شناسه خبر : 44723
تاریخ انتشار : 1398/12/19 16:55
تغییری در سطح همکاری‌ ایران با آژانس رخ نداده است

گروسی:

تغییری در سطح همکاری‌ ایران با آژانس رخ نداده است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید کرد که تغییری در سطح همکاری‌های ایران با آژانس در رابطه با نظارت و راستی‌آزمایی اجرای برجام رخ نداده است.

 «رافائل گروسی» روز دوشنبه در نشست شورای حکام در وین تصریح کرد، آژانس به راستی‌آزمایی عدم انحراف مواد هسته‌ای اعلام شده توسط ایران در چارچوب توافق‌های پادمانی ادامه می‌دهد. وی همچنین ادعای خود مبنی بر عدم دسترسی آژانس به مکان‌هایی در ایران را تکرار کرد و گفت که تهران به درستی درباره سوالات آژانس شفاف سازی نکرده است. مدیر کل آژانس افزود: این سازمان سوالاتی را در رابطه با احتمال وجود فعالیت‌ها و مواد مرتبط هسته ای اعلام نشده از سوی ایران در سه مکان که تاکنون جمهوری اسلامی آنها را اعلام نکرده، مشخص کرده است. وی مدعی شد آژانس در حالی تلاش کرده تا به دو مکان دسترسی پیدا کند که ایران این دسترسی را فراهم نکرده و در گفت وگوهای اساسی برای شفاف‌سازی سووالات مشارکت نکرده است.

گروسی ادعا کرد که این مساله بر توانایی آژانس برای حل و فصل این سوالات و ارائه تضمین معتبر درخصوص نبود مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران تاثیر منفی گذاشته است. وی از ایران خواست تا هرچه سریعتر و به طور کامل با آژانس، ازجمله از طریق ارائه دسترسی مناسب به مکان های مورد نظر آژانس همکاری کند. مدیر کل آژانس همچنین به گام‌های ایران برای کاهش تعهداتش در برجام اشاره کرد و یادآور شد: این کشور روز پنجم ژانویه اعلام کرد که برنامه هسته‌ای‌اش دیگر تحت هیچ محدودیتی در زمینه عملیاتی نخواهد بود. به گزارش ایرنا، وی تصریح کرد آژانس تا به امروز هیچ‌گونه تغییری را در نحوه اجرای تعهدات هسته ای ایران در برجام وفق اعلامیه صادر شده و سطح همکاری ایران برای راستی آزمایی و نظارت برجام مشاهده نکرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سه‌شنبه گذشته (13 اسفند) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران اجازه دسترسی به سه مکان را فراهم نکرده و درباره پرسش‌های آژانس پیرامون مواد هسته‌ای اعلام نشده، همکاری قابل توجهی نداشته است. کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، پیشتر هشدار داده بود که موضوعات پادمانی نباید با اغراض سیاسی بزرگنمایی شود.وی در یادداشتی متذکر شد که «آژانس، مسؤولیت دارد تا با تدبیر و خردمندی از تخریب تصویر همکاری میان ایران و آژانس، جلوگیری کند.»


تسنیم
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی