شناسه خبر : 74207
تاریخ انتشار : 1400/05/10 13:13
عذرخواهی روحانی از مردم در روزهای پایانی دولت

عذرخواهی روحانی از مردم در روزهای پایانی دولت

رئیس جمهور در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم گفت: اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌ کنیم.

نورنیوز-گروه سیاسی: حسن روحانی رئیس‌جمهوری صبح یکشنبه در آخرین جلسه هیات دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه ۴ سال نخست دولت تدبیر و امید از لحاظ داخلی، بین‌المللی، سرمایه اجتماعی و امید مردم به آینده با 4 سال دوم کمی متفاوت بود، گفت: در 4 سال اول در دوران تعامل با جهان بودیم و ما به خودمان کاملاً اطمینان داشتیم که حریف قدرتهای بزرگ در مذاکره هستیم؛ من هیچ تردید نداشتم که در مذاکره با جهان شکست نمی‌خوریم و باز هم اگر مذاکره ای بود شکست نمی‌خوریم؛ آنقدر دیپلمات‌ها و حقوقدان های توانمند داریم در خط مقدم که دیدیم در مقاطع حساس به پیروزی رسیدیم.

وی افزود: وقتی می گوییم پیروزی، در یک تعامل و مذاکره با چند قدرت یا جهان، منظورمان نتیجه است؛ ممکن است در جایی شکست و در جایی پیروزی باشد، اما وقتی پیروزی ما 90 و شکست ما 20 بود، ما وقتی به 70 برسیم می‌گوییم پیروز هستیم و پیروز هم بودیم و آثار آن را هم مشاهده کردیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه پیروزی یا شکست یک مذاکره دارای علائمی است و به صرف بر زبان آوردن ارزیابی نمی‌شود، خاطرنشان کرد: اگر بعد از مذاکره و بعد از 23 تیر 94 دیدید که تورم کاهش یافته، رشد اقتصادی، اشتغال و سرمایه‌گذاری بالا رفته و میزان صادرات از واردات پیشی گرفته است، یعنی پیروز شده ایم؛ مذاکره نکردیم که فقط در سیاست پیروز شویم بلکه علاوه بر پیروزی در سیاست، در اقتصاد نیز نتیجه این پیروزی را مشاهده کردیم.

روحانی تاکید کرد: آرزوی ما این بود که وقتی توانستیم تورم را کاهش دهیم و تک رقمی کنیم، این شاخص را نگه داریم؛ ما تورم 40 درصد را کاهش دادیم و از اواخر 94 تا سه ماهه نخست سال 97 این رقم را تک رقمی نگه داشتیم، اما بعد از ورود به جنگ اقتصادی رقم تورم تغییر کرد؛ اگر کسی زمان صلح و جنگ را تشخیص ندهد، آدم باید خیلی غصه بخورد؛ این جنگ را بر ما تحمیل کردند و اگر آن دوران جنگ تحمیلی نبود، همان روند را ادامه می دادیم.

وی اظهار کرد: اینکه مردم عزیز ما از لحاظ معیشت ناراحتند و حق آنها هم هست، باید ببینیم در شرایط جنگ چه کار می‌توانستیم انجام دهیم؛ وقتی روابط بانکی ندارید و از طریق صرافی معامله می کنید، حداقل درآمد شما 20 درصد کاهش می‌یابد و اگر چیزی وارد می‌کنید، قیمت 20 درصد افزایش می‌یابد. ما به خاطر شرایط تحریم، واردات 2500 قلم کالا از جمله خودرو را ممنوع کردیم؛ وقتی واردات کالایی ممنوع می‌شود، آثار آن مشخص است و آن اجناس در داخل گران می‌شود، اما چاره‌ دیگری نداشتیم که اجناسی که ضرورت ندارد را ممنوع کنیم و به اجناسی که جزو مواد اولیه کارخانجات و موادی که از کالاهای اساسی و برای زندگی مردم است را با ارز ترجیحی 4200 تومانی وارد کنیم و در اولویت قرار دهیم.

رئیس جمهوری با تاکید بر  اینکه در این زمینه ما همه تلاش خود را بکار گرفتیم، گفت: در زمان جنگ نمی توان نقطه زمان صلح را بدست آورد؛ معمولا وقتی کشوری به جنگ وارد می شود، کالاها را مدتی می کند اما ما در این جنگ جیره بندی نکردیم و کشور اداره شد. در جلسات اقتصادی سال 97 چندین بار تاکید کردم که سیاست اقتصادی من، وفور در بازار است؛ ما برای کالاهای اساسی تا پایان ارز 4200 تومان تخصیص دادیم اما قیمت کالا را فقط ارز تعیین نمی کند بلکه حمل و نقل و تورم کشور در این زمینه تاثیر گذار است.

روحانی ادامه داد: ما توانمان را در این زمینه بکار گرفتیم؛ اما معنای این کار این نیست که کار ما بی نقص بوده است، حتماً نقص داشتیم و ما معصوم نیستیم و تلاش ما بر این بوده که عیب و نقصی مان کمتر باشد، اما اگر عیب و نقصی داشتیم از مردم عذرخواهی و طلب عفو و رحمت می‌کنیم، برای اینکه در حد توانمان در آن شرایط اقدامات خود را انجام دادیم.

بر اساس این گزارش،  روحانی بیان کرد: در این جلسه می‌خواهم در حضور ملت ایران از معاون اول، تمام معاونین و وزرا تشکر کنم؛ من می دانم در ایام مختلف چه روزهای سختی بر این افراد گذشت؛ در این روزهای سخت همه دست به دست هم دادند و در کنار هم قرار گرفتند تا تصمیمات دولت اجرا شود.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: از ملت ایران به خاطر رنج هایی که کشیدند عذرخواهی و به خاطر پیروزی‌هایی که کسب کردند تشکر می‌کنم.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی