شناسه خبر : 74230
تاریخ انتشار : 1400/05/10 17:01
شورش لیکود علیه نتانیاهو

نورنیوز بررسی کرد؛

شورش لیکود علیه نتانیاهو

یک مقام ارشد حزب لیکود گفته است: ترس و سکوت در میان اعضا پس از حذف نتانیاهو از قدرت شکسته شده است. آنها در زمان نخست‌وزیری نتانیاهو نسبت به ناکارآمدی‌های او ساکت بودند، اما در حال حاضر با دولت جدید در تعامل هستند.

نورنیوز ـ گروه بین‌الملل: روزنامه صهیونیستی معاریو امروز یکشنبه گزارش داد که حزب لیکود شاهد وضعیت تنش‌زا و اعتصابات داخلی است و نشانه‌هایی از شورش درون حزبی علیه بنیامین نتانیاهو رهبر این حزب وجود دارد که در 4 دور انتخابات موفق به تشکیل دولت راست‌گرا نشد.

این روزنامه به نقل از منابع آگاه در داخل حزب نوشته؛ در روزهای اخیر شاهد افزایش تنش و آشفتگی درون حزبی و تمایل اعضا به استعفای نتانیاهو از رهبری حزب به این دلیل هستیم که چرا نتانیاهو در زمان نخست‌وزیری پیرامون برخی موضوعات سکوت کرده بود، اما پس از آن شعارهای هنجارشکنانه سر می‌دهد.

بنابر این گزارش؛ در روزهای اخیر، سطح تنش، آشفتگی و درگیری در حزب لیکود پس از اینکه اعضای حزب مطمئن شدند که نتانیاهو به عنوان رهبر اپوزیسیون هیچ قصدی برای کناره‌گیری از رهبری ندارد، افزایش یافته است.
معاریو تاکید کرده؛ برخی از فعالان حزبی تمایل خود را به اطرافیان نتانیاهو از جمله مشاوران و دستیارانش برای رهبری لیکود نشان داده‌اند و این تمایل در بررسی‌های مختلفی که به «شای گالیلی» مدیر هماهنگ‌کننده حزب منتقل شده، مشاهده می‌شود.

همچنین یک مقام ارشد لیکود گفته است: ترس و سکوت در میان اعضا پس از حذف نتانیاهو از قدرت شکسته شده است. آنها در زمان نخست‌وزیری نتانیاهو نسبت به ناکارآمدی‌های او ساکت بودند، اما در حال حاضر با دولت جدید در تعامل هستند.

از سویی؛ تنش داخلی حزب، بسیاری از نمایندگان عضو لیکود در کنست را تحت تأثیر قرار داده و برخی از آنها با برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسات داخلی حزبی در ماه‌های آینده اقداماتی را آغاز کرده‌اند و بعید نیست برخی از آنها انتخابات داخلی برای انتخاب رهبر جدید حزب و همچنین انتخابات در شعب حزب در اسرائیل را مطالبه کنند.

به گفته روزنامه معاریو، در این دوره روند جدیدی برای نامزدی اعضای جدید لیکود از تمام مناطق اسرائیل در حال انجام است و اعضا به دنبال شخصی برای تحکیم قدرت هستند که در حال حاضر «یسرائیل کاتز»، وزیر دارایی سابق گزینه پیشنهادی است که سِمت دبیرخانه را در اختیار دارد.

کاتز در روزهای اخیر فعالیت خود را در حزب افزایش داده و با انجام مصاحبه‌های متعدد سیاسی و اقتصادی، بر اصلاح قانون مربوط به رهبری حزب لیکود فشار می‌آورد. او در اطلاعیه‌‌ای اعلام کرده ریاست لیکود را به 8 سال محدود می‌کند و به هیچ شخصی که از احزاب دیگر حمایت شود و یا دو دوره حزب را کنار گذاشته باشد، اجازه ورود به لیکود را نخواهد داد.

نتانیاهو که هم اکنون با اتهامات فراوان مالی و اخلاقی در دادگاه مواجه است، در ماه‌های پایانی حضور خود در قدرت به علت ناکارآمدی اقتصادی، اوج‌گیری تبعیض نژادی، ناتوانی در مدیریت کرونا با اعتراضات شبانه‌روزی شهروندان در سرزمین‌های اشغالی مواجه شده بود.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی