شناسه خبر : 74435
تاریخ انتشار : 1400/05/15 13:04
ادامه اعتراض به تعیین سن ورود به دانشگاه فرهنگیان!

ادامه اعتراض به تعیین سن ورود به دانشگاه فرهنگیان!

در حالی که تغییر دوباره حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان باعث سردرگمی داوطلبان کنکور شده است، وزارت آموزش و پرورش از افزایش مجدد سن ورود به این دانشگاه خبر داد!

نورنیوز-گروه جامعه: سن ورود به دانشگاه فرهنگیان یک بار دیگر دستخوش تغییر شد و برخلاف گفته‌های پیشین مسئولان وزارت آموزش و پرورش که حداکثر سن ورود به دانشگاه را 24 سال اعلام کرده بودند، انتشار دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1400 حکایت از آن دارد که سقف سنی ورود به دانشگاه همان 22 سال است.

وزارت آموزش و پرورش بهمن ماه سال 99 و همزمان با ثبت‌نام برای کنکور 1400 در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «محدودیتی برای افراد جهت ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال 1400 از سوی آموزش و پرورش تا 24 سال ایجاد نشده و داوطلبان می‌توانند در آزمون متبوع ثبت‌نام کنند.»

با توجه به این اطلاعیه برخی از داوطلبان با هدف انتخاب دانشگاه فرهنگیان و با این تصور که حداکثر سن 24 سال است، در کنکور شرکت کردند اما هم‌اکنون و در مرحله انتخاب رشته به آنها اعلام می‌شود سقف سنی همان 22 سال است!

علاوه بر اینکه تغییرات مکرر و لحظه‌ای سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و از سوی دیگر اظهارات متناقض مسئولان در این باره باعث سردرگمی و بی اعتمادی داوطلبان شده است، مشخص نیست چرا امسال باز هم سقف سنی ورود به دانشگاه به 22 سال کاهش یافته است. همچنین تاکنون هیچگونه دلیل منطقی و دارای پشتوانه علمی برای مبنا قرار دادن تعیین حداکثر سن 22 سال از سوی آموزش و پرورش ارائه نشده است.

سن 22 سال مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش

در همین رابطه ناصر سلیمان‌زاده؛ رئیس مرکز برنامه‌ریزی منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره تغییر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: تعیین حداکثر سن 22 سال برای ورود به دانشگاه فرهنگیان، مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش است! سال گذشته با دستور وزیر آموزش و پرورش سقف سنی به 24 سال افزایش یافت اما امسال هنوز دستوری اعلام نشده بنابراین مبنای کار همان 22 سالی است که شورای عالی آموش و پرورش تصویب کرده است و ما باید مطابق قانون اقدام کنیم. وی افزود: سال گذشته وزیر آموزش و پرورش از اختیارات خود استفاده کرد و برای افزایش سقف سنی دستور داد اما امسال تا این لحظه هنوز دستوری به ما داده نشده است.

همچنین مریم رنگ‌آمیز طوسی؛ نماینده معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم درباره اینکه سال گذشته اعلام کردید شورای عالی آموزش و پرورش افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان را  با هدف کمک به دانش‌آموزان توانمند متقاضی ورود به این دانشگاه مصوب کرد، پس چرا امسال در دفترچه کنکور سقف سن همان 22 سال ذکر شده است، متذکر شد: سال گذشته این موضوع در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح شد و بیشتر اعضاء موافق افزایش سن به 24 سال بودند اما مصوب نشد! اما شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش درباره افزایش سن به 24 سال تصمیم‌گیری و آن را اعلام کرد.

مخالفت برخی اعضا با افزایش سن

همچنین قاسم احمدی لاشکی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش در این باره به تسنیم گفت: نمایندگان مجلس نیز پیگیر موضوع هستند، باید افزایش سقف سنی ورود به دانشگاه فرهنگیان را مجدد در شورای معاونان بررسی کنیم. وی افزود:‌ سال گذشته نظر شورای عالی آموزش و پرورش این بود که سقف سنی به 24 سال افزایش یابد، اما هم‌اکنون برخی اعضای شورا می‌گویند اینگونه نباشد، فردی که می‌خواهد دانشجوی تربیت معلم شود باید سنش پایین باشد.

احمدی لاشکی در پاسخ به این پرسش که آیا موضوع افزایش سقف سنی برای داوطلبان کنکور 1400 حل خواهد شد؟ متذکر شد:  ما هم قبول داریم، تغییر مکرر سن ورود به دانشگاه خوب نیست و باعث سردرگمی داوطلبان شده است؛  روز شنبه در جلسه شورای معاونان این موضوع مطرح می‌شود تا تصمیم بگیریم.

متأسفانه پیگیری ما از حسین خنیفر رئیس دانشگاه فرهنگیان برای حل مشکل سقف سنی ورود به دانشگاه به نتیجه‌ای نرسید و او پاسخگوی تماس‌ها نبود.

تشکیل جلسه فوق العاده

بامداد پنجشنبه (14 مرداد 1400) مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش و پرورش، با صدور اطلاعیه‌ای، از افزایش سن پذیرش داوطلبان ورود به دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهیدرجایی از 22 به 24 سال، خبر داد. در این اطلاعیه آمده است:

با توجه به‌ درخواست‌های مکرر داوطلبان و به منظور افزایش دایره انتخاب و زمینه سازی برای گزینش اصلح، با تصویب شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش و تایید وزیر، حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از 22  سال به  24 سال تمام (متولدین اول مهرماه 1376 به بعد) افزایش یافت.

همچنین وزارت آموزش و پروش در خصوص تعیین سن ورود به دانشگاه فرهنگیان در کنکور سراسری سال 1401 ذکر کرده است:

با توجه به تبصره 1 ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» مصوبه جلسه 833 مورخ 27 آبان 99 شورای عالی انقلاب فرهنگی، حداکثر سن برای آزمون سراسری سال 1401 پس از تعیین در دفترچه شماره یک آزمون مزبور درج و اطلاع رسانی خواهد شد.


تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی