شناسه خبر : 45502
تاریخ انتشار : 1398/12/28 20:32
مخالفت جریانهای اصلی شیعی در عراق با معرفی الزرفی

«حسن سالم»، عضو فراکسیون الفتح :

مخالفت جریانهای اصلی شیعی در عراق با معرفی الزرفی

ئتلافهای الفتح ودولت قانون و جریان حکمت ملی با انتخاب «عدنان الزرفی» مخالفند«برهم صالح»، رئیس جمهوری عراق بار دیگر با انتخاب «عدنان الزرفی» به نامزدی نخست‌وزیری، قانون اساسی را نقض کرد.

شبکه تلویزیونی العهد عراق، رهبران جریان‌ها و گروه‌های شیعی عراق سه‌شنبه شب ساعاتی پس از مکلف شدن عدنان الزرفی برای تشکیل دولت جدید این کشور، نشستی را در این خصوص برگزار کردند. در این نشست که در آن «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون، «سید عمار حکیم» رئیس جریان حکمت ملی عراق، «هادی العامری» رئیس ائتلاف الفتح، «فالح الفیاض» رئیس سازمان حشد شعبی و «همام حمودی» رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق حضور داشتند، مخالفت خود را مامور شدن الزرفی برای تشکیل کابینه جدید اعلام کردند.

بعد از ظهر روز سه شنبه نیز ائتلاف الفتح عراق به ریاست هادی العامری مخالفت خود با مامور شدن عدنان الزرفی رئیس فراکسیون ائتلاف النصر برای تشکیل دولت جدید این کشور را اعلام کرد. ائتلاف الفتح در بیانیه خود آورده است: این ائتلاف گام غیرقانونی برهم صالح رئیس جمهور در مأمور کردن یک نامزد خارج از چارچوب های قانون اساسی را رد می کند زیرا این قانون بر مأمور کردن نامزد بزرگترین فراکسیون پارلمانی تأکید می کند اما صالح از یک سو با این کار خود تخلف قانون اساسی مرتکب شده است و از سوی دیگر به توافق بین نیروهای سیاسی پایبند نبوده است. برهم صالح رئیس جمهور عراق صبح دیروز به‌طور رسمی عدنان الزرفی از شخصیت‌های سیاسی عراق را مأمور تشکیل کابینه جدید عراق کرد.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی