شناسه خبر : 44449
تاریخ انتشار : 1398/12/16 08:44
توافق آتش‎ بس در ادلب وارد مرحله اجرا شده است

توافق آتش‎ بس در ادلب وارد مرحله اجرا شده است

توافق ترکیه و روسیه بر سر آتش‌بس در ادلب، از بامداد امروز به مرحله اجرا درآمده است.

 به نقل از الجزیره، آتش بس در ادلب واقع در شمال سوریه از دقایق اولیه بامداد امروز به وقت دمشق، طبق توافق به دست آمده روسیه و ترکیه وارد مرحله اجرا شده است.

تقابل نظامی ترکیه و سوریه در پی کشته شدن 33 نفر از نیروهای ترکیه‌ای در حمله هوایی به ادلب شدت گرفت؛ تا جایی که دو طرف درگیر اقدام به هدف قرار جنگنده‌های یکدیگر در شمال سوریه کردند.

در تاریخ 27 فوریه (8 اسفندماه)، در نزدیکی منطقه مسکونی «بلیون» در ادلب، نظامیان ترکیه که در میان نیروهای مهاجم گروه‌های تروریستی حضور داشتند، مورد هدف حملات ارتش سوریه قرار گرفتند.

این درگیر‌های ادامه داشت تا اینکه رهبران روسیه و ترکیه در خصوص آتش بس در ادلب به توافقاتی دست یافتند که بلافاصله به حالت اجرا درآمده است.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه دیروز پنجشنبه در نشست خبری مشترک با رئیس‌جمهور ترکیه که  توافق بر سر آتش‌بس در سوریه حاصل شده است.

پوتین همچنین در این دیدار اعلام کرد که روسیه و ترکیه درباره سند مشترکی برای حل و فصل بحران سوریه به توافق رسیده اند.

اردوغان نیز در این نشست خبری گفت: در جریان دیدارمان که شش ساعت به طول انجامید درباره تحولات اخیر ادلب بحث و تبادل نظر کردیم.

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت: برای حفظ تمامیت ارضی سوریه تلاش می کنیم و معتقدیم که روند ژنو باید در آینده مورد توجه قرار گیرد.

آنکارا و مسکو همچنین توافق کرده‌اند ه به منظور نظارت بر منطقه کاهش تنش، در شهرک‌های نزدیک ادلب گشت‌زنی‌های مشترک داشته باشند.


خبرگزاری تسنیم
کلید واژگان
آتش‎ بس در ادلب
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی