شناسه خبر : 44729
تاریخ انتشار : 1398/12/19 18:04
ترکیه، گروه جدیدی از تروریست‌ها در سوریه را به لیبی اعزام می‌کند

ترکیه، گروه جدیدی از تروریست‌ها در سوریه را به لیبی اعزام می‌کند

منابع مطلع اعلام کردند که ترکیه بزودی گروه جدیدی از تروریست‌های فعال در سوریه را که تحت حمایتش هستند، به لیبی اعزام خواهد کرد.

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه»‌ -نزدیک به مخالفان- امروز دوشنبه گزارش کرد که ترکیه طی ساعات آتی گروهی جدید از تروریست‌ها در سوریه را به لیبی اعزام می‌کند. دیدبان نوشت، این گروه از گروهک «لواء المعتصم» است که در چارچوب اقدام ترکیه در انتقال «مزدوران» به لیبی انجام می‌شود که با روند روزافزون فرار جنگجوها از سوریه به لیبی و از آنجا به اروپا مرتبط است. طبق این گزارش، منابع مطلع به دیدبان گفته‌اند که حدود چهل نفر از گروهک الحمزات و دیگر گروهک‌ها (که به لیبی منتقل شده‌اند) به ایتالیا گریخته‌اند و تاکنون شمار این فراری‌ها به اروپا به دویست نفر رسیده است.

ترکیه از حامیان دولت «وفاق ملی»‌ لیبی مستقر در طرابلس (پایتخت) در غرب لیبی است. نیروهای شرق لیبی وابسته به پارلمان طبرق که از حمایت عربستان، امارات، مصر و روسیه برخوردار است، خود را حاکم قانونی بر لیبی می‌داند و به همین دلیل از فرودین ماه سال جاری، به طرابلس حمله کرده تا آن را اشغال کند. دولت لیبی در طرابلس که سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردار است. دیدبان نوشت، تاکنون شمار کشته‌های گروهک‌های لواء المعتصم، فرقة السلطان مراد و لواء صقور الشمال و الحمزات و سلیمان شاه که با پشتیبانی ترکیه از سوریه به لیبی اعزام شده‌اند تا با نیروهای شرق لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر (ژنرال سابق ارتش لیبی)‌ بجنگند، به یکصدوهفده نفر رسیده است.

بنا بر این گزارش، این تعداد در درگیری‌ها در محور‌های حی صلاح الدین در جنوب طرابلس، پایتخت لیبی، محور الرمله در نزدیکی فرودگاه طرابلس و همچنین در محور الهضبة و مناطق دیگر لیبی کشته شده‌اند. دیدبان همچنین گزارش کرد که تاکنون شمار «مزدورانی» که به طرابلس،‌ پایتخت لیبی اعزام شده‌اند، به حدود پنج هزار نفر یعنی 4750 نفر رسیده و شمار مزدورانی که برای آموزش به اردوگاه‌های ترکیه وارد شده‌اند ۱۹۰۰ شده است.

به گفته دیدبان با آنکه شمار داوطلبان به رقم مطلوب ترکیه یعنی از ۶۰۰۰ هزار نفر فراتر رفته، روند جذب مزدور در عفرین (شمال غرب سوریه) یا در مناطق «درع الفرات» (مناطقی از شمال حلب و رقه که شبه‌نظامیان وابسته به ترکیه در شمال سوریه اشغال کرده‌اند) و همچنین از مناطق شمال شرق سوریه همچنان ادامه دارد. این جذب از گروه‌های لواء المعتصم، فرقة السلطان مراد، لواء صقور الشمال، الحمزات، فیلق الشام، سلیمان شاه و لواء سمرقند انجام می‌شود و این کار در میان مردم شمال سوریه نارضایتی ایجاد کرده است.


فارس
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی