شناسه خبر : 74356
تاریخ انتشار : 1400/05/13 11:48
نیاز به برنامه استراتژیک برای بازگشت ایران در بازار نفت

نیاز به برنامه استراتژیک برای بازگشت ایران در بازار نفت

بازپس‌گیری سهم ایران در بازار جهانی نفت نیازمند یک برنامه استراتژیک و یک سیاست هوشمندانه است.

نورنیوز-گروه اقتصادی: ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران در شرایطی کار خود را آغاز کرده که ایران فرصت چندانی برای بازپس‌گیری جایگاه خود در بازار جهانی نفتی ندارد.

بیش از 6 هفته از متوقف شدن مذاکرات اتمی برجام گذشته است. تاخیر بیشتر در برداشته شدن تحریم‌ها ایران را با یک بازار نفت به شدت رقابتی مواجه خواهد کرد چون اوپک، روسیه و سایر متحدان در ائتلاف اوپک پلاس قصد دارند ماهانه 400 هزار بشکه در روز به تولید خود تا پایان 2022 اضافه کنند.

اگر ایران بتواند با غرب به توافق رسیده و تحریم‌های آمریکا برداشته شود، باید چانه‌زنی‌های سختی با خریداران قبلی نفت خود داشته باشد یا تخفیف‌های بالایی برای جذب مشتری بدهد. 

وقتی نفت ایران در دسترس نبوده، مشتریان این کشور جایگزین‌هایی برای آن یافته‌اند. تولید کنندگان اوپک و غیر اوپک جای خالی نفت ایران را در بازار پر کرده‌اند. به نظر می‌رسد دوره بازاریابی آسان نفت برای ایران به پایان رسیده است.

ایران بیشتر نفت خام ترش سنگین و متوسط تولید می‌کند که قابل رقابت با نفت عربستان، عراق، روسیه، امارات، کویت، ونزوئلا و سایر کشورهاست.

طبق قرارداد اوپک پلاس، ایران از کاهش تولید معاف شده ولی صادرات نفت آن ضربه سختی از تحریم های آمریکاخورده است.

تولید نفت خام ایران 50 هزار بشکه در روز از ابتدای ماه آوریل افزایش یافته در حالی که تولید اوپک پلاس حدود یک میلیون بشکه در روز بالا رفته است.

  طبق گفته مصطفی نخعی، سخنگوی  کمیسیون انرژی مجلس ایران، بازپس‌گیری سهم ایران در بازار جهانی نفت نیازمند یک برنامه استراتژیک و یک سیاست هوشمندانه است. ایران باید روابط خود با اعضای اوپک و مشتریان قدیمی را تقویت  و بازارها و مشتریان جدید پیدا کند.


تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی