شناسه خبر : 44347
تاریخ انتشار : 1398/12/14 20:38
اختصاص 170 میلیون یورو برای مقابله با بحران انسانی سوریه

اختصاص 170 میلیون یورو برای مقابله با بحران انسانی سوریه

مسئوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از اختصاص 170 میلیون یورو برای مقابله با بحران انسانی در شمال غرب سوریه خبر داد.

«جوسپ بورل» که در بحبوحه تنش‌ میان ترکیه و سوریه به آنکارا سفر کرده است پس از دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به خبرنگاران گفت: «تصمیم گرفته‌ایم برای ادامه کمک‌رسانی به افرادی که در معرض بیشترین آسیب‌ها در سوریه قرار گرفته‌اند ۱۷۰ میلیون یورو اختصاص دهیم». وی افزود که ۶۰ میلیون یورو از این میزان برای کمک به بحران انسانی شمال غرب سوریه تخصیص داده خواهد شد.

دیروز هم دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس در نشست مشترک خبری با همتای ترک خود در آنکارا از اختصاص ۸۹ میلیون پوند کمک مالی در خصوص بحران انسانی آوارگان سوری خبر داد. این کمک علاوه بر ۳.۱ میلیارد پوندی است که انگلیس برای کمک به این بحران اختصاص داده است. بورل و راب ۲ مقام اروپایی هستند که در روزهای گذشته با هدف تنش‌زدایی میان ترکیه و سوریه راهی آنکارا شدند. تنش‌ها میان سوریه و ترکیه به دنبال عملیات آزادسازی استان ادلب از سوی ارتش سوریه و لشکرکشی آنکارا به این استان و تشدید درگیری‌های نظامی میان ۲ طرف در روزهای اخیر افزایش یافته است.

ارتش سوریه در ماه‌های اخیر علیه تروریست‌های مستقر در ادلب در حال عملیات نظامی از زمین و هوا است. بورل امروز پس از دیدار با مولود چاووش‌ اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در توییتی نوشت، اتحادیه اروپا و دولت آنکارا باید برای مواجهه با چالش‌های مشترک و پیدا کردن راه حل با یکدیگر همکاری کنند. وی با اشاره به اهمیت توسعه روابط ترکیه و اتحادیه اروپا بر پایه اعتماد تصریح کرد که اقدامات یکجانبه ترکیه نباید جان مردم را به خطر بیندازد. وی همچنین با فواد اوکتای معاون رییس جمهوری ترکیه دیدار و در جریان آن ۲ طرف درباره تحولات سوریه و روابط ۲ جانبه گفت و گو کردند.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی