شناسه خبر : 44976
تاریخ انتشار : 1398/12/22 16:31
گاردین: امارات 5 هزار تن سلاح برای خلیفه حفتر فرستاد

گاردین: امارات 5 هزار تن سلاح برای خلیفه حفتر فرستاد

روزنامه انگلیسی گاردین فاش کرد که دولت امارات از آغاز ژانویه گذشته پنج هزار تن سلاح برای شبه نظامیان خلیفه حفتر ژنرال بازنشسته لیبی ارسال کرده است

روزنامه گاردین نوشت: براساس داده های سیستم رهگیری پروازهای هوایی که این روزنامه به آن دسترسی یافته است، به احتمال زیاد امارات این محموله های سلاح را در قالب بیش از یکصد پرواز از پایگاه های نظامی خود در امارات یا پایگاه نظامی تحت مدیریت امارات در اریتره به لیبی منتقل کرده است. براساس داده های این روزنامه، این محموله ها از طریق هواپیماهای ترابری اجاره‌ای که در فرودگاهی نزدیک شهر بنغازی لیبی مقر اصلی حفتر یا در غرب مصر فرود آمده‌اند، منتقل شده‌اند و با این کار، ممنوعیت صادرات سلاح برای طرف های لیبی نقض شده است.

گاردین نوشت که دقیقا نمی داند که داخل این محموله ها چیست اما چه بسا حاوی توپ های سنگین در کنار سایر مهمات و سلاح ها باشد. این روزنامه خاطرنشان کرد: اخیرا شهر طرابلس لیبی با توپ های دوربرد هدف حمله قرار گرفت. گاردین به نقل از کارشناسان نوشت: این محموله ها ممکن است همچنین حاوی دستگاههای فناوری ارتباطات و مخابرات و قطعات یدکی و تجهیزات اساسی و سایر مواد غیرکشنده لازم برای نبرد باشد.

این روزنامه در دسامبر سال گذشته فاش کرده بود که 3 هزار مزدور سودانی برای نبرد در کنار حفتر وارد شهر بنغازی شدند که نشان دیگری از آن دارد که نبرد در لیبی به سمت تشدید شدن می رود. ژنرال حفتر با نیروهایش شرق لیبی را در دست دارند. غرب لیبی و شهر طرابلس نیز در دست دولت وفاق لیبی است که سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته است. شبه نظامیان حفتر تقریبا یکسال پیش عملیات خود به سمت طرابلس را برای به گفته خود، پاکسازی آن از تروریست ها آغاز کردند اما در حومه آن زمین گیر شدند. حفتر مورد حمایت امارات، مصر، عربستان و روسیه است.

ابوظبی از حامیان اساسی شبه نظامیان حفتر به شمار می رود که با دولت وفاق لیبی درحال جنگ است. فرستاده سازمان ملل در امور لیبی پیشتر گفته بود که آتش بس در لیبی جوهری روی کاغذ بیش نبوده زیرا 110 مورد نقض آن ثبت شده است. وی از همه طرف ها خواسته بود تا برای آتش بس در لیبی و اجرای نتایج اجلاس اخیر برلین درباره این کشور تلاش کنند. برلین 19 ماه گذشته میلادی شاهد کنفرانس بین المللی درباره لیبی با مشارکت شماری از سران و نمایندگان روسیه، آمریکا، مصر، فرانسه، انگلیس، چین، آلمان، ترکیه، ایتالیا، امارات، الجزایر، کنگو به همراه سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و اتحادیه عرب بود.

شرکت کنندگان در بیانیه پایانی خود خواهان تقویت آتش بس در لیبی و توقف حملات به تاسیسات نفتی و تشکیل یک نیروی نظامی واحد در لیبی و ورود صادرات سلاح به این کشور شدند. دولت وفاق لیبی پیشتر گفته بود: امارات از زمان آتش بس در 12 ژانویه گذشته از ژنرال خلیفه حفتر با ارسال محموله های سلاح حمایت کرده است.


تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی