شناسه خبر : 44491
تاریخ انتشار : 1398/12/16 15:24
اروپایی‌ها مساله آزمایش‌های موشکی کره شمالی را به شورای امنیت بردند

اروپایی‌ها مساله آزمایش‌های موشکی کره شمالی را به شورای امنیت بردند

انگلیس به همراه کشورهای عضو اتحادیه اروپا جدیدترین آزمایش‌های موشکی کره شمالی را در جلسه غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث قرار داده و آنها را اقدامی تحریک آمیز مغایر با قطعنامه‌های شورای امنیت دانستند.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، ارتش کره جنوبی اعلام کرد، کره شمالی پس از سه ماه توقف، دو موشک کوتاه برد را در ساحل شرقی روز دوشنبه پرتاب کرد. این پرتاب‌ها، نخستین مورد از پرتاب ۲۸ نوامبر ۲۰۱۹ است.

۱۵ عضو شورای امنیت پس از دیدار خود تاکید کردند که کره شمالی باید در مذاکرات حسن نیت با آمریکا با هدف خلع سلاح اتمی و برداشتن گام‌های محکم در راستای توقف و کنار گذاشتن برنامه‌های تسلیحات اتمی و موشک‌های بالستیک خود شرکت کند.

در ادامه این بیانیه که از سوی انگلیس به همراه آلمان، فرانسه، استونی و بلژیک منتشر شد، آمده است: خطر ادامه اقدامات تحریک آمیز از سوی پیونگ یانگ تضعیف کننده دورنمای مذاکرات موفق است. این امر ضروری است که شورای امنیت سازمان ملل از اجرای کامل قطعنامه‌ها مطمئن شود و تحریم‌ها علیه کره شمالی همچنان پابرجای بماند. ما از جامعه بین‌الملل می‌خواهیم تا به الزامات اجرای تمامی این تحریم‌ها پای بند بماند.

روسیه و چین اما نگرانی خود را بابت این تحریم‌ها که می‌تواند بر غیرنظامیان کره شمالی تاثیر بگذارد، ابراز کرده و گفته‌اند که کاهش تحریم‌ها می‌تواند به از بین رفتن این بن بست در مذاکرات اتمی بین واشنگتن و پیونگ یانگ کمک کند.

روسیه و چین پیش نویسی را در دسامبر به شورای امنیت ارائه کردند که شامل لغو تحریم‌ها بر صنایعی است که صدها میلیون دلار برای کره شمالی منفعت اقصادی دارد و این تحریم ها در ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ برای توقف کمک مالی به برنامه‌های اتمی و موشکی کره شمالی وضع شده است.


خبرگزاری ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی