شناسه خبر : 45515
تاریخ انتشار : 1398/12/29 08:32
وعده آمریکا به سازمان بهداشت جهانی برای لغو تحریم‌های ایران

وعده آمریکا به سازمان بهداشت جهانی برای لغو تحریم‌های ایران

شبکه تلویزیونی "المیادین" لبنان چهارشنبه شب مدعی شد که آمریکا به سازمان بهداشت جهانی وعده داده است که تحریم‌های ایران را لغو می‌کند.

"تدروس آدهانوم" رییس سازمان بهداشت جهانی در گفت وگو با شبکه خبری المیادین و در پاسخ به این سؤال که سازمان بهداشت جهانی در کاهش تبعات تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شرایط بهداشتی کنونی و شیوع ویروس کرونا چه نقشی را ایفا خواهد کرد، گفت که وی روز سه‌شنبه با [مایک پمپئو] وزیر امور خارجه آمریکا در این رابطه تلفنی گفت وگو و به وی بر نیاز ایران به حمایت در مقابله با ویروس کرونا تاکید کرده است.
دبیرکل سازمان بهداشت جهانی اظهار کرد: آمریکا نیز با تعلیق برخی از تحریم‌ها علیه ایران به خصوص در حوزه بانکی در شرایط فوق العاده و اضطراری موافقت کرده است.
آدهانوم همچنین از کشورهایی که برای مقابله با ویروس کرونا، اقدام به انتقال تجهیزات پزشکی به ایران، کرده‌اند، قدردانی و تشکر کرد.
در همین رابطه، «مایک رایان» عضو کمیته امور اضطراری سازمان بهداشت جهانی به المیادین گفت که «این سازمان به صورت دائمی به همکاری‌اش با ایران ادامه می‌دهد.
این مقام سازمان بهداشت جهانی افزود: تمام کشورها باید از سیاسی کردن بحران کرونا که جهان با آن درگیر است، خودداری کنند.
رایان گفت که سازمان بهداشت جهانی به کار خود برای آزادسازی منابع و تامین نیازهای اضطراری و ضروری برای ایران و ایجاد ضمانت به شرکت‌ها برای همکاری در این زمینه بدون نگرانی از عواقب آن ادامه داده است.
ساعاتی پیش نیز "برنی سندرز" نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰، با توجه به شیوع ویروس کرونا خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران شد.  
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در هفته گذشته در نامه‌ای به «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد بر توجه نکردن جامعه جهانی به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه ایران و رفع تحریم‌ها تأکید کرد.  

ظریف در پیامی توئیتری نوشته بود: در نامه‌ به دبیرکل سازمان ملل متحد، از این نهاد جهانی و دولت‌های عضو خواسته‌ام که به تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه کشور من توجه نکنند.  
وزیر امور خارجه ایران همچنین از درخواست بانک مرکزی ایران از صندوق بین المللی پول برای کمک به مبارزه با کرونا از طریق بکارگیری «ابزار سریع مالی» خبر داده بود.
ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
براساس تازه ترین آمار مبتلایان و جان‌باختگان به کووید-۱۹، ۲۰۰ هزار و ۶۸۰  نفر در سراسر جهان به کرونا مبتلا شده و ۸ هزار و ۹۲ نفر براثر این بیماری جان باخته‌اند.


خبرگزاری ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی