شناسه خبر : 44691
تاریخ انتشار : 1398/12/19 12:03
نژادپرستی در اروپا به بهانه کرونا؛ اخاذی از دانشجویان چینی در فرانسه

نژادپرستی در اروپا به بهانه کرونا؛ اخاذی از دانشجویان چینی در فرانسه

احساسات نژادپرستارانه که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون منجر به اعمال رفتارهای ناشایست علیه چینی‌های مقیم اروپا شده، همچنان با شدت بیشتری و شیوه‌های مختلف ادامه دارد.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه «ون مینوت»، سفارت چین در فرانسه اعلام کرد پلیس‌نماهای فرانسوی، دانشجویان چینی را که ماسک‌های ضدکرونایی بر صورت دارند به بهانه قانون ممنوعیت پوشاندن چهره در این کشور ۱۵۰ یورو جریمه می‌کنند.

به نوشته این روزنامه، در شهرهای چین به توصیه مقام‌های بهداشت و درمان این کشور تقریبا همه شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا از ماسک استفاده می‌کنند اما در فرانسه، جایی که دولت این کشور نسبت به استفاده از ماسک توصیه نمی‌کند، افرادی که ماسک‌هایی روی صورت دارند نادر هستند به جز کسانی که از چین آمده‌اند.

سفارت چین در فرانسه در تارنمای رسمی خود از این افراد که به عنوان پلیس خود را معرفی می‌کنند به عنوان جنایتکار یاد و اضافه کرد: پوشیدن ماسک به دلایل سلامتی کاملا" غیرقانونی نیست.

فرانسه نخستین کشور اروپایی بود که پوشیدن برقع در اماکن عمومی را ممنوع اعلام کرد. در چارچوب این قانون که در اکتبر(مهر-آبان) سال ۲۰۱۰ که در دوران نیکلاس سارکوزی رئیس جمهوری پیشین فرانسه مصوب و از آوریل(فروردین-اردیبهشت) ۲۰۱۱ اجرایی شد، افراد در صورت پوشاندن کامل چهره خود مشمول جریمه ۱۵۰یورویی هستند.

سفارت چین در فرانسه همچنین از کلاهبرداری مجرمان با استفاده از هویت مقام‌های بهداشتی و سرقت از منازل اتباع چینی مقیم فرانسه خبر داده است.

به نوشته این رسانه، جوامع آسیایی گاهی اوقات هدف حملات اشرار در پاریس قرار می‌گیرند و اعمال نژادپرستی ضد چینی نیز پس از آغاز اپیدمی کرونا در سراسر اروپا تجلی یافت.

شیوع ویروس مرگبار جدید کرونا به احساسات نژادپرستانه ضد چینی و ضد آسیایی در فرانسه دامن زده است. در هفته‌های گذشته تصاویر و ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی درباره رفتارهای ناشایست با این اقلیت نژادی در پاریس و دیگر شهرهای فرانسه منتشر شده است.

همچنین هفته گذشته یک دانشجوی سنگاپوری در خیابانی در مرکز لندن توسط چند مرد که به او گفتند «ویروس کرونا، تو را در کشورمان نمی‌خواهیم» مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

فرانسه پس از ایتالیا دومین کشور در اروپا از نظر شمار مبتلایان و فوت ناشی از کروناست. در ۲۴ ساعت گذشته دست‌کم ۱۷۷ نفر مورد جدید ابتلا به کرونا در این کشور گزارش شده است.
تا شامگاه یکشنبه(۱۸ اسفند) آمار مبتلایان به بیماری جدید کرونا در فرانسه به یک‌هزار و ۱۲۶ نفر و فوتی‌های ناشی از این بیماری به ۱۹ تن افزایش یافته است.


خبرگزاری ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی