شناسه خبر : 45059
تاریخ انتشار : 1398/12/23 16:20
انصراف اندونزی از خرید جنگنده‌های روسی در پی فشارهای آمریکا

انصراف اندونزی از خرید جنگنده‌های روسی در پی فشارهای آمریکا

دولت دونالد ترامپ در راستای تلاشهایش به منظور جلوگیری از زیر سوال رفتن برتری نظامی کشورش، اندونزی را به منظور صرف نظر کردن از خرید جنگنده از روسیه و کشتی های نظامی از چین تحت فشار قرار داده است.

به گفته یک مقام آگاه که نامش را فاش نکرد، اندونزی اخیرا تحت این فشارهای آمریکا تصمیم به عدم اجرای طرحش برای خرید ۱۱ فروند جنگنده Su-۳۵ طی یک معامله ۱.۱ میلیارد دلاری از روسیه گرفته است. این مقام اظهار کرد،‌دولت آمریکا همچنین ماه گذشته میلادی نیز اندونزی را تحت فشار قرار داد تا از مذاکراتش با چین به منظور خرید چندین کشتی نظامی مخصوص گشت‌زنی دریایی از این کشور در قالب یک توافق حدودا ۲۰۰ میلیون دلاری خارج شود. مقام مذکور خاطر نشان کرد، این تصمیم‌های اندونزی برای صرف نظر از معاهداتش با چین و روسیه بعد از آن اتخاذ شدند که مقامات آمریکایی صراحتا به اندونزی هشدار دادند در صورت معامله با روسیه هدف تحریم قرار خواهد گرفت

وی ادامه داد، دولت جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی از سوی دیگر این نگرانی را پیدا کرد که آمریکا در صورت معامله با چین نیز اقدام به وضع مجازات‌های تجاری علیه جاکارتا کند. این رخدادها حاکی از تداوم رویکرد آمریکا در استفاده از فشارهای اقتصادی و مالی علیه کشورها به منظور بازداشتن آنها از معامله با چین و روسیه هستند؛ دو کشوری که دولت ترامپ آنها را بزرگترین تهدیدها علیه امنیت ملی آمریکا خوانده است.

آمریکا همچنین به دنبال متقاعده کردن کشورهای دیگر در خودداری از خرید فن آوری نسل پنجم تلفن‌های همراه از شرکت چینی هوآوی بوده است. واکنش روسیه همچنین روسیه در واکنش به این خبر، اعلام کرد اندونزی هنوز درباره این تصمیم اطلاعی به مسکو نداده است. به گفته یک منبع مطلع مقامات اندونزی تا این لحظه به مسکو چیزی درباره لغو قرارداد خرید جنگنده های سوخو35 نگفته‌اند.


ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی