شناسه خبر : 44659
تاریخ انتشار : 1398/12/18 22:15
بررسی راهکارهای بسیج مردمی علیه کرونا در نشست رحمانی فضلی با معاونان وزارت کشور

وزیر کشور:

بررسی راهکارهای بسیج مردمی علیه کرونا در نشست رحمانی فضلی با معاونان وزارت کشور

هر استان به یک دژ مستحکم در برابر کرونا تبدیل خواهد شد جمع بندی مباحث نشست روز گذشته استانداران با 26 مصوبه برای حمایت از روند اجتماعی مقابله با شیوع کرونا

در این نشست که همزمان با میلاد امام علی علیه السلام در محل وزارت کشور برگزار شد، دکتر رحمانی فضلی ضمن تقدیر از تلاش های استانداران، رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی و مجموعه مدیران، پزشکان، پرستاران و کارکنان فعال در خط مقدم مبارزه با آثار بیماری کرونا، بر تقویت آمادگی های مورد نیاز در همه استان ها در چارچوب توافقات مصوب تاکید کرد و گفت: هر استان به یک دژ مستحکم در برابر کرونا تبدیل خواهد شد. در این نشست بر اساس جمع بندی پیشنهادات نشست روز گذشته با استانداران سراسر کشور و با توجه به تاکید ریاست محترم جمهورى و مساعدت ایشان، مقرر شد، در سطح استانها، ایجاد مراکز درمان تکمیلى براى بیمارانى که دوره نقاهت را مى گذرانند توسط استانداران پیگیرى شود. در این خصوص جلسات هماهنگى دستگاههاى مسئول در وزارت کشور برگزار و اقدامات لازم پیگیرى خواهد شد.

در نشست هفت معاون وزارت کشور با نائب رییس شورایعالى مدیریت بحران کشور، کلیات طرحی با رویکرد "محله محوری درمدیریت بیماری کرونا" مورد توافق قرار گرفت و تدوین جزئیات طرح به حوزه متکفل واگذار شد. همچنین بمنظور آمادگی برای مقابله با شرایط و سناریوهای متفاوت و محتمل پیش رو، مقرر گردید طرح جامعی با پیش بینى شرایط احتمالى، آمادگى هاى مورد نیاز و اقدامات ضرورى متناسب با شرایط، آماده و ارایه شود. در نشست ۱۸ اسفندماه وزارت کشور، بر اساس بررسی گزارش های ارایه شده استانداری ها، مقرر گردید، استانداران با استفاده از ظرفیت های محلی موجود نسبت به ارائه الگوهای استانی با توجه به ویژگی های اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و اقتصادی استان خود در جهت مدیریت مشکلات متأثر از ویروس کرونا اقدام نمایند.

همچنین مقرر گردید استانداران محترم به نحوی برنامه ریزی و عمل نمایند تا ضمن تبادل تجربیات و اقدامات به نحو شایسته از تجربیات موثر صورت گرفته در سایر مناطق استفاده نموده و همکارى مشترک بین استانها در قالب مناطق برنامه ریزى و پیگیری شود. برقراری و حفظ آرامش استان و حفظ انسجام در تمامى تصمیم گیرى ها مد نظر استانداران خواهد بود. برنامه ریزی برای بسیج کمک های مردمی و استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد، خیرین، کمیته امداد و هلال احمر، محور مهم دیگری بود که بر اساس تصمیم گیری امروز وزارت کشور، بر اجرای آن تاکید شد. در همین راستا فعالیت برای ارتقای نقش آفرینی سازمان بسیج مستضعفین در جهت تحقق بسیج مردمی مهار بیماری کرونا، دیگر تکلیفی است که در نشست امروز وزارت کشور برای سازمان امور اجتماعی کشور تعیین شد.

ارتقای روند فعالیت ستاد های متناظر ستاد اطلاع رسانی کشوری در سطح استان ها با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دیگر مصوبات نشست امروز وزارت کشور بود. در نشست امروز وزارت کشور مبتنی بر جمع بندی پیشنهادات استانداران در گفتگوی ویدئو کنفرانس روز گذشته با وزیر کشور و در راستای توسعه و تقویت برنامه ها و فعالیت های تبلیغی و رسانه ای، برنامه ریزی لازم برای بهره مندی از ظرفیت های گروه های مرجع همچون اساتید، علما، هنرمندان، ورزشکاران و سایر گروه های مرجع توسط استانداران مورد تاکید قرار گرفت. تدوین دستورالعمل های لازم برای رعایت اصول بهداشتی در سطح سازمان ها، ادارات و کارخانجات در استانها مبتنی بر پروتکل های مربوطه با همکارى ستاد ملى مبارزه با کرونا، دیگر جمع بندی نشست امروز وزارت کشور است که از سوی حوزه توسعه مدیریت و منابع و رده های متناظر آن در سراسر کشور، دنبال خواهد شد.

مستند سازی همه ی چالش ها، مشکلات، تجربیات و اقدامات انجام شده در تمام استان ها، ماموریت دیگرى است که امروز نسبت به آن تصمیم گیری شد. در نشست امروز همچنین بر ساماندهی روند ضدعفونی کلیه ی مناطق شهری توسط شهرداری ها و با استفاده از ظرفیت های نیروهاى مسلح تاکید شد. همچنین با توجه به مسئولیت وزارت صمت در تهیه و تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز مقرر گردید نسبت به اخذ برنامه زمانبندى و اقدامات وزارت مذکور اقدام شود. همچنین در زمینه ی تامین نیروی انسانی مورد نیاز دانشگاه های علوم پزشکی و جذب موقت کادر بهداشتی درمانی مقرر گردید، در جریان همکاری و هماهنگی مشترک با وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی اقدامات لازم دنبال شود.

بعلاوه با توجه به مشکلات و مسائل بودجه ای مبتلا‌ به استان ها مقرر گردید راهکار های لازم براى مدیریت بهتر شرایط از سوی استانداران، بررسی و ارائه شود . ارائه پیشنهاد تمدید سهمیه ذخیره شده در کارت سوخت شهروندان، دیگر مصوبه نشست امروز وزارت کشور است که در قالب رایزنی با وزارت نفت دنبال خواهد شد. در این نشست به منظور وحدت رویه و اثربخشی مضاعف اقدامات، مقرر گردید تمامی حوزه های وزارت کشور، اقدامات خود را مبتنى بر وظایف تخصصی و تقسیم کار صورت گرفته در ارتباط با مدیریت بیماری کرونا به انجام رسانده و گزارش آن را بطور مستمر به معاونت هماهنگى وزارت کشور اعلام نمایند.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی