شناسه خبر : 56008
تاریخ انتشار : 1399/08/03 15:57
ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا با چه اهدافی صورت گرفت؟
نورنیوز بررسی کرد؛

ادعای دخالت ایران در انتخابات آمریکا با چه اهدافی صورت گرفت؟


کاخ سفید با استناد به برخی ایمیل‌هایی که مدعی است هکرهای ایرانی با هدف اثرگذاری بر انتخابات آنها را برای شهروندان آمریکایی ارسال کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران را متهم به دخالت در انتخابات آمریکا کرد و در پی آن برخی موسسات رسانه‌ای ایرانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

نورنیوز ـ گروه بین الملل: هفته گذشته دولت ایالات متحده اعلام کرد که چین، روسیه و ایران در حال دخالت در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا هستند.

کاخ سفید با استناد به برخی ایمیل‌هایی که مدعی است هکرهای ایرانی با هدف اثرگذاری بر انتخابات آنها را برای شهروندان آمریکایی ارسال کرده‌اند، جمهوری اسلامی ایران را متهم به دخالت در انتخابات آمریکا کرد و در پی آن برخی موسسات رسانه‌ای ایرانی را در فهرست تحریم‌های خود قرار داد، موضوعی که با تکذیب مقامات ایرانی و احضار سفیر سوئیس به وزارت خارجه کشورمان مواجه شد.

پای این موضوع به مناظره آخر دو رقیب انتخاباتی نیز باز شد و ترامپ گفت: این سه کشور می‌خواهند مانع انتخاب من شوند. بایدن هم گفت: اگر موضوع دخالت صحت داشته باشد، پس از پیروزی برخورد محکمی با این سه کشور خواهم داشت.

این موضوع از چند زاویه قابل بررسی است:

الف) بر فرض صحت این ادعا؛ آمریکا در حالی از دخالت در امور داخلی‌اش ناراحت و عصبانی است که سال‌ها است در شئون داخلی کشورها و ملت‌های گوشه و کنار دنیا دخالت می‌کند و نام آن را برقراری دموکراسی و امنیت می‌گذارد. بر این مبنا و با توجه به اینکه در آمریکا نه چیزی به نام امنیت وجود دارد و نه از دموکراسی حقیقی خبری هست، باید این حق را به دیگران هم بدهد که بخواهند این دو هدیه را برای شهروندان مهجور آمریکایی به ارمغان بیاورند!

ب) ترامپ از همان ابتدای ورود به کاخ سفید در ژانویه 2016 متهم به رابطه پشت‌پرده با روسیه بود و در حالی به خیال خود روند تحقیقات بازرس «رابرت مولر» در این خصوص را مختومه کرد که دموکرات‌ها در شب انتخابات این پرونده را دوباره به جریان انداخته و علیه او به کار گرفتند. همین امر سبب شد تا کارزار انتخاباتی جمهوری‌خواهان با طرح ادعای جدید، ترامپ را قربانی دخالت خارجی عنوان کرده و به این طریق او را از تله تبلیغاتی دموکرات‌ها برهانند.

ابعاد پرونده دخالت روسیه در انتخابات 2016 آمریکا که پیروزی ترامپ را به دنبال داشت، آنچنان فراگیر شد که حتی برخی رسانه‌های غربی از یک سو به روابط «ملانیا ترامپ» با سرویس اطلاعاتی روسیه پرداخته و از سوی دیگر رفتارهای ترامپ در عرصه بین‌المللی را به نفع مسکو و در پازل بازسازی قدرت کرملین در جهان ارزیابی کردند.  

ج) ادعای دخالت چین، روسیه و ایران در فرآیند انتخابات 2020 آمریکا در حالی از سوی دولت ترامپ مطرح شده که بر اساس مستندات فراوان، همواره مهمترین بازیگران موثر خارجی در تصمیم‌سازی‌ها و فرآیندهای سیاسی آمریکا دو لابی ثروتمند عربی (با محوریت سعودی و امارات) و صهیونیستی (با محوریت آیپک و جی‌استریت) بوده‌اند که یا مستقیما یا در پوشش «سوپر پک‌ها» منویات خود را به کرسی نشانده‌اند.        

بخش مهمی از این اثرگذاری در دوره اخیر مشخصا از کانال «جرد کوشنر» داماد و مشاور ترامپ انجام شد و بسیاری از انتصابات و تصمیم‌های راهبردی کاخ سفید با نظر و نفوذ مستقیم او صورت گرفت. موضوع کمک 4.5 میلیون دلاری لابی آیپک به «تام کاتن» سناتور جوان ایالت آرکانزاس و عضویت او در کمیته ملی اطلاعات سنا با فشار کوشنر، که بعدها از سوی برخی رسانه‌ها متهم به جاسوسی از این کمیته برای موساد توسط همسرش «آنا پکهام» شد یکی از همین موارد است که البته در نطفه خفه شد.     

نمونه بارز دیگر دخالت لابی‌های اسرائیلی، سفر ناگهانی روز پنج‌شنبه «بنی گانتس»‌ وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به واشینگتن به بهانه دیدار با «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا است که بر اساس برخی اخبار غیر رسمی برای بررسی آخرین تحولات انتخاباتی انجام شده است. جنجال رسانه‌ای دخالت ایران در انتخابات نوامبر و تحریم چند موسسه رسانه‌ای ایرانی همزمان با این سفر را می‌توان خطی انحرافی برای پنهان کردن آن ارزیابی کرد.

بر اساس آنچه گفته شد؛ دو نامزد انتخابات آمریکا باید به این پرسش‌ پاسخ دهند که اگر اصل دخالت یک دولت یا جریان خارجی در امور داخلی کشور دیگر بد است، اولا چرا آنان از این عادت بد دست نمی‌کشند و ثانیا چرا بین انواع دخالت تفاوت قائل شده و سعی می‌کنند افکار عمومی خود را فریب دهند؟   


نورنیوز
اخبار مرتبط
تلاش%20ترامپ%20برای%20فرار%20از%20اتهام%20ارتباط%20با%20روسیه

تلاش ترامپ برای فرار از اتهام ارتباط با روسیه


پرونده دخالت روسیه در انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا کمی پس از به قدرت رسیدن ترامپ گشوده شد و بازرس «رابرت مولر» مسئولیت تحقیقات درباره آن را بر عهده گرفت.

تحریم%20های%20جدید%20آمریکا%20علیه%20ایران

تحریم های جدید آمریکا علیه ایران


در بیانیه وزارت خزانه‌ داری آمریکا شرکت‌ های بیانیه رسانه گستر، اتحادیه بین‌ المللی رسانه ‌های مجازی و اتحادیه رادیو و تلویزیون ‌های اسلامی تحت تحریم قرار گرفتند.

گزیده%20مناظره%20ترامپ%20و%20بایدن

گزیده مناظره ترامپ و بایدن


بایدن: ما در وضعیتی هستیم که روزی هزار نفر در اثر کرونا می‌میرند. ترامپ: در موضوع تزریق شوینده شوخی کردم!

افشاگری%20بی‌سابقه%20درباره%20شبکه%20گسترده%20فحشا%20با%20مدیریت%20ترامپ%20و%20ملانیا

افشاگری بی‌سابقه درباره شبکه گسترده فحشا با مدیریت ترامپ و ملانیا


ملانیا و گیسلاین مکسول در شرکت «تی‌مدلز» با مدیریت دونالد ترامپ، برای اینکه دختران تازه وارد بتوانند بدون هیچ‌گونه شرمی کار حرفه‌ای خود را شروع کنند، آنها را مجبور می‌کردند که رابطه آزاد با مردان اجاره‌ای را تماشا کنند تا بیاموزند که چگونه باید انواع رفتارهای سکسی با مهمانان انجام دهند.

آدرس%20غلط%20بولتون%20از%20نقش%20ویژه%20«سوپرپک‌ها»%20در%20تصمیم‌سازی%20در%20آمریکا

آدرس غلط بولتون از نقش ویژه «سوپرپک‌ها» در تصمیم‌سازی در آمریکا


افتضاح ماجرا آنجاست که این پدیده‌ی سابقا پشت پرده، از سال 2010 با حکم دادگاه عالی آمریکا شمایلی قانونی به خود گرفت و عملا نقطه پایانی بر دموکراسی نیم‌بند آمریکایی شد، به گونه‌ای که می‌توان انتخاب «باراک اوباما» در 2012 و ترامپ در 2016 را محصول ایفای نقش موثر سوپرپک‌ها دانست.

«ملانیا»%20اولین%20بانوی%20اول%20کمونیست%20آمریکا%20شاگرد%20پوتین%20در%20«اشتازی»%20چگونه%20به%20ترامپ%20رسید؟

«ملانیا» اولین بانوی اول کمونیست آمریکا/ شاگرد پوتین در «اشتازی» چگونه به ترامپ رسید؟


ملانیا در حالی که به شش زبان زنده دنیا مسلط است، اما زبان روسی خود را کتمان می کند و این در حالی است که در اولین دیدار ترامپ و پوتین که مترجم رسمی ترامپ به مدت 20 دقیقه همراهش نبود، ملانیا کار ترجمه را به عهده داشت!

نظرات

نظر شما

هواشناسی

مدرسه آب و آینه

نرخ طلا

پیشخوان روزنامه
کاریکاتور

تبلیغات متنینقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است
Copyright © 2019 www.‎NourNews.ir‎, All rights reserved.