شناسه خبر : 44001
تاریخ انتشار : 1398/12/10 22:18
زالی: تست کرونا برای همه مردم ضرورت ندارد/ مدت قابل توجهی با این ویروس درگیر خواهیم بود

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران:

زالی: تست کرونا برای همه مردم ضرورت ندارد/ مدت قابل توجهی با این ویروس درگیر خواهیم بود

تست کرونا ویروس برای همه افراد جامعه ضرورت ندارد. تست اول خیلی از افراد مثبت و تست قطعی منفی می‌شود. سلامت سربازان به دلیل اینکه از ذخایر راهبردی قلمداد می‌شوند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

علیرضا زالی در برنامه‌ تلویزیونی در تشریح آخرین اقدامات انجام شده در مقابله با ویروس کرونا و شیوع آن در سطح استان تهران گفت: تقلیل ساعت کاری با هدف کاهش تماس‌ها در ادارات انجام شده است. در حقیقت در ساعت‌های بعدازظهر شاهد برگزاری جلسات در ادارات بودیم که برای کاهش تماس‌ها ساعت اداری تقلیل پیدا کرد. وی افزود: قرنطینه‌سازی چهار سطح دارد و تجربه‌ای که در خود کشور چین وجود دارد که بهترین مدل در سطوح قرنطینه‌سازی همان ماندن افراد در منزل و کاهش ترددها است و نظر سازمان بهداشت جهانی نیز درخصوص قرنطینه‌سازی مهمترین مساله را همین رویکرد را مورد تاکید قرار داده است.

وی ادامه داد: هدف از ماندن افراد در خانه کاهش سرایت بیماری در جامعه است لذا متاسفانه سفرهایی که در روزهای اخیر توسط برخی شهروندان انجام می‌شود به شکلی نقض غرض است. بی‌تردید در سفر افراد از تسهیلات کمتری برخوردار هستند و تماس‌ها و به تبع آن احتمال ابتلا به این ویروس بیشتر می‌شود. وی در پاسخ به سوالی درخصوص اقداماتی که در پادگان‌ها و برای سربازها انجام شده است، به جلسات مشترک با ستاد کل نیروهای مسلح اشاره کرد و افزود: در این مورد بحث و گفت‌وگو شد و رویکرد درخصوص پادگان‌ها نیز تقلیل حضور افراد در حدی که امکان‌پذیر است، در دستور کار قرار گرفته است.

از سوی دیگر پروتکل‌هایی که وزارت بهداشت و نیروهای مسلح مشترکاً برای جلوگیری از شیوع بیماری تدوین کرده‌اند، در پادگان‌ها اجرایی خواهد شد و ان‌شاءالله نیروهای مسلح این اقدامات را در پادگان‌ها شامل تنظیف پتوها و ملحفه‌ها، رعایت موارد بهداشتی را به طور دقیق مدنظر قرار خواهند داد. بی‌تردید سلامت همه افراد جامعه مدنظر است و سلامت سربازان نیز به دلیل اینکه از ذخایر راهبردی قلمداد می‌شوند، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. زالی در پاسخ به سوالی درخصوص کمبود اقلام بهداشتی شامل مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک در سطح شهر گفت: بخشی از این کمبود به دلیل مکشی بود که در روزهای نخست توسط برخی سودجویان اتفاق افتاد.

چندین انبار با مقدار قابل توجهی ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در سطح استان کشف شد. وی ادامه داد: البته یک مقدار مصرف این مواد در میان شهروندان نیز براساس موارد علمی نبوده و در روزهای نخست به دلیل ترسی که در مردم شکل گرفت، مصرف این اقلام بهداشتی افزایش پیدا کرد اما امیدواریم به تدریج بازار به تعادل نسبی برسد. همچنین محموله‌ای عظیمی از این اقلام فردا وارد کشور می‌شود و در داخل کشور نیز در حال تولید این اقلام هستیم. امیدواریم با این تدابیر شاهد گشایشی در این حوزه باشیم. البته شهروندان باید توجه کنند استفاده از ماسک‌ها در سطح شهر ضرورتی ندارد به ویژه ماسک‌های فیلتردار که استفاده از آنها در سطح شهر نیاز نیست.

زالی درخصوص انجام تست کرونا ویروس برای همه افراد جامعه گفت: این تست برای همه مردم ضرورت ندارد. در حقیقت از آن برای غربالگری استفاده نمی‌کنند. کمتر از یک ماه از پیدا شدن این کیت و ورود به عرصه جهانی می‌گذرد بی‌تردید از این کیت زمانی که می‌خواهیم درمان را آغاز کنیم، استفاده می‌شود. لذا در روند درمان برای کرونا و یا آنفلوآنزا پروتکل‌ها متفاوت است. برای تشخیص سیر درمان نیاز به این کیت است. وی ادامه داد: خیلی از افراد تست اول آنها مثبت و تست قطعی منفی می‌شود. یعنی به صورت قطعی در تست دوم وجه تمایز ویروس کرونا با سایر ویروس‌ها مشخص می‌شود. اساساً در افراد بدون علامت کروناویروس باید به‌گونه‌ای رفتار شود که ویروس به سایر افراد منتقل نشود.

تست تعیین‌کننده استراتژی درمان است. مهمترین جایی که این ویروس در دستگاه تنفسی مستقر می‌شود، بخش‌های تحتانی دستگاه تنفسی است که در این شرایط باید دقت ویژه‌ای اعمال شود. وی تاکید کرد: در مقابله با این ویروس شست و شوی با آب و نمک بسیار موثر است. برخلاف سایر بیماری‌ها گزارش‌های پراکنده‌ای ارائه شده که افراد پس از درمان و منفی شدن تست کروناویروس بار دیگر به این ویروس مبتلا شدند البته این موضوع مورد مناقشه است که احتمالا ویروس در بدن پنهان بوده و سبب شده دوباره این افراد کروناویروس مثبت شوند البته رفتار این ویروس کاملا پیچیده است و نمی‌توان به صورت قطعی در حال حاضر نسبت به آن نظری را اعلام کرد.

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص اعلام مثبت شدن تست کرونا توسط برخی مسئولین گفت: قطعا این افتخار نیست که مسئولی اعلام کند این ویروس را گرفته چراکه موارد و الزامات مقابله با ویروس را رعایت نکرده و این موجب انتشار فرهنگ عدم محافظت در برابر ویروس می‌شود. وی در پاسخ به سوالی درخصوص پرداخت هزینه درمان توسط بیماران مبتلا به ویروس کرونا گفت: اگر فردی بیماری کووید 19 داشته باشد و تست آن مثبت شد با دستور وزیر بهداشت کلیه خدمات ارائه شده به این فرد رایگان خواهد بود.

وی تاکید کرد: قطعا ما مدت قابل توجهی با این ویروس درگیر خواهیم بود. این ویروس سرمادوست است و اگر شرایط محیطی آن تغییر کند شانس بقای آن کم خواهد شد. بهتر است بپرسیم کی می‌توانیم ویروس را حذف کنیم؟ پاسخ این پرسش به مردم برمی‌گردد که با افزایش بهداشت همگانی تحقق این موضوع امکان‌پذیر خواهد بود. در حقیقت راه ریشه‌کنی این ویروس رعایت بهداشت همگانی است.


ایسنا
نظرات

نام و نام خانوادگی

آدرس ایمیل

نظر شما

X
آگهی تبلیغاتی