شناسه خبر : 44241
تاریخ انتشار : 1398/12/13 17:49
توضیحات «غریب‌آبادی» درباره گزارش جدید آژانس درباره ایران

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی:

توضیحات «غریب‌آبادی» درباره گزارش جدید آژانس درباره ایران

گزارش جدید آژانس مجدداً تایید می‌کند فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس درخصوص برجام از 16 ژانویه 2016 تاکنون ادامه دارد.

نماینده دائم ایران در آژانس با اشاره به گزارش جدید این سازمان درباره راستی آزمایی اجرای برجام گفت که براساس این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا ۱۹ فوریه یک هزار و ۲۰ کیلو و ۹۰۰ گرم شده است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز (سه‌شنبه) با اشاره به انتشار گزارش جدید آژانس در خصوص راستی آزمایی اجرای برجام، اظهار داشت: این گزارش مجددا تایید می‌کند که فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس درخصوص برجام از ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون ادامه دارد

 این گزارش همچنین می‌افزاید که فعالیت‌های ایران در رابطه با غنی سازی UF6 در فردو ادامه داشته و سطح غنی سازی ایران نیز تا چهار و نیم درصد است. نماینده دائم کشورمان همچنین گفت: براساس این گزارش، میزان ذخایر اورانیوم غنی شده ایران تا ۱۹ فوریه ۲۰۲۰ به میزان یک هزار و ۲۰ کیلو و ۹۰۰ گرم اعلام شده است. گزارش آژانس، همچنین اذعان می‌دارد که ایران سانتریفیوژهای جدید را نیز برابر اعلام خود نصب کرده است.

غریب آبادی همچنین عنوان کرد: این گزارش اذعان می‌دارد که ایران همچنان به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی ادامه می‌دهد و راستی آزمایی عدم انحراف مواد و فعالیت‌های اظهارشده در ایران، ادامه دارد. گزارش جدید آژانس در حالی منتشر می‌شود که ایران ۱۵ دی ماه گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد. در بیانیه‌ای که دولت جمهوری اسلامی ایران منتشر کرد آمده که ایران از این پس دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست. اصغر زارعان دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی پیش از این در اظهاراتی با بیان اینکه توان غنی سازی اورانیوم با هر درصد غنایی را داریم، گفت: بعد از گام پنجم ذخایر اورانیوم زیر پنج درصد از مرز ۱۲۰۰ کیلوگرم عبور کرد.


نورنیوز
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی