شناسه خبر : 45688
تاریخ انتشار : 1399/01/02 16:08
نماینده عراقی: عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از «القائم» صوری است

«کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق:

نماینده عراقی: عقب‌نشینی نظامیان آمریکایی از «القائم» صوری است

عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از پایگاه القائم در غرب عراق یک عقب‌نشینی صوری و عملیات جابجایی و باز استقرار است.

«کریم علیوی» عضو کمیته امنیت و دفاع پارلمان عراق روز شنبه عقب نشینی نیروهای آمریکایی از پایگاه نظامی القائم در استان الانبار را «صوری» توصیف کرد. علیوی در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: «عقب نشینی نیروهای آمریکایی از پایگاه القائم در غرب عراق یک عقب نشینی صوری است و عقب نشینی واقعی نیست، بلکه یک عملیات جابجایی و بازاستقرار است». علیوی افزود: «پایگاه القائم بسیار کوچک است و نیروهای آمریکایی که از آنجا عقب نشینی کردند به پایگاه‌های دیگری از جمله پایگاه همجوار آنجا در عین الاسد عزیمت کردند؛ بنابراین این یک عقب‌نشینی واقعی نبود و بازاستقرار بود و باید به این قصیه توجه کرد».

نیروهای امنیتی عراق روز پنجشنبه پایگاه نظامی القائم در الانبار را پس از خروج نیروهای ائتلاف بین المللی از آنجا تحویل گرفتند. «تحسین الخفاجی» سخنگوی رسمی عملیات مشترک عراق هم گفت که پس از القائم نیروهای ائتلاف از پایگاه القیاره هم خارج خواهند شد. بر اساس گزارش‌ها تصمیم آمریکا برای بر خروج از برخی پایگاه‌ها و مراکز نظامی به دلیل این بود که آمریکا از حملات مستمر علیه نظامیان خود بیم دارد و این پایگاه‌‌ها با توجه به حملاتی که طی یک سال اخیر علیه آنجا شده از شاخص‌های لازم برای تامین امنیت نظامیان آمریکایی برخوردار نیست.

به گفته منابع آگاه احتمال می رود شمار نظامیانی که در آینده از برخی پایگاه‌های عراق جابجا و در دیگر پایگاه‌ها در عراق مستقر شوند به 820 نظامی برسد. به باور برخی کارشناسان و رسانه‌ها، جابجایی نیروهای آمریکایی در عراق می‌تواند به شیوع ویروس کرونا هم مربوط باشد چرا که عراق از امکانات و زیرساخت‌های لازم درمانی و بهداشتی برای مقابله با چنین چالشی برخوردار نیست.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی