شناسه خبر : 45268
تاریخ انتشار : 1398/12/25 22:07
توافق گروههای عراق درباره نعیم سهیل برای پست نخست وزیری

توافق گروههای عراق درباره نعیم سهیل برای پست نخست وزیری

یک منبع وابسته به ریاست جمهوری عراق از توافق گروههای سیاسی این کشور بر روی نامزد تصدی پست نخست وزیری این کشور خبر داد.این منبع اعلام کرد: برهم صالح رئیس جمهور عراق امشب یا فردا دوشنبه فردی که توافق بر روی آن گرفته را مامور تشکیل کابینه خواهد کرد

یک منبع وابسته به ریاست جمهوری عراق از توافق گروههای سیاسی این کشور بر روی نامزد تصدی پست نخست وزیری این کشور خبر داد. این منبع اعلام کرد: برهم صالح رئیس جمهور عراق امشب یا فردا دوشنبه فردی که توافق بر روی آن گرفته را مامور تشکیل کابینه خواهد کرد. به گفته این منبع؛ نعیم السهیل شخص مورد توافق است. از سوی دیگر یک منبع در کمیته هفت‌گانه که متشکل از گروه‌های سیاسی شیعه عراق است، امروز یکشنبه از توافقی در داخل این کمیته جهت نامزد کردن نعیم السهیل برای تصدی پست نخست وزیری دولت عراق خبر داد. گفته شده است که السهیل فردی نزدیک به نوری المالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون عراق است.

این منبع گفت: کمیته هفت‌گانه به توافق اولیه‌ای در مورد کاندیداتوری نعیم السهیل، نائب رئیس دیوان ریاست جمهوری عراق برای تصدی پست نخست وزیری دست یافته است، اما گفتگوها همچنان ادامه دارد و متوقف نخواهد شد. در صورتی که این کمیته به توافق نهائی برای نامزد کردن السهیل و معرفی رسمی او به برهم صالح، رئیس جمهوری عراق دست نیابد، کمیته هفت‌گانه مصطفی الکاظمی، رئیس دستگاه اطلاعات را برای تصدی این منصب معرفی می‌کند.

ما پیش‌بینی می‌کنیم که الکاظمی شانس بیشتری داشته باشد، هر چند که توافقی در مورد السهیل شکل گرفته است. فردا دوشنبه مهلت قانون اساسی برای انتخاب نامزد نخست وزیری پایان می‌یابد. گروه‌های شیعی عراق هفته گذشته کمیته هفت‌گانه‌ای را تشکیل دادند که در آن تمامی فراکسیون‌های پارلمانی شیعی عراق حضور دارند. هدف این کمیته بررسی بیوگرافی بیش از ۳۱ نامزد نخست وزیری است تا یکی از میان آنها به ریاست جمهوری معرفی شود.


مهر
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی