شناسه خبر : 45213
تاریخ انتشار : 1398/12/25 14:37
آخرین گروه از ایرانیان جا مانده از پروازها در هند به تهران بازگشتند

آخرین گروه از ایرانیان جا مانده از پروازها در هند به تهران بازگشتند

در پی اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت خارجه و سفارت ایران در دهلی‌نو، آخرین گروه از ایرانیان جا مانده از پروازها در هند، امروز به تهران بازگشتند.

در پی اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پیگیری‌های سفارت ایران در دهلی‌نو و مساعدت مقامات هندی، آخرین گروه از ایرانیان جا مانده از پروازها در هند شامل ۹۷ نفر، صبح امروز (یکشنبه) از دهلی‌نو به تهران بازگشتند.

این افراد در پی لغو یک طرفه پروازها از سوی هند مجبور به اقامت در دهلی‌نو و بمبئی شده‌ بودند.  

بر این اساس، در حال حاضر هیچ تبعه ایرانی گرفتار در هند به واسطه توقف پروازها حضور ندارد و اگر هم چند نفری باقیمانده باشند، این حضور به انتخاب خودشان بوده است. البته، قرار است چندین پرواز دیگر برای بازگرداندن زائران و اتباع هندی از ایران به هند برقرار شود که هموطنان ایرانی که به هر صورت موفق به بازگشت به کشور نشده‌اند، می‌توانند در صورت تمایل با این پروازها به ایران بازگردند.

از سوی دیگر با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی سفارت ایران و موافقت دولت هند، جرایم و محدودیت‌های ایجاد شده برای تعدادی از اتباع ایرانی به خاطر اقامت بیشتر از زمان قید شده در روادید آنها بخشوده شده است.

به دنبال تصمیم ناگهانی و بدون اعلام قبلی دولت هند مبنی بر اعمال محدودیت و لغو همه پروازهای ایران ایر (به مقصد بمبئی) و ماهان به مقصد دهلی از روز چهارشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۸ جمع زیادی از مسافران ایرانی و هندی که بر اساس برنامه قبلی قصد تردد بین دو کشور را داشتند، با مشکلات عدیده و غیر منتظره‌ای مواجه شدند. تعدادی از هموطنان ایرانی که در هند حضور داشتند و بعد از لغو پروازها با مشکل روبرو شده بودند٬ با یک فروند هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی ماهان که نمونه‌های آزمایش اتباع هندی در ایران را به دهلی نو برده بود٬ موفق به بازگشت به ایران شدند و امروز (یکشنبه) نیز بقیه آنها به کشور بازگشتند.

لازم به ذکر است، «سوبرامانیام جایشنکار» وزیر خارجه هند در توئیتی از بازگشت ۲۳۴ تبعه هندی شامل ۱۳۱ دانشجو و ۱۰۳ زائر جامانده در ایران که در پی لغو یک طرفه پروازها از سوی هند و با شیوع ویروس کرونا در ایران مانده بودند به کشورشان خبر داد و از تلاش‌های مقامات ایرانی، سفیر و سفارتخانه هند در تهران در این زمینه قدردانی کرد.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی