شناسه خبر : 44072
تاریخ انتشار : 1398/12/11 19:50
اتحادیه اروپا سطح آماده باش مرزی خود را افزایش داد

اتحادیه اروپا سطح آماده باش مرزی خود را افزایش داد

به دنبال هجوم هزاران پناهجو به مرزهای یونان و ترکیه ، آژانس محافظ مرزهای اتحادیه اروپا (فرونتکس) اعلام کرد: سطح آماده‌ باش خود را در مرز ترکیه - یونان بطور بی سابقه ای افزایش داده است

سخنگوی آژانس محافظ مرزهای اتحادیه اروپا (فرونتکس) اعلام کرد: به منظور محافظت از مرز ترکیه – یونان، هشدارهای خود را افزایش د اده و سطح آمادگی خود را بطور بی سابقه بالا برده است. این آژانس همچنین از اعزام نیروهای اضافی به مرز ترکیه- یونان خبر داد. سخنگوی فرونتکس که مقر آن در بروکسل است، گفت: «گامهایی برای ارسال مأمور کمکی و نیز تجهیزات فنی به یونان برداشته‌ایم.»

وی همچنین افزود: «برای پشتیبانی از اعضای اتحادیه اروپا که با ترکیه مرز دارند به‌ دنبال راه‌های دیگر نیز هستیم.» فرونتکس پیش از این ۶۰ مأمور را نیز برای حفاظت از مرزهای اروپا به بلغارستان گسیل کرده است. سازمان ملل روز یکشنبه اعلام کرد: دست‌کم ۱۳ هزار نفر در مرز زمینی ترکیه با یونان تجمع کرده‌اند. این اعلام از سوی سازمان ملل در حالی منتشر شده که ترکیه به تازگی مرزهای خود را به سوی اروپا باز کرده است. پیش از این گزارش شده بود که دولت ترکیه با هدف فشار به اروپا برای حمایت از عملیات نظامی آنکارا در استان ادلب سوریه، مرزهایش را به سوی اروپا باز کرده است.

سازمان بین المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل تصریح کرد، تا عصر شنبه ۱۰ اسفند عوامل این سازمان حضور دست‌کم ۱۳ هزار مهاجر به صورت چند گروه مختلف را در مرزهای زمینی ترکیه با یونان مشاهده کرده‌اند. دیروز گزارش شد که نیروهای یونانی برای جلوگیری از اقدام مهاجران برای ورود به خاک یونان از گاز اشک‌آور استفاده کردند. « آلکیویادیس استفانیس» معاون وزیر دفاع یونان اعلام کرد: حدود ۹ هزار و ۶۰۰ مورد برای ورود غیرقانونی به خاک یونان از مرز ترکیه در شنبه‌ شب تا روز یکشنبه ثبت شده و همه این اقدامات مهاجران ناکام ماندند.

در همین حال سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه نیز روز یکشنبه در توئیتر نوشت: به دنبال تصمیم رئیس جمهوری ترکیه برای بازکردن مرزهای این کشور به سوی اروپا، بیش از ۷۶ هزار مهاجر از مرز ترکیه- اتحادیه اروپا عبور کرده‌اند. وی افزود: تا ساعت ۹:۵۵ ( به وقت محلی) شمار مهاجرانی که خاک کشورمان را از طریق استان ادیرنه ترک کرده‌اند، به ۷۶ هزار و ۳۵۸ نفر رسید. اوایل روز جمعه (۹ اسفند) اندکی پس از کشته شدن ۳۴ سرباز ترک در حمله هوایی در ادلب در شمال سوریه، یک مقام ارشد ترکیه گفت: آنکارا از این پس دیگر دروازه‌های مرزی خود را به روی پناهجویانی که می‌خواهند به اروپا بروند، نمی‌بندد. گفته می‌شود در پی درگیری‌ها در ادلب بیش از یک میلیون سوری آواره شده‌اند.

تلویزیون دولتی یونان پیش‌تر گزارش داده بود که اوضاع متشنج است و برخی مهاجران موفق به عبور از رودخانه مرزی با استفاده از قایق‌ های بادی شده‌اند. اردوغان نیز دیروز با تاکید بر پایبندی اروپا به تعهدات خود گفت: مرزهای ترکیه به سوی اروپا برای مهاجران همچنان باز است. وی با تاکید بر آنکه ترکیه دیگر نمی‌تواند موج جدید مهاجرت پناهندگان را کنترل کند، افزود: دولت او اجازه می‌دهد پناهندگان از ترکیه به اروپا سفر کنند.


ایرنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی