند که در مناطق تحت کنترل این گروه کوکنار کشت می‌شود. سخنگوی طالبان در گفتگو خبرگزاری شفقنا افغانستان، در عین حال گفت، این گروه مانع کشت کوکنار نمی‌شود.

ذبیح الله مجاهد بیان کرد: «از آنجایی که کشاورزان در فقر شدید اقتصادی به سر می‌برند و ما هم نمی‌توانیم کمکی برای تهیه کشت جایگزین برای آنها کنیم نمی‌خواهیم مردم را از کشت خشخاش باز داریم».

«مردم از روی اجبار به کشت کوکنار روی آورده‌ اند»

مجاهد در ادامه درآمد طالبان از قاچاق مواد مخدر را تکذیب کرد و گفت که در زمان حاکمیت این گروه کشت کوکنار ممنوع اعلام شده بود، اما پس از حمله امریکا به افغانستان تولید مخدر دوباره رونق یافت.

او نیروهای خارجی را متهم به قاچاق مواد مخدر کرد و مدعی شد: «با آمدن امریکایی‌ها نیروهای این کشور کشت خشخاش را رونق دادند حتی انگلیس‌ها که در هلمند حاکم بودند به کشاورزان گفته بودند که اگر خشخاش کشت شود خود انگلیس‌‌ها محصولات آن را خریداری می‌کنند و به همین دلیل کشت خشخاش دوباره رونق یافت و مردم به دلیل فقر اقتصادی مجبور شدند تا خشخاش کشت کنند».

گفتنی است که با این‌که محو و نابودی مواد مخدر یکی از سیاست‌های اعلام شده دولت افغانستان بوده و جامعه جهانی نیز از آن حمایت کرده؛ اما دست‌آورد‌ها در این عرصه چندان قابل توجه نبوده است.

براساس گزارش‌ها، امریکا از سال 2001 تا کنون 8 میلیارد دلار در راستای مبارزه با مواد مخدر در افغانستان کمک کرده است.


شفقنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی